DI-DIRECT--dotykowy-tutorial-photoshop-miniNa temat tutoriali napisano już wiele – jedni wolą „pisane” inni w formie wideo – bo łatwiej zrozumieć, a co powiedzielibyście na tutorial „pisany”, który w miarę Twojego czytania zrobi się sam. Czy to w ogóle możliwe? Okazuje się, że tak.

Co prawda z reguły nie piszemy o Phooshopie i tutorialach do niego i ostatnio jedyny duży magazyn publikujący tutoriale w formie PDF przestał istnieć (Śmierć .PSD Photoshop), ale myślę, że taki news nie może pójść bez echa.

Wraz z ostatnią nowością od Adobe – czyli pakietem CS 5.5 – otrzymujemy nowe możliwości waz z opublikowaniem Software Development Kit (SDK), dzięki któremu możemy zintegrować urządzenia mobilne i tablety z programem Adobe Photoshop. SDK daje możliwość komunikacji z urządzeniami Android czy IOS z oprogramowaniem, Photoshopa przez protokół TCP, (czyli przez sieć). Na początek dla potrzeb prezentacyjnych Adobe zaprojektowało trzy narzędzia przy pomocy SDK

photoshop-sdk-55-touch-version

Adobe Nav for Photoshop

Adobe Color Lava for Photoshop

Adobe Eazel for Photoshop

Poniżej prezentacja narzędzi przy użyciu IPada:

https://www.youtube.com/watch?v=Krt8cis57S0

Pomyślicie – i co z tego? Gdzie te samo robiące się tutoriale? Już wyjaśniamDI-DIRECT-iPad---tutorial-robi-sie-sam

Redakcja magazynu DI DIRECT (to taki anglojęzyczny .PSD Photoshop – tylko jak widać z większą świadomością rozwoju i nowych technologii)postanowiła skorzystać z nowych możliwości SDK i stworzyła jeden z numerów magazynu na iPada w którym w miarę czytania danego tutoriala program Adobe Photoshop wykona za nas wszystkie kroki prezentowane w poradniku. Już nie musimy pobierać z sieci czy przegrywać z płyty materiałów źródłowych, nie musimy spędzać żmudnych godzin na przechodzeniu tutoriali krok po kroku – wystarczy kliknąć i jak za dotknięciem magicznej różyczki  – programy wykona wszystko za nas. Z resztą zobaczcie sami:

https://www.youtube.com/watch?v=j3rBZ_yAqSU

Powalające – nie sądzicie?

Z pewnością tego typu możliwości będą rozwijane i właśnie w tym kierunku powinny iść gazety i magazyny chcące przejść z wersji papierowej do Internetu i nie zginąć marnie – interaktywność jest niewątpliwą przyszłością. Osobiście jednak zastanawiam się czy to dobry kierunek w edukacji. Już tutoriale wideo wiele osób traktuje jak materiały oduczające myślenia, a co dopiero gdy tutorial robi się sam. Czy to nie jest czasem kierunek w którym anegdotyczne pytanie: „gdzie jest przycisk ” zrób zaje… grafikę? nie staje się rzeczywistością.

Strona magazynu: DI DIRECT