tron-legacy-vs-tron_miniPrawie trzydzieści lat temu na ekrany kin wszedł film pod tytułem Tron. Film zaskakiwał innowacyjnym pomysłem oraz równie innowacyjnym wykonaniem. Film szybko z jednej strony się starzał wraz z rozwojem filmowych efektów specjalnych, jednocześnie stał się kultowym w swoim gatunku. 29 lat później przyszedł czas na kolejną część, nową wersję filmu. Pytanie brzmi tylko – czy dziś efekty specjalne będą tak samo powalały?

Film Tron Dziedzictwo (2010) był od wielu miesięcy zapowiadany i reklamowany na wszelkie sposoby. Fani gatunku czekali na niego snując domysły na temat scenariusza i efektów specjalnych. W końcu film wszedł na ekrany kin a krytycy rozpoczęli batalię o palmę pierwszeństwa dla tego, który najtrafniej określi wartość filmu i jego kultowość.

Na Motionfreaks.pl nie do końca jesteśmy od tego żeby krytykować filmy, jako takie, więc i teraz skupimy się tylko na prezentacji efektów specjalnych użytych w filmie.

Dzięki poniższym zrzutom oraz filmowi możecie zajrzeć za kulisy powstawania filmu i zdać sobie sprawę z ogromu pracy, jaki włożono w jego powstanie:

cycle_final

clu_headcamcycle_animationcycle_bluescreengroup_dotslightcycle2_passesrinzler_bluescreenim09-con_-art-tron

Choć film został zrobiony z ogromnym rozmachem, wypełniony doskonałymi efektami specjalnymi, których autorem jest agencja Digital Domain znana wcześniej z tworzenia efektów specjalnych dla tak wymagających produkcji jak np. Ciekawy przypadek Benjamina Buttona, oraz świetna muzyką stworzoną przez zespół Daft Punk, ja jednak pozostaję wierny klasykowi i wszystkim ludziom, którzy go tworzyli włączając w to szczególnie wszystkich, którzy pracowali nad niesamowitymi jak na tamte czasy efektami specjalnymi.

Dla tych, którzy tak jak ja wolą klasyki gatunku poniżej mały, making of z powstawania filmu Tron z 1982 roku. Ostrzegam, że nie jest on tak spektakularny jak trailer z najnowszej wersji i nie w aż tak wysokiej rozdzielczości, ale efekty do dziś powalają.

tron-concept8

tron-concept1tron-concept2tron-concept3tron-concept4tron-concept5tron-concept6tron-concept7tron-concept9tron-concept10

I jak? Która wersja efektów specjalnych oraz filmu Wam się najbardziej podoba? Który film Waszym zdaniem jest lepszy? Które efekty specjalne – ciekawsze?