zestaw-md_miniKażdy z nas kupując komputer chciałby dobrać części tak, aby jak najlepiej spełniły swoje zadanie. Inaczej mówiąc powinny współpracować ze sobą tworząc zgrana drużynę. Właśnie dlatego powstał ten artykuł. W nim skupimy się na zestawie dla motion designera, wyjaśnimy zasady doboru poszczególnych komponentów opierając się o oprogramowanie After Effects oraz odpowiemy na pytanie czy warto przepłacać za podzespoły z najwyższej półki cenowej.

Podstawową jednostką komputera osobistego jest procesor. Wykonuje on praktycznie każdy rozkaz wydany przez użytkownika. W obecnych czasach gdy taktowanieplyta-glownardzenia zeszło na drugi plan i nie ma wpływu na moc obliczeniowa w grę wchodzi liczba rdzeni. Krótko mówiąc im więcej rdzeni tym nasz układ jest bardziej wydajny. Technologia wykorzystująca jednocześnie wiele rdzeni w procesorze nazywana potocznie wielowątkowością(z ang. multithreading) odgrywa kluczową rolę w finalizowaniu naszych projektów. W momencie gdy posiadamy procesor wielordzeniowy na pokładzie rdzenie renderują klatki równocześnie, co znacznie skraca cały proces. Obecnie mamy do czynienia z dwoma producentami procesorów AMD i Intelem. Oferują oni szeroką gamę procesorów zarówno dwu-, cztero-, jak i sześciordzeniowych. Produkty tego drugiego mają znaczną przewagę w postaci technologii hiperthreading pozwalającej na obsługę dwóch niezależnych od siebie wątków na jednym rdzeniu. To daje nam praktycznie drugi zestaw rdzeni znacząco zwiększający wydajność komputera. Pośród licznej rodziny modeli, które należą do poszczególnych segmentów cenowych nas interesuje ta prawie najwyższa. Mowie tutaj o okładach czterordzeniowych z hiperwątkowością. Oczywiste istnieje model posiadający aż sześc rdzeni, jednak jemu podziękujemy ze względu na zbyt wysoka cenę. Wracając do rzeczy optymalnym obszarem cenowym jest kwota 1000zł, za która dostaniemy model Core i7 920 z taktowaniem 2,66GHz. Otrzymujemy zatem 8 wątków i spory potencjał przy podkręcaniu.

procesorJednym z powodów, dla których wybrałem serie 900 jest technologia triple channel stosowana w trzeciej generacji pamięci systemowej DDR3, następcy wysłużonej już architektury dual channel. Z zapewnień producenta można się dowiedzieć, że moduły obsługujące nowa architekturę znacznie zwiększają przepływ danych minimalizując opóźnienia układu. Po tej dawce teorii czas przejść do określenia ile RAMu wymaga nasza konfiguracja. Opierając się o informacje od Adobe, dla uzyskania wysokiej wydajności w nowej wersji After Effects CS5 powinniśmy oddać do dyspozycji 2GB każdemu wątkowi. Ja podchodzę do tego bardzo sceptycznie, ponieważ kierując się tą zasada musielibyśmy kupić aż 16GB, co byłoby całkiem sporym wyzwaniem, ponieważ liczba 16 nie dzieli się przez liczbę miejsc na nasze kości czyli ani przez 3 ani przez 6. Zamiast tego lepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie dwóch zestawów po trzy moduły o łącznej pojemności 12GB. Godne uwagi są pamięci takich firm jak Corsair, OCZ oraz Kingston. Reguła doboru parametrów  głosi, że chcąc osiągnąć wysoka wydajność układu powinnyśmy wybrać model o jak najwyższej częstotliwości pracy przy zachowaniu relatywnie niskich opóźnień. Przykładowo decydując się na modele 1333MHz najniższą możliwą wartością opóźnienia będzie 7, z kolei dla 2000MHz wyniesie 8. Te pierwsze wydajnością nie zachwycają w testach, natomiast te drugie maja z kolei niski współczynnik opłacalności. Optymalnym rozwiązaniem będą moduły taktowane zegarem 1600MHz, które mogą mieć te same opóźnienia co pamięci 1333MHz. Jednym z takich układów jest OCZ DDR3 3x2GB 1600MHz CL7 Platinum Triple Channel, którego cena oscyluje wokół kwoty 900zl.

Platformę zarządzającą naszymi podzespołami należało wybrać na początku jednak chciałem się skopić na najważniejszych częściach konfiguracji, zważywszy na to, że płytę główna można wpasować w omówione już elementy. Na podstawie informacji o procesorze i rodzaju zastosowanej pamięci, potrzebujemy model z podstawką 1366, a co za tym idzie chipsetem X58, który jako jedyny obsługuje technologie triple channel. Kupując dwa zestawy kości RAM musimy zwrócić uwagę liczbę miejsc jakąramoferuje dana płyta, ponieważ niektóre modele maja tylko trzy sloty my natomiast potrzebujemy ich sześc. Na koniec upewniamy się czy nasza platforma obsługuje częstotliwość naszych pamięci. Jeżeli chodzi o dobrych producentów jest to kwestia indywidualnego podejścia do sprawy. Od siebie mogę polecić Asusa oraz Gigabyte. PCLab opublikował w listopadzie test płyt głównych pod podstawkę 1366, pośród których znajdował się Asus P6T SE X58. Charakteryzuje się on bardzo solidna konstrukcją i stabilna pracą, dlatego ten model dołączę do zestawu.

Karta graficzna służy do wspomagania pracy za pomocą bibliotek OpenGL, które zajmują się odtwarzaniem podglądu projektu w czasie rzeczywistym. Rozwiązania profesjonalne typu high-end jak na razie nie wchodzą w grę, ze względu na brak wykorzystania w pełni ich potencjału przez oprogramowanie i wysoka cenę. Niewiele jest wtyczek do After Effects na rynku, które wykorzystują moc GPU. Zazwyczaj jest to oprogramowanie firm trzecich takie jak na przykład Knoll Factory. Na rynku istnieją dwaj producenci procesorów graficznych, ATI i Nvidia. Ten pierwszy skupia się głownie na modelach dla graczy, co nie znaczy, że nie oferuje profesjonalnych rozwiązań. Jednak nie wspierają one nowego Aftera, a co gorsza dostępna jest tylko 32 bitowa wersja sterowników. Nvidia natomiast przygotowała już sterowniki, odświeżyła oraz rozszerzyła swoja ofertę o tak zwane produkty standardowe. Nie wymagają one dużo energii zachowując relatywnie dobry stosunek możliwości do ceny. Model Quadro FX 580 można dostać już za 800zl co z kolei przekłada się na trochę mniejszą wydajność. Jeśli jednak ktoś chciałby sobie pograć w gry komputerowe od czasu do czasu śmiało można nabyć Geforce z serii GTX200 i GTX400 od Nvidii lub Radeona generacji HD 5000 i ewentualnie HD 4000. Te, które nas w większości przypadków zainteresują to Gerforce GTX275, GTX285, GTX465 i GTX470 oraz Radeon HD 4870, HD 5770, HD 5830 i HD 5850.

Przechowywać nasze projekty, materiały filmowe zdjęcia, tekstury i inne dane będziemy na dyskach twardych. Tradycja się stało, że kupuje się wydajny dysk dla systemuzasilacz oraz osobny dla danych. Minęły czasy gdy wybierano dyski zawierające talerze o prędkości obrotowej na poziomie 15000. Na dłuższa metę to nieopłacalna inwestycja, ponieważ na horyzoncie pojawił się nowy rodzaj dysków pozbawiony ruchomych mechanicznych części które lubiły się psuć. Mowa tu dysku SSD opartym o pamięć flasz i z racji tego, że dysponować nim będzie system potrzebujemy tylko 64GB. Polecam przewertować sieć w poszukiwaniu taniego i godnego uwagi modelu. Tymczasem ja do mojego zestawu wrzucam Kingston SNV425-S2, którego cena wynosi w tej chwili około 600zl. Pozostałe rzeczy będziemy przechowywać w zestawie dwóch dysków połączonych w macierz RAID typu 1. Pozwala ona na zabezpieczenie materiałów przed ewentualna awaria jednego z dysków. Metoda nazywana też lustrzana polega na zdublowaniu danych na każdym elemencie macierzy. Do tego celu konieczne jest użycie takich samych modeli o identycznej pojemności. Wystarczy poczytać parę wątków na forum komputerowym aby dowiedzieć się, że Western Digital oraz Samsung robią bardzo dobre konstrukcje. Przykładem może być Samsung SpinPoint F3 1GB, którego osobiście używam oraz cala seria WD Caviar Black. Należy pamiętać, że będziemy składować ogromne ilości danych, dlatego powinniśmy się zaopatrzyć w pojemność 1TB. Gdy złączymy dwa takie dyski w RAID 1 system nadal będzie jeden 1TB, ale my nie będziemy musieli martwic się o bezpieczeństwo naszych materiałów.

karta-graficznaNa koniec zostawiłem sobie równie ważny komponent jakim jest zasilacz. Rozprowadza on prąd do wszystkich innych podzespołów naszego komputera, dlatego warto się zastanowić nad porządnym modelem. Moc jaka powinien dysponować uzależniona jest od naszej konfiguracji. Zazwyczaj bierze się pewien zapas na wypadek gdybyśmy chcieli podkręcić procesor lub dokupić bardziej wydajna kartę graficzna. Opisywany zestaw z pewnością ucieszy się z opcji 550-750W. Taka rozbieżność spowodowana jest możliwością wyboru takich kart graficznych jak GTX470 lub HD 5850, które maja spory apetyt na energie. Zainteresowanych odsyłam do serwisów recenzujących zasilacze po konkretne informacje na temat obliczania zapotrzebowania na moc. Ze swojej strony polecam  o mocy 550W zbierający bardzo dobre opinie od użytkowników , OCZ StealthXStream 600W, którego posiadam w komputerze od dwoch lat oraz Modecom VOLCANO 750W dla nieco bardziej wymagających użytkowników.

Nareszcie skompletowaliśmy nasz wymarzony zestaw do pracy. Teraz pozostaje nam zainstalować Windows Vista lub 7 oczywiście w wersji 64bitowej i zakładając, że mamy już AE CS5 rozpocząć tworzenie projektów. Dla osób które mają ochotę zamontować aż 24GB w swojej stacji roboczej są skazani na wersje wyższe od business w przypadku Visty lub professional w przypadku Windows 7. Niestety wersja Home Premium obsługuje do 16GB. Mam nadzieje ze informacje zawarte w tym artykule pomogą stworzyć własne zestawy, które przez długie lata będą służyć swoim właścicielom.