Z całą pewnością wielu z Was zaskoczyły doniesienia sprzed kilku dni o tym, iż Zbigniew Rybczyński został zwolniony z CeTA a sprawa znalazła się w prokuraturze. Osobiście również byłem zaskoczony, a że często polecam twórczość pana Rybczyńskiego, jako inspirację – czuję się w obowiązku aby skomentować tę sprawę.

zbigniew rybczynski vs ceta

Zaczynać zawsze jest najlepiej od początku, więc na wstępie kilka słów o tym, kim jest Zbigniew Rybczyński oraz czym jest CeTA.

Kim jest Zbigniew „Zbig” Rybczyński?

zbigniew-rybczynski-tango

Zbigniew Rybczyński jest polskim reżyserem, operatorem i posiadaczem statuetki Oskara, którą otrzymał w 1982 roku za najlepszy krótkometrażowy film animowany pt. Tango. Jest absolwentem wydziału operatorskiego łódzkiej PWSFTviT, zawodowo do roku 1982 był związany ze studiem Se-Ma-For tworzył filmy eksperymentalne i zdjęcia do filmów dokumentalnych. W 1983 roku wyemigrował do USA gdzie dalej eksperymentował na pograniczu filmu, animacji i efektów specjalnych oraz tworzył wideoklipy i filmy eksperymentalne z muzyką najbardziej znanych twórców (m.in. Imagine – John Lennon, The Original Wrapper – Lou Reed, Opportunities -Pet Shop Boys). Brał udział i współtworzył wiele projektów i grup filmowych, a w roku 2009  po wielu latach za granicą postanowił wrócić do Polski. W kraju podjął się prowadzenia Szkoły Animacji 3D i Efektów Specjalnych – Drimagine przy Wyższej szkole Biznesu w Nowym Sączu, oraz w roku 2009 otworzył Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA) we Wrocławiu.

Co to ta CeTA?

ceta-logoCeTA, czyli Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu to tak naprawdę Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu, która przez Zbigniewa Rybczyńskiego i wg. jego projektu zostało przekształcone w Studio CeTA w 2009 roku.

Rybczyński i CeTA – doniesienia medialne

We wtorek 8 października 2013 w mediach pojawiły się informacje o tym, że Zbigniew Rybczyński wraz z żoną zostali zwolnieni w trybie nagłym ze stanowiska dyrektora artystycznego CeTA. Dodatkowo dyrektor CeTA we Wrocławiu Robert Banasiak dzień wcześniej złożył zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. W oficjalnym oświadczeniu CeTA przesłanym do PAP można przeczytać:

„decyzja taka została podjęta (…) w związku z informacjami uzyskanymi w drodze analizy dostępnych dokumentów, wniosków pokontrolnych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz na podstawie informacji uzyskanych w trakcie prowadzonej obecnie kontroli przez Urząd Kontroli Skarbowej”.

Jak sytuację widzi Zbigniew Rybczyński?

Oczywiście odpiera wszystkie zarzuty i informuje jakoby to właśnie on informował o nieprawidłowościach dyrektora już jakiś czas temu, a kilkanaście dni temu również osobiście przedstawił w ministerstwie kultury i w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej całą sytuację.

W liście otwartym napisanym przez Rybczyńskiego czytamy między innymi:

“Ponad dwa miesiące temu odwiedził CeTA Minister MKiDN i oznajmił mi w obecności dyrektora Banasiaka (luźny cytat): – „Panie Zbyszku, nie będziemy tu robić żadnych komercyjnych produkcji filmowych, gdyż nie będziemy robić konkurencji ATM, Alwerni i innym podmiotom w kraju tym się zajmującym”. Obiecał, że odwiedzi nas „za miesiąc” i będziemy kontynuować rozmowy. Niestety nie odwiedził nas. Moje stosunki z dyrektorem Banasiakiem zaczęły się zdecydowanie pogarszać. Dostałem naganę z wpisaniem do akt

(…)

“W ostatni wtorek zostałem wezwany do gabinetu dyrektora Banasiaka wraz z moją żoną, z którą od czterech lat pracowaliśmy nad stworzeniem studia (przyszliśmy z dwoma świadkami). Na wstępie dyrektor Banasiak poinformował nas, że w porozumieniu z… (nie udzielił odpowiedzi na pytanie: „Z kim?”) podjął następujące decyzje. Najpierw odczytał list o podaniu dyrektora Roberta Gawłowskiego do prokuratury – opuszczając fragment, w którym ja zostałem „dorzucony” do oskarżenia. Następnie odczytał dwa dokumenty dotyczące mojej żony i mnie. Natychmiastowe zwolnienia i opuszczenie budynku w ciągu 15 min. W wypowiedzeniu żony nie są podane powody zwolnienia, w moim nie ma wzmianki o podejrzeniu popełnienia przestępstwa – są natomiast spreparowane zarzuty

(…)

W oświadczeniu MKiDN podana jest informacja sugerująca, że zostałem wezwany do Urzędu Kontroli Skarbowej w celu złożenia wyjaśnień, jako osoba podejrzana. Owszem, zostałem wezwany, ale jako świadek w procesie kontrolnym, którą niezależnie od kontroli MKiDN prowadzi UKS od wielu miesięcy skupiając się (jak rozumiem) na działalności dyrektora Gawłowskiego. Kolejno wzywani są wszyscy pracownicy CeTA…

(…)

Gdy przed opuszczeniem gabinetu dyrektora Banasiaka zdążyłem zapytać, kiedy będę mógł zabrać tony mojego sprzętu filmowego (bardzo istotne komponenty systemu całego studia), nagrody (łącznie z Oscarem), dzieła sztuki wiszące na korytarzach, meble, setki specjalistycznych książek, narzędzi, części zamiennych, taśm filmowych i wideo, dokumentów, itd. – otrzymałem odpowiedź, że zostanie powołana specjalna komisja złożona z ekspertów, która ustali, co może do mnie w ogóle należeć… gdyż (jak oświadczył dyrektor Banasiak) nie jest pewną rzeczą, czy w państwowej instytucji mogą znajdować się prywatne rzeczy.”

(…)

I co z tym wszystkim zrobić?

Oczywiście nie wiem jak naprawdę wygląda cała sytuacja, nie chcę tu atakować albo bronić którąś ze stron i ferować ostateczne wyroki – jednak (mimo wielu negatywnych przykładów) wierzę w polski wymiar sprawiedliwości i mam nadzieję, że cała sprawa zostanie wyjaśniona w pełni.

Jednak, jako że – jak już wspomniałem – dość często polecam prace oraz twórczość Zbiga, jako inspirację i jako że cały powyższy tekst ma być jednak opinią na temat całej sprawy to pokuszę się o kilka słów.

Słuchając obu stron całość przywodzi mi na myśl dwie sytuacje pierwszą z nich jest sytuacja zobrazowana przez autorów filmu Układ Zamknięty…

… oraz dość smutny i przykry – wiele razy przeze mnie w różnych sytuacjach przytaczany – przykład Jacka Karpińskiego…

Z jednej strony mamy przykład nie do końca uczciwych urzędników państwowych, którym nie podobało się, że młodym przedsiębiorcom “za dobrze poszło” i postanowili to zmienić, a w drugim przykład człowieka, który został skazany na zapomnienie, ponieważ chciał wyprzedzić swoją epokę.

Jak już wspomniałem – nie wiem jak zakończy się sytuacja w przypadku Zbigniewa Rybczyńskiego, ale niestety wygląda to trochę tak: … oskarżmy, zwolnijmy, zróbmy szum medialny wokół, a za kilka miesięcy – cóż… nawet, jeśli człowiek zostanie oczyszczony z zarzutów to cała afera wystarczy żeby się go pozbyć, oczernić i odsunąć zarzuty pod swoim adresem.

Może na tym poprzestanę i poczekam na oficjalne rozwiązanie sytuacji, ale z chęcią przeczytam, co Wy na ten temat sądzicie? Jaka Waszym zdaniem jest prawda? Jak cała sytuacja się zakończy?

Oficjalne stanowisko CeTA: Centrum Technologii Audiowizualnych zgłosiło zawiadomienie do prokuratury

Pełna treść listu Zbigniewa Rybczyńskiego: Ciąg dalszy afery wokół Rybczyńskiego

Oficjalna strona Zbigniewa Rybczyńskiego: Zbig Vision

 

Aktualizacja (18.10.2013)

Z biegiem czasu ministerestwo oraz CeTA ciągle milczy w tej sprawie, a pan Zbigniew Rybczyński z otwartą przyłbicą broni swojego dobrego imienia. Duże media się tym zaintereesowały (TVN24), a główny zaiteresowany opublikował w serwisie Youtube swoje oświadczenie komentujące całą sprawę. Zapraszamy do obejrzenia całości: