DSC-WX50 RECENZJA-I-OPINIEKażdy zainteresowany animacją czy filmowaniem staje od czasu do czasu przed decyzją o zakupie aparatu lub kamery. Przez ostatnie kilka dni mieliśmy okazję testować jeden z małych, kompaktowych aparatów Sony DSC-WX50 dla Was – poniżej garść naszych przemyśleń i spostrzeżeń na jego temat.

Aparat ten jak każdy widzi to dość nieduże i całkiem nowe dziecko firmy Sony. Aparat kompaktowy, który staraliśmy się przetestować pod kontem przydatności dla użytkowników bardziej zainteresowanych produkcją filmów i animacji, ale zanim przejdziemy do naszych subiektywnych odczuć oraz spostrzeżeń i zastosowań na początek kilka szczegółów technicznych na temat aparatu Sony DSC-WX50.

sony-recenzja-wewnątrz
To co najbardziej rzuca się w oczy to obiektyw legendarnej firmy Carl Zeiss o ogniskowej (w przeliczeniu na format 35 mm) 25-125mm. Kamera posiada przetwornik Exmor R CMOS  o rozdzielczości  16.2 mega pikseli, nagrywa filmy w rozdzielczości Full HD, a wszystko to możemy obsłużyć przy pomocy dużego, dotykowego ekranu. Dodatkowo DSC-WX50 wyposażony jest w funkcję Optical SteadyShot – zapobiegającą niestabilnym i rozmytym ujęciom, tryb Sweep Panorama pozwalający na robienie zdjęć panoramicznych przy pomocy obrotu aparatu (funkcja, która nam osobiście dość mocno przypadła do gustu).

Aparat posiada w trybie fotografowania dużą iliość ustawień stylów fotografii m.in. kolor selektywny, czarno-biały, hdr czy retro. 

Ale dość teoretyzowania i cyferek – zajmijmy się tym co otrzymujemy w zestawie oraz co możemy z tym zrobić. Poniżej film z naszego rozpakowywania aparatu  – i tu rzeczą, która nas zaskoczyła był fakt że aparat jest tak maleńki (mieści się w dłoni dorosłego człowieka i gdy jest wyłączony jest grubości dłoni).. a instrukcja do niego tak „duża” – ale to tylko pozory ponieważ instrukcja obsługi to również coś co nas bardzo miło zaskoczyło, ale o tym później. Teraz zapraszamy na film:

https://www.youtube.com/watch?v=http://www.youtube.com/watch?v=UfPweK5QRUs

Zaczniemy od plusów, których ten aparat mimo swoich małych rozmiarów ma bardzo wiele, a jednym z nich jest właśnie jego rozmiar dzięki, któremu może stać się świetnym kompanem, którego nosząc w kieszeni można wykorzystać w każdej chwili i sytuacji niezależnie od tego czy chcemy nakręcić film czy zrobić ciekawe zdjęcie. I na tym się skupimy… większość recenzji to suche fakty i próba opisania danego urządzenia… My testując DSC-WX50 chcieliśmy sprawdzić go jako użyteczne narzędzie dla początkującego filmowca, grafika czy motion designera – potrzebującego często zdjęć, tekstur w wysokiej rozdzielczości  i muszę przyznać, że mimo mojego początkowego sceptycyzmu mogę z całą pewnością go polecić.

Fotografowanie tekstur  – dzięki wysokiej rozdzielczości oraz bardzo przyzwoitym możliwościom aparatu do fotografowania przy małej ilości światła sprawdza się on tutaj idealnie. Tekstury dzięki temu możemy z powodzeniem wykorzystać w naszych pracach z programami np. graficznymi (Photoshop, Gimp)

DSC-WX50 Panorama motionfreaks
Fotografia na potrzeby animacji – tu również aparat zaskakuje pozytywnie… Nam do gustu szczególnie przypadła funkcja fotografowania panoram.. Dzięki niej możemy wykonać zdjęcia panoramicznie w poziomie oraz w pionie przy pomocy jednego DSC-WX50 Panorama recenzja-motionfreakskliknięcia – wystarczy nacisnąć spust migawki i obracać aparat wzdłuż osi, którą obraliśmy  – automatycznie zdjęcie jest gotowe po 2-3 sekundach od zakończenia obrotu. Funkcja działa naprawdę bardzo dobrze i może się przydać osobom potrzebującym dobrych i rozbudowanych scen np. krajobrazu do wykorzystania jako np. reflection map lub tło w programie 3D

Tryb filmowy – aparat nagrywa filmy w Full HD 1920x 1080 50i wraz z dźwiękiem stereo. Pliki zapisywane są w maksymalnym bitrate 24 Mb/s (co jest naprawdę dobrym osiągnięciem jak na takie maleństwo).
W trakcie testowania aparatu mieliśmy okazję wypróbować go podczas pracy nad jednym z większych projektów z udziałem Green Screena, scen ulicznych etc., tak jak już wspomnieliśmy – aparat DSC-WX50 poradził sobie świetnie jako rodzaj wideo notatnika. Mały, poręczny, dający przyzwoity obraz.

Ogólna obsługa aparatu – tu miłe zaskoczenie  – szczególnie dla kogoś kto nie miał zbyt wiele do czynienia z cyfrowymi aparatami fotograficznymi –  ta przepastna instrukcja obsługi, którą widzieliście na filmie jest tak naprawdę napisaną w wielu językach, krótką informacją o produkcie, zawartości pudełka, kwestiach gwarancyjnych etc. Prawdziwa instrukcja obsługi wraz z dokładnymi objaśnieniami znajduje się wewnątrz aparatu. Ten swoisty rodzaj pomocy doskonale się sprawdza, gdyż nawet mając po raz pierwszy w rękach ten aparat jesteśmy w stanie bardzo szybko się przeklikać przez pomoc i opanować obsługę i nawet najgłębiej ukryte ustawienia.

Sony-DSC-WX50---packshot
Ze względu na profil naszego serwisu próbowaliśmy przetestować aparat Sony DSC-WX50 również w bardziej profesjonalnych zastosowaniach takich jak np. próby nagrywania w bardzo małej ilości światła, scen na Green Screen oraz w post produkcji próbowaliśmy korekcji kolorów i koloryzacji. Tu niestety – tak jak się tego spodziewaliśmy nie było już tak idealnie – zdajemy sobie jednak sprawę, że wymagaliśmy zbyt wiele. Trzeba jednak przyznać, że jak na takie maleństwo aparat i tak dzielnie sobie poradził.

Kilka zdjęć z użyciem trybów artystycznych oraz panoramy. Użycie trybów artystycznych również może okazać się przydatne gdy chcemty szybko osiągnąć dany efekt bez konieczności edycji zdjęcia w programach do edycji zdjęć. Należy jednak pamiętać, że przetwarzanie zdjęcia z włączonym trybem np HDR trwa 2-4 sekundy co uniemożliwia wykonywanie szybko  wielu zdjęć.

{gallery}DSC-WX50galery{/gallery}

W galerii znajdują się zdjęcia pomniejszone na potrzeby internetu – zainteresowani mogą pobrać zdjęcia bez kompresji z TEGO linka.

Reasumując nasz tydzień z aparatem Sony DSC-WX50 należy przyznać, że mimo iż nie jest to sprzęt profesjonalny to sprawował się świetnie. Aparat Sony DSC-WX50 z całą pewnością może stać się czymś w rodzaju foto i wideo notatnika dla twórców szukających inspiracji.

 

Więcej szczegółów i specyfikacja aparatu: Sony DSC-WX50