freelancer-kontra-firmaDawno nic nie było na temat pracy w branży, a przecież to jest jedną z ważniejszych rzeczy w naszej zabawie z „ruchomymi obrazkami” i właśnie do tego powinny nas inspirować ciekawe filmy i animacje które oglądamy codziennie. W związku z tym co prawda nie nasz tekst i nie do końca o pracy freelancera, ale coś co łatwo przełożyć na nasze potrzeby.

Jakiś czas temu na stronie http://splaszfx.pl/ pojawił się artykuł Animacja – szybko tanio i dobrze. Czy to możliwe? który polecam przeczytać na zanim zabierzecie się do tego co poniżej.

Artykuł traktuje o tym jakie wymagania mają zlecający wobec firm którym zlecają np. realizację animacji reklamowych i tym jak firmy przyjmujące zlecenie powinny reagować na czasem nierealne wymagania. Najkrócej rzecz ujmując tekst próbuje odpowiedzieć na pytanie czy jest możliwe zrealizowanie projektu szybko, tanio i dobrze.

jak_negocjowac_zlecenia_freelancer

Przekładając to na język bliższy nam – czyli na język bycia freelancerem – czy możliwe jest zrobienie animacji szybko, tanio i dobrze?

Niestety odpowiedź na to pytanie – niestety dla zleceniodawców – brzmi nie – nie jest to możliwe. Jeśli będziemy coś robili szybko, to z całą pewnością nie będzie można liczyć na wysoką jakość wykonania, lub niską cenę i tak przy niskiej cenie nie możemy liczyć na szybkie wykonanie lub wysoką jakość. Morał z tego taki że nie jest możliwe spełnienie wszystkich trzech wymagań – i z tym się zgadzam w całej rozciągłości.

Co również ważne wydaje mi się że ciężko jest też zrealizować zlecenie dobrze i szybko. O ile jest to możliwe do zrealizowania w firmie – gdzie możemy przeznaczyć więcej ludzi do zrealizowania danego projektu, czy wynająć firmę podwykonawczą do wykonania części pracy, czy nawet zatrudnienia kilku freelancerów to w przypadku freelancera niestety nie jest to zbyt możliwe. Freelancer najczęściej działa sam i raczej chciałby aby tak pozostało i aby wykonać dane zadanie potrzebuje więcej czasu niż firma zatrudniająca kilka osób.

Nie mówię tu że freelancer nie może zrobić czegoś szybko – mówię tylko tyle że freelancer aby wykonać coś szybko i dobrze potrzebuje do tego czasu którego czasem zlecający nie ma. Czy może się mylę? Może nie ma m racji?

Czy Wy jako freelancerzy  albo osoby które chciały by zostać freelancerami zgadzacie się ze mną – czy może właśnie szybko i dobrze to miejsce w którym freelancer przegrywa z firmą która ma po prostu większe moce przerobowe? Czekam na komentarze.

Link do artykułu: SplaszFX