Lublin to dla tych, którzy kiedykolwiek w nim się znaleźli – magiczne miasto, a dla tych, którzy nigdy w nim nie byli – Polska B. Ci drudzy z całą pewnością zmienią zdanie po obejrzeniu filmu “Ta cholerna niedziela” Przemka Kotyńskiego gdzie jedną z głównych ról w filmie gra właśnie miasto Lublin.

ta-cholerna-niedziela-lublin-animajca

Ta cholerna niedziela” to 16 minutowy film animowany stworzony przez Przemka Kotyńskiego na podstawie prozy Marcina Wrońskiego utrzymany w stylistyce kina noir.

Akcja filmu toczy się w latach trzydziestych XX wieku właśnie w Lublinie. Głównym bohaterem jest policjant, nie do końca “grający czysto” komisarz z dość swoistym podejściem do rozumienia i egzekwowania prawa. Głównym wątkiem filmu jest z pozoru dość banalna sprawa morderstwa konserwatora zabytków, która jak się okazuje sięga XVII wieku. W trakcie pracy komisarza poznajemy również Lublin z jego Bramą Krakowską, Zamkiem Lubelskim czy unikalną w skali światowej Kaplicą Trójcy Świętej.

Od w zasadzie pierwszych informacji o filmie był on porównywany do filmu Franka Millera i nazywany Polskim Sin City. Sam autor Przemek Kotyński filmu przyznaje się do inspiracji tym tytułem w pierwszych etapach pracy.

Film został wykonany w połączeniu technik animacji 3D i 2D.

cholerna-niedziela-animacja-lublin

Dla wszystkich zainteresowanych obejrzeniem filmu w sieci niestety mamy złą wiadomość – na razie nie będzie on w ten sposób dostępny, ponieważ przez najbliższy rok film będzie objeżdżał najlepsze festiwale i konkursy na świecie. W tej chwili film można obejrzeć tylko podczas specjalnych zamkniętych pokazów – informacje na ten temat możecie znaleźć na oficjalnym profilu Fb filmu: Ta Cholerna Niedziela FanPage

{vimeo}111730628{/vimeo}

Dla tych, którzy chcieliby bardziej poznać zaplecze pracy nad filmem w tej chwili (jeszcze przez kilka dni) w Centrum Kultury w Lublinie przy ulicy Peowiaków 12 otwarta jest wystawa prezentująca grafiki, modele, storyboardy i koncepty, które powstały podczas pracy nad filmem.

ta-cholerna-niedziela-kotynski

Za realizację całości filmu odpowiedzialne było warszawskie studio produkcyjne Orka.