storyboard ruch w sztuce filmowej okladkaStoryboard – cóż to takiego? Dla profesjonalistów związanych z przemysłem filmowym to pojęcie jest znane i zrozumiałe – dla mniej wtajemniczonych jednak niekoniecznie. Całe szczęście na naszym rynku pojawiła się w końcu publikacja, dzięki której profesjonaliści będą mogli poszerzyć swoją wiedzę a amatorzy wgłębić się w temat tworzenia storyboardów.

Storyboard. Ruch w sztuce filmowej to książka autorstwa Marka Simona, wydana w Polsce przez Wydawnictwo Wojciech Marzec kilka tygodni temu i właśnie z tej okazji – pod pretekstem zrecenzowania tejże publikacji postaram się przybliżyć wam pokrótce – czym jest storyboard i dlaczego nie możemy o nim zapominać.

Wikipedia określa sztukę, jaką jest storyboard, jako:

Scenorys (ang. storyboard),  scenopis obrazkowy – seria obrazów i szkiców, będących wskazówkami przy filmowaniu dla reżyserów,  scenografów, operatorów, aktorów istoryboard-sztuka-1 montażystów. Scenorys jest wykonywany przez specjalnego rysownika określanego w branży filmowej i reklamowej, jako storyboardzista.

I to w zasadzie całkiem dobrze trafny opis. Jest to swoisty rodzaj komiksu tworzonego podczas preprodukcji filmu. W myśl zasady, iż obraz jest wart tysiąc słów – twórcy zaczęli wykorzystwać właśnie obrazy do opisywania scen, kadrów etc. Jest to ogromne ułatwienie dla wszystkich począwszy od reżysera, przez operatorów a na scenografach kończąc.

Książka Storyboard – ruch w sztuce filmowej jest pewnego rodzaju podręcznikiem, w którym znajdziemy również ćwiczenia, dzięki którym możemy dokładniej zapoznać się z warsztatem storyboadzisty.

Rozpoczyna się ona od rzeczy oczywistej, czyli od przybliżenia nam tego, czym jest storyboard, historii i zasadności powstania tejże sztuki. Po takim wstępie dostajemy do ręki osiem części książki, w których możemy się dowiedzieć:

Jak zacząć – czyli to, co jest potrzebne do wejścia w środowisko od edukacji, przez materiały i warsztat aż do korzyści jakie niesie za sobą użycie storyboardu na planie.

Część druga jest edukacyjną częścią, w której poznajemy aspekty pracy nad storyboardem, techniki stosowane w ich powstawaniu, tajemnice warsztatu doświadczonych twórców etc.

Trzecia część to tajemnice branży i szukania w niej pracy.  Poznajemy tajniki tworzenia portfolio, CV, sposobu zaprezentowania siebie, ale także informacje na temat tego gdzie szukać pracy, jak się przygotowywać do zlecenia, jak wyceniać i prezentować swoje prace.

Czwarta część to wywiady ze znanymi i cenionymi na świecie storyboardzistami.

Kolejne części to kilka ćwiczeń dla storyboardzistów, arkusze do tworzenia storyboardów oraz próbki storyboardów z wielu produkcji jak np. seriali Simpsonowie, Prezydencki poker czy reklamówek firmy Adidas.

Ostatnią częścią jest słownik pojęć z zakresu rysunku, kompozycji, filmu i samego storyboardu.

Po przeczytaniu książki dochodzę do wniosku, że nie do końca można ją nazwać podręcznikiem – choć mógłby na to wskazywać spis treści. Jest to bardziej książka/poradnik – wprowadzenie do sztuki Storyboardu dla osób chcących się dowiedzieć, czym on jest, jaką rolę odgrywa w tworzeniu filmu oraz jak można ułatwić sobie życie tworząc storyboardy.

storyboard_sztuka-2Książka czasami sprawia wrażenie nie do końca „zorganizowanej” gdzie obok dość szczegółowych informacji np. na temat konkretnego sprzętu czy skrótów klawiszowych w PSD znajdujemy informacje mocno podstawowe lub wręcz niepotrzebne.  A np. informacje na temat perspektywy i podstaw samego rysunku stanowią dość skromną część podręcznika. Za największy minus publikacji można uznać brak bibliografii z tytułami książek, dzięki którym można by zgłębić tajniki poszczególnych zagadnień pracy storyboardzisty jak np. Podstawy rysunku, czy podręczniki do poszczególnych programów pomocnych przy pracy. Choć z drugiej strony biorąc pod uwagę, iż jest to książka amerykańskiego autorstwa to taka bibliografia nie byłaby zbyt przydatna dla polskiego czytelnika gdyż większość tytułów nie jest dostępna w Polsce.

Teraz oceńmy może tę książkę po przysłowiowej okładce.

Wydana została na dobrym kredowym papierze, z dużą ilością kolorowych ilustracji, co składa się na prawie 500 stron dobrze opakowanej wiedzy podanej w dość przystępny sposób każdemu początkującemu.

Reasumując książkę Storuboard ruch w sztuce filmowej uważam za lekturę wartą poznania i zapoznania się gdyż mimo małych niedociągnięć autora stanowi ona ciekawy wstęp dla każdego, kto nie wie, czym jest storyboard, lub ma wątpliwości, co do zasadności włączania storyboardu do pracy nad filmem, animacją czy reklamówką.

Na polskim rynku jest to jedyna książka tego typu aktualnie dostępna w księgarniach, za co należy podziękować wydawnictwu WM, które od kilku lat wydaje, jako jedyne w Polsce książki związane ze sztuką filmową. Wkrótce w księgarniach ukaże się ich nowy tytuł FILM ART. SZTUKA FILMOWA. WPROWADZENIE, o czym nieomieszkany napisać, gdy tylko w nasze ręce trafi egzemplarz.

A na koniec dla wszystkich którzy powątpiewają w znaczenie storyboardu – fragment wypowiedzi Stevena Spielberga na temat storyboardu:

https://www.youtube.com/watch?v=nBH89Y0Xj7c

Strona wydawnictwa: Wydawnictwo WM

Wyłączny dystrybutor: Platon