smierc-psd-photoshop_copyStało się – jedno z dwóch wydawanych w Polsce miesięczników zajmujących się grafiką przestało istnieć.  Miesięcznik.PSD Photoshop zniknął najpierw z półek stoisk z prasą i Empików a teraz również z Internetu.

Miesięcznik .PSD Photoshop – dla tych, którzy nie wiedzą – był magazynem na stronach, którego mogliśmy znaleźć tutoriale, poradniki, opisy programów, recenzje sprzętu i oprogramowania związanego z szeroko pojętą grafiką.  Siedem lat temu pojawił się pierwszy numer – na początku wydawany był w postaci dwumiesięcznika a w miarę upływu czasu stał się regularnie wydawanym miesięcznikiem.

W 2010 roku miesięcznik zniknął z półek w empikach i przeszedł do Internetu – rozpoczęto wydawanie go w wersji cyfrowej. O powody tej decyzji i przyszłość wydawnictwa pytaliśmy wtedy w wywiadzie z redaktor naczelną miesięcznika panią Annę Adamczyk. W odpowiedzi usłyszeliśmy plany na świetlaną przyszłość i plan podążania z duchem czasu. Co z tego wyszło?

Niestety nic dobrego. Ostatni numer miesięcznika (marzec 2011) został wydany już pod inną redakcją – pani Natalii Sieniutowicz, a kwietniowy numer już się nie pojawił.

ostatni-numer-miesiecznika-psd-photoshop

Po krótkim śledztwie otrzymaliśmy informację od pani Natalii Sieniutowicz o wstrzymaniu wydawania miesięcznika. Na tym jednak nie koniec – chcąc wejść na polska stronę jesteśmy automatycznie przenoszeni na stronę francuską a próbując się dostać do jakichkolwiek informacji na temat polskiego wydania czy linków do poprzednich numerów miesięcznika w wersji PDF – otrzymujemy informację o braku strony – to chyba oznacza nie tyle wstrzymanie, co definitywny koniec polskiego wydania miesięcznika.PSD Photoshop.

Miesięcznik miał swoich zwolenników, ale i przeciwników – często zarzucano mu niski poziom merytoryczny i niedopracowanie – trzeba jednak przyznać, że trwał przez 7 lat na straży wiedzy graficznej i mógłby dalej trwać – niestety zniknął i to w dość nieprzemyślany sposób. Biorąc pod uwagę to jak szybko świat się rozwija to wydawnictwo zacierając tak skutecznie ślady po swoim magazynie doprowadzi do sytuacji, w której za dwa miesiące tylko „najstarsi górale” będą pamiętali, że coś takiego istniało – szkoda.

Z naszej strony byliśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z PSD. Dziękujemy za wspólne działania i pozdrawiamy serdecznie całą – już niestety – była redakcje miesięcznika a szczególnie redaktor naczelną Anię Adamczyk. Żegnamy i do zobaczenia gdzieś w świecie polskiej grafki.

//Edit

I jedno pytanie i zastanowienie. Co wydawnictwo zrobi z bazą mailingową która w ostatnich miesiącach tak mocno zbierało? Czy dalej będziemy otrzymywali spam reklamowy – czy może lojalnie wobec swoich czytelników baza zostanie usunięta?

Z racji usunięcia strony przez wydawnictwo udostepniliśmy wszystkie numery wersji PDF miesięcznika .PSD Photoshop w naszym dziel download-zapraszamy do czytania: Download