W dniu wczorajszym, gdy my dyskutowaliśmy na Motionfreaks Live z twórcą serwisu Zlecenia.Przez.Net na światło dzienne wypłynęła informacja o tym, że hakerom udało się włamać na serwery Adobe i wykraść dane użytkowników oraz kody źródłowe aplikacji.

adobe-creative-cloud-hakerski-atak

Co hakerzy ukradli Adobe?

Adobe informowało o już od jakiegoś czasu trwających problemach z atakami, a w dniu wczorajszym poinformowało o dużym włamaniu w wyniku, którego hakerzy wykradli dane nie do końca znanej ilości użytkowników takich jak Adobe ID, imię i nazwisko, zaszyfrowane numery kart kredytowych, daty wygaśnięcia usług CC (Creative Cloud) oraz inne dane powiązane z usługami Adobe. Skradziono również kody źródłowe nieznanej ilości aplikacji Adobe.

Co to znaczy dla nas oraz dla Adobe?

Dla nas – użytkowników Creative Cloud i innych usług Adobe – to przede wszystkim spory problem, ponieważ nie do końca wiemy, co zostało skradzione i co tak naprawdę mogą z tym zrobić hakerzy? Musimy pamiętać, że wśród użytkowników produktów Adobe mamy nie tylko freelancerów, właścicieli małych firm, uczniów czy studentów – produkty Adobe używane są również przez wiele dużych korporacji i znanych na całym świecie marek.

Dla samego Adobe jest to równie duży problem – jeśli nie większy – jak dla samych użytkowników. Z pewnością taka sytuacja wpłynie na utratę zaufania wobec firmy i może okazać się sporym problemem marketingowym i wizerunkowym, ale także i z pewnością finansowym, a konsekwencje wykradzenia nieznanej ilości kodów źródłowych aplikacji może mieć bardzo daleko idące konsekwencje dla firmy.

Co Adobe i my możemy zrobić, aby uchronić siebie i swoje dane?

Firma Adobe będzie resetować hasła użytkowników, których dane mogą zostać skradzione. My osobiście polecamy każdemu zmianę hasła dostępu do swojego Adobe ID oraz jeśli tego samego hasła użyliście w innych miejscach również jego zmianę również tam. Jak dokonać zmiany hasła w Adobe: Customer security alert  

Adobe również informuje poszczególnych klientów, których dane kart kredytowych mogły zostać wykradzione, poinformowało banki, które odpowiadają za transakcje do Adobe, a także policję oraz służby zajmujące się ściganiem takiego rodzaju przestępstw.

Co dalej?

Kradzieże danych i ataki hakerskie niestety zdarzają się od początku Internetu, albo i nawet zaczęły się wcześniej. Osobiście mam nadzieję, że firma szybko upora się z tym ogromnym problemem i ten atak nie zagrozi nam użytkownikom.

Źródło: Adobe Featured Blogs, Blogs Adobe

Aktualizajca:

Adobe utworzyło dedykowaen forum na którym można dyskutować na temat konsekwencji włamania i problemów z tym związanych:  http://forums.adobe.com/community/alert?view=discussions