Jakość materiału wideo vs wielkość/ciężar pliku – to problem, który napotyka każdy, kto pracuje z materiałem wideo. Mnogość kodeków i ich konfiguracja czasem przytłacza. Firma Google od pewnego czasu pracuje nad swoim formatem o nazwie webM – teraz możecie pobrać go, jako dodatek do Adobe Premiere Pro i Adobe Media Encoder i myślę, że warto.

webm-dla-ppro-i-ame

WebM to format pliku,  nad którym prace trwają już od pewnego czasu, sam kod jest w pełni otwarty i wolny od technologii patentowanych, a co za tym idzie w pełni darmowy. Najważniejsza chyba rzeczą, która powinna większość zainteresować jest fakt, że format ten daje zdecydowanie większe możliwości konfiguracji niż wiele innych oraz przy zachowaniu bardzo dobrej, jakości dużo mniejszy plik wynikowy.

Zanim jednak przejdziecie do linka, z którego można go pobrać kilka faktów.

WebM to standardowy format dla HTML-5, do enkodowania i dekodowania materiału korzysta z otwartych kodeków VP8 i VP9 a do kompresji audio kodeków Vobis i Opus a wszystko to zapakowane w Matroska. Co prawda Google jeszcze pracuje nad kodem tego formatu i z pewnością w miarę postępujących prac możemy spodziewać się zdecydowanego przyspieszenia renderowania – w tej chwili prędkość renderu z np. Media Encodera pozostawia sporo do życzenia – oraz poprawy parametrów kompresji.

webm-video-s

Mimo tego fnord – mała firma zajmująca się tworzeniem oprogramowania graficznego – wypuściła w pełni sprawny, ładnie zapakowany w pojedynczy plik instalacyjny współpracujący z Adobe Premiere Pro i Adobe Media Encoder dla systemów operacyjnych Windows i Mac.

Poza podstawowymi możliwościami konfiguracji formatu takimi jak wybór kodeka (VP8 czy VP9), wyboru poziomu bitrate oraz parametrów określania bitrate (constant, variable), ilości klatek na sekundę czy przeplotu  mamy również możliwość wyboru próbkowania (4:2:0, 4:2:2, 4:4:4) oraz głębi bitowej (8-bit, 10-bit, 12-bit) a także pole Custom Arguments dające nam jeszcze większą możliwość konfiguracji dzięki odpowiednim poleceniom.

webm-audio-s

Pod poniższym linkiem znajdziecie manual oraz plik licencyjny dodatku webM gdzie również znajdziecie listę poleceń konfiguracyjnych.

webM Manual

Reasumując i ułatwiając pracę z tym formatem każdemu, kto go pobierze – do czego oczywiście zachęcam – kilka słów po naszych testach.

Jak już wspomniałem powyżej format nie należy do najszybszych – jest to jednak spore uproszczenie. Wybierając w ramach tego formatu kodek VP8 otrzymujemy, jakość i wielkość pliku zbliżoną, do jakości h264 i kompresując właśnie w ten sposób materiał będzie renderowany dość szybko, jednak, gdy wybierzemy VP9 – kodek zdecydowanie nowszy i nowocześniejszy – render będzie trwał dłużej, jednak kompresując nim mamy dostęp do wspomnianych już wyżej parametrów – próbkowanie, głębia, etc., ale także uzyskamy, jakość i wielkość pliku na zdecydowanie lepszym poziomie zbliżonym do kodeka h265 i to samo dotyczy kompresji audio – wybierając Vobis, (czyli starszy format) renderujemy większy plik, ale szybciej, a wybierając Opus kompresja będzie zdecydowanie lepsza.

Czy warto eksportować do webM?

W tej chwili pliki wideo webM odtworzymy bez problemu w najpopularniejszych przeglądarkach (Opera, Chrome, IE) oraz VLC Playerze. Z całą pewnością nie jest to format pliku, który możemy wysłać klientowi – większość nie będzie w stanie go odtworzyć, jednak użycie tego formatu np. do renderowania plików końcowych do swojego archiwum ( zdecydowanie mniejszy plik niż np. h264) jest wskazane. Dodatkowo, jeśli przygotowujecie materiały na potrzeby np. serwisu Youtube – ten format jest idealny. Serwis YT wspiera format webM i bez problemu możemy go uploadować, a dzięki temu, że format zapewnia lepszy poziom kompresji przy zachowaniu dobrej jakości – upload materiałów wysokiej rozdzielczości z pewnością będzie szybszy. Zapraszamy do testowania:

Pobierz: format webM dla Premiere Pro i Adobe Media Encoder