BRAM-STOKER---OJCIEC-WSZYSTKICH-WAMPIRÓW-MOTIONFREAKSTo właśnie dziś… dziś, ale w 1847 roku przyszedł na świat człowiek, który powołał do życia najbardziej rozpoznawalny i najbardziej charakterystyczny symbol horroru. To właśnie 8 listopada 1847 roku przyszedł na świat Bram Stoker autor powieści Dracula i dlatego nasza inspiracja to…

Naszym zdaniem najlepsza z ekranizacji książki, jaka dotychczas powstała. Wiem, że w tej chwili Zmierzch, Underworld, czy ostatni kinowy hit Abraham Lincoln: Łowca wampirów 3D to kanon wampirzego kina i wampirowych opowieści, ale o klasyce nie można zapominać.

Zapraszam, zatem w ramach dzisiejszej inspiracji na film Dracula z 1931 roku w reżyserii Toda Browninga i oczywiście tytułowym wampirem, w którego rolę wcielił się niezapomniany Bela Lugosi.

Zapraszam:

{blip}http://blip.tv/motionfreakspl/dracula-1931-6429893{/blip}

To oczywiście dzięki temu filmowi zakorzenił się typowy i znany do dziś wizerunek wampira, ale nie od tego się wszystko zaczęło. Film Nosferatu – symfonia grozy (z niemieckiego Nosferatu, eine Symphonie des Grauens) jest uważany za pierwszy horror w historii i również nie należy o nim zapominać. Stworzony przez Friedricha Wilhelma Murnaua w 1922 roku, tak poruszył publiczność, że odtwórca głównej roli Max Schreck zaczął być uważany za prawdziwego wampira a jego nazwisko stało się symbolem zła i grozy.

bram-stoker-birthday-dracula-nosferatu-cinema-free-motionfreaks

Dodatkową mroczną ciekawostką o tym filmie jest fakt, że ze względu na roszczenia odnośnie praw autorskich wdowy po Bramie Stokerze reżyser musiał zapłacić odszkodowanie i zniszczyć wszystkie kopie filmu. Całe szczęście jakimś cudem kilka kopi przetrwało i mimo utraty kilku fragmentów dziś możemy się cieszyć tym dziełem. Zapraszam na pierwszy horror w historii:

{blip}http://blip.tv/motionfreakspl/nosferatu-1922-6429979{/blip}

A jakie są Wasze ulubione filmy i książki z gatunku grozy, horroru i wampiriady?