inspirationNie ma nic bardziej frustrującego dla twórcy niż brak pomysłu. Kiedy wiesz, że możesz zrobić wszystko… no właśnie, tylko co? Ileż to razy siedziałeś przed komputerem, nerwowo stukając placem w myszkę i zadając sobie denerwujące pytanie: co tu zrobić?

 

 

 

Dla każdego, kto kiedykolwiek znalazł się w takiej sytuacji, mam kilka rad, które pomogą pobudzić umysł do myślenia kreatywnego. Trzeba pamiętać, że to nie umiejętności sprzedajesz – one są tylko narzędziem, dzięki któremu jesteś w stanie utworzyć dzieło. Im sprawniej się owym narzędziem posługujesz, tym lepiej, jednak niech nie stanie się to celem samym w sobie. To, co nadaje wyjątkowości twojej pracy, to pomysłowość w przedstawieniu treści – dlatego im więcej wysiłku włożysz w pielęgnację swojej wyobraźni, tym więcej satysfakcji (i pieniędzy) dostaniesz w zamian.

 

lupaPierwszym i najważniejszym przymiotem twórcy, niezależnie od dziedziny, jest ciekawość świata. Będąc grafikiem – obojętnie, czy pracujesz w grafice statycznej, czy animacji, dwuwymiarowej czy też 3D – najwięcej inspiracji zawsze będziesz czerpać z życia, a pobudzać cię do tworzenia będzie jego nieprzewidywalność, zmienność, różnorodność. Dobry zmysł obserwacji jest tutaj skarbem. Trzeba szukać nowych bodźców, robić rzeczy, których wcześniej nie robiliśmy, zwracać uwagę na szczegóły, których inni nie dostrzegają – na przykład na oświetlenie w miejscach, w których bywasz na co dzień. Zacząłem od światła, ponieważ ono jest najważniejsze! Zrozumienie światła, zarówno tego słonecznego, jak i sztucznego, to potężne narzędzie. Dlaczego światło jest takie ważne? Ponieważ będzie występowało w każdej twojej produkcji. Od tego, jak je zastosujesz, zależeć będzie jak zareaguje obiekt nim oświetlony. Tworząc, myśl zawsze jak reżyser, ale patrz niezmiennie oczami oglądającego – skup się na tym, jaką reakcję u widza chcesz uzyskać i jakimi środkami możesz to zrobić.

 

Drugim przykazaniem będzie rozbudzanie wyobraźni. Świetnym bodźcem dla naszych umysłów mogą być inni ludzie, kreatywni i patrzący na świat z innej perspektywy. Mam znajomych, którzy kształcą lub kształcili się uczęszczając do szkół o kierunkach artystycznych. Lubię z nimi rozmawiać, ponieważ są kopalnią pomysłów. Jeśli masz takowych, czerp z nich garściami, pytaj, jakie mają zadania do wykonania, czym się ostatnio zajmowali itp. Jedna z moich koleżanek, która uczestniczyła w warsztatach teatralnych, miała za zadanie zagrać butelkę z mlekiem. Dla mnie było to i śmieszne, i wyzywające zarazem – okazało się, że o ile stosunkowo łatwo jest zagrać coś, co żyje, o tyle trudniej odnieść się do przedmiotów martwych. Dlaczego o tym piszę. Rób podobnie, staraj się stawiać sobie wyzwania, nawet jeśli wydają się absurdalne. Na przykład, jeśli nigdy nie zajmowałeś się typografią, popracuj trochę nad zwykłym tekstem, uczyń go ciekawszym – choćby ten, który właśnie czytasz. Tylko nie idź na łatwiznę, spróbuj nie posługiwać się znanymi ci już schematami – nie chodzi o sprawdzenie twoich umiejętności technicznych, tylko o czerpanie z pokładów twojego potencjału twórczego.

 

tabletBudzenie wyobraźni jest podstawą, ona nie może pozostawać uśpiona – bez jej pomocy nigdy nie będziesz dobry w swojej branży. Musisz zaskakiwać, stwarzać rzeczy, których jeszcze nie widziano lub pokazywać te już znane w innym świetle. To od ciebie zależy, ile pokażesz ludziom zza tej granicy, którą już znają. Twórca, który potrafi zaszokować, ukazać rzeczy nowe, zapadające w pamięci, jest bezcenny dla wielu poważnych firm. Można to wyjaśnić na przykładzie branży filmowej -te filmy stają się popularne (a co za tym idzie przynoszą producentowi większe dochody), które ukazują nowy sposób widzenia rzeczywistości. Niezależnie od tego, czy w grę wchodzą dziesiątki kilometrów taśmy nasączonej efektami specjalnymi, czy jest to prosta opowieść o zwykłym człowieku, to właśnie sposób zaprezentowania historii wpływa na to, czy dzieło pozostanie w pamięci odbiorców, czy też nie.

 

 

kredkiTrzecim i ostatnim przykazaniem jest prostota. Upraszczaj wszystko, co się da. Opanowanie sztuki upraszczania otwiera zupełnie nowy świat, pozwala grafikom widzieć zasadność poszczególnych elementów w swoich projektach. Aby coś zminimalizować bez utraty treści, trzeba nie lada doświadczenia i wyobraźni. Jest takie powiedzenie, że jedno zdjęcie jest więcej warte niż tysiąc słów. A kiedy opanujesz sztukę upraszczania, wtedy nawet rzeczy bardzo złożone staną się prostsze – zarówno dla ciebie, jak i dla odbiorców.

 

Można powiedzieć, że bogata wyobraźnia to w pracy grafika narzędzie równie ważne, co dobre oprogramowanie i spore umiejętności techniczne. Dlatego i nad nią należy ciągle pracować. Mam nadzieję, że moje podstawowe rady dały ci pewne pojęcie o znaczeniu wyobraźni i o tym, jak można ją rozwijać. Pozostaje mi życzyć wszystkim grafikom powodzenia!