rewolucja-w-animacji-motionfreaksAnimacja poklatkowa mimo tego, iż jest to najstarsza i w pełni analogowa metoda tworzenia animacji to dalej cieszy się ogromną popularnością i co rusz w powstają kolejne ciekawe projekty z jej użyciem. A co gdyby dało się tworzyć “poklatki” jeszcze łatwiej.

Animacja poklatkowa to bardzo żmudny i czasochłonny proces, którego w zasadzie w żaden sposób nie da się przyspieszyć. W ten sposób powstawał Miś Uszatek wiele lat temu, ale również i na przykład film Fantastyczny Pan Lis z 2009 roku. Mimo postępu technicznego animacja poklatkowa nie zmieniła się przez lata zbyt mocno ciągle jest to od 16 do 24 klatek – pojedynczych zdjęć – na sekundę z kolejnymi fazami ruchu postaci w kadrze.

W tej chwili jednak z Hongkongu przychodzi ratunek. Mowa tu o systemie A Video-based Interface for Hand-Driven Stop Motion Animation Production. Dzięki temu systemowi możemy “filmować” ruch “z ręki” naszych postaci i elementów sceny, a system samodzielnie poradzi sobie z usunięciem wszelkiego dłoni czy innych systemów podtrzymywania. Bez zbędnego opisywania myślę, że poniższy film wyjaśni Wam dokładnie, na czym ma to polegać:

Myślę, że każdy, kto kiedykolwiek tworzył lalkową animację poklatkową, lub jakąkolwiek inną z pewnością doceni to ile czasu taki system jest w stanie zaoszczędzić.

Więcej na temat projektu możecie przeczytać na stronie projektu: Hand-Driven Stop Motion Animation

A poniżej dla zainteresowanych krótki making of z tego jak powstawał wspomniani przeze mnie powyżej Fantastyczny Pan Lis