Prawie każda osoba spytana o tablet do pracy odpowie WACOM, produkty tej firmy stały się żywą legendą na rynku graficznym. Tak jak zapowiedzieliśmy kilka dni temu (Tydzień z Wacomem) – od dziś ruszamy z cyklem porównań, recenzji i tutoriali z tabletami graficznymi w roli głównej.  Zaczynam od mojej subiektywnej recenzji modelu Wacom Intuos5 Touch wersja M.

wacom-intuos5-touch-recenzja-1Osobiście nie wyobrażam sobie pracy z programami graficznymi bez tabletu, pracuje z tym tego typu sprzętem codziennie, więc bardzo się ucieszyłem, kiedy dowiedziałem się, że będzie mi dane testować nowego Intousa 5, w wersji M, prosto od firmy Wacom.

Pierwsze, co rzuca się w oczy po wyciągnięciu tabletu z wielkiego pudła, to zupełny re-design w porównaniu do poprzedniej wersji. Urządzenie ma teraz przyjemny matowy materiał (poprzednia wersja doskonale nadawała się do ściągania odcisków

wacom-intuos5-touch-recenzja-2palców, obecna tylko się maże), zaokrąglone rogi, przyciski ukryte pod gumową powierzchnią. Piórko pokryte podobnym materiałem jak tablet, nie uległo znacznym wizualnym zmianom, w porównaniu do wersji poprzedniej. Jest dobrze wyważone, wygodnie leży w dłoni. Dodatkowo otrzymujemy 10 zapasowych wkładów do pióra, różniących się od siebie fakturą i prędkością przesuwania po powierzchni roboczej. Wszystkie są zamknięte w tubalnym pudełeczku, które służy za podstawkę dla piórka w czasie, kiedy nie pracujemy. Walory estetyczne prezentowane przez najnowsze dziecko firmy Wacom można ocenić bardzo wysoko.

Odnośnie użytkowania samego tabletu, wygoda i komfort obsługi nie ma sobie równych. Instalacja sterowników przebiega bezproblemowo, po dosłownie kilku sekundach urządzenie jest gotowe do pracy.

Po lewej stronie (albo po prawej, jeśli jesteśmy leworęczni), umieszczono  8 przycisków, pod które możemy przyporządkować wybrane funkcje, dzięki całkiem zgrabnemu oprogramowaniu. Dodatkowo między przyciskami znajduje się dotykowe “pokrętło”, podobnego do tego w iPodach. Dzięki temu zmyślnemu wynalazkowi, możemy przełączać się miedzy opcjami: powiększanie/przewijanie, rozmiar pędzla, przewijanie warstw, obracanie obrazu. Ciekawą możliwością jest przypisanie jednemu z przycisków, zadania przerzucania kursora na drugi monitor, jeśli pracujemy w opcji dwu-ekranowej. Na początku trzeba się trochę do tego przyzwyczaić, ale jest to bardzo przyjemne udogodnienie. Jedyne zastrzeżenie, jakie można mieć do przycisków to to, że trzeba użyć trochę siły żeby “załapały”. Obszar roboczy jest bardzo gładki i śmiga się po nim przyjemnie. Wymienne wkłady, o których pisałem wcześniej, pozwalają dostosować tablet do własnego stylu pracy. Uzupełnieniem całości jest funkcja dotykowa. Obsługuje ona gesty, dzięki którym możemy nawigować po systemie operacyjnym, nie zdzierać wkładów przy korzystaniu z przeglądarki internetowej, czy lepiej pracować z naszymi programami.

wacom-intuos5-touch-recenzja-3

Warto wspomnieć o czymś, co zostało nazwane Wireless Kit – czyli dodatkowym module, składającym się z baterii, nadajnika oraz miniaturowego odbiornika, pozwalającym odłączyć kabel od tabletu o pracować na nim bezprzewodowo. W egzemplarzu, który otrzymałem sprawował się bez zarzutów, nie było problemów ze zrywaniem połączenia komputer-tablet, ani opóźnień związanych z działaniem bez kabla. Czas działania na baterii jest całkiem przyzwoity, spokojnie możemy pracować 3-4 dni bez ładowania urządzenia.

A dla osób do których obraz wart jest więcej niż tysiąc słów – moja wideorecenzja tabletu Wacom:

Intuos5 jest sprzętem naprawdę z najwyższej półki, jakość wykonania i komfort użytkowania powodują, że wart jest swojej ceny (nawet, jeśli będzie kosztował miliony monet). Tablet nie ma prawie żadnych wad, oprócz skoku przycisków, jest dopracowany konstrukcyjnie a oprogramowanie zapewnia wygodę dla użytkownika w każdym programie. Najszczerzej polecam wszystkim:)

Jeśli macie jakieś pytania odnośnie tabletów graficznych, ich działania, konfiguracji lub doboru – skorzystajcie z tego formularza w celu zadania pytania, a na każde z nich postaramy się odpowiedzieć już w czwartek 6.12.2012 od godziny 19:00 podczas wydania specjalnego naszego spotkania na żywo Motionfreaks Hanggout.

Partnerem projektu jest firma Wacom