blogi-na-MF-jak-zalozyc-i-prowadzic mini1 mini

Jak już pewnie wszyscy zauważyliście, serwis Motionfreaks przeszedł w ciagu ostatnich kilku dni wiele zmian i przeobrażeń. Pisaliśmy o tym w artykule Wielka rewolucja – nowe MF. Jednym (i chyba najważniejszym) z nich jest wprowadzenie możliwości prowadzenia blogów przez każdego zarejestrowanego użytkownika. Dla tych, którzy chcą poznać szczegóły tego, jak stworzyć bloga, jak nim zarządzać i jak go prowadzić, poniżej instrukcja.

 

Najważniejszą kwestią, o jakiej należy pamiętać, jest tematyka blogów, jakie możecie zakładać w ramach Blogów MF. Pisać możecie w zasadzie o wszystkim, co jest w jakikolwiek sposób związane z animacją, motion designem, wideo efektami, filmowaniem czy grafiką – może to być wszystko – począwszy od poradników, prezentacji własnych dokonań, przez przemyślenia, artykuły czy felietony, a kończąc na narzekaniu na własnego szefa w agencji, w której pracujecie, lub na podatki, które musicie płacić posiadając własną firmę. Zresztą chyba nie muszę tłumaczyć, czym jest blog jako taki.

Gdy już wiecie, co chcecie napisać i jak się zaprezentować, możemy przejść do instrukcji krok po kroku, co robić, aby prowadzić blog na MF.

blogi-na-MF-login2 mini

1. Kliknij na przycisk LOGIN na górze strony.

blogi-na-MF-rejestracja3 mini

2. Jeśli jesteś już zarejestrowany, zaloguj się dzięki formularzowi. Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, kliknij Register na górze lub Załóż swoje konto na dole.

blogi-na-MF-rejestracja4 mini

3. W nowootwartym oknie uzupełnij wszystkie wymagane pola oznaczone gwiazdką (*), a także pole z informacją o sobie oraz linki do swoich stron WWW, swoich profili na FB etc. Dane teleadresowe, które uzupełnisz, nie będą widoczne dla innych osób. Po uzupełnieniu kliknij Załóż swoje konto na dole strony.

4. Sprawdź swoje konto e-mail w celu aktywowania konta.

5. Po aktywacji możesz się zalogować na swoje konto.

blogi-na-MF-strona-blogi-6 mini

6. Po zalogowaniu zostaniesz przekierowany na stronę Blogi, gdzie, aby dodać nowy wpis na swojego bloga, kliknij Dodaj nowy artykuł w tej kategorii w prawym górnym rogu strony.

blogi-na-MF-konfiguracja-i-pisanie-artykulu mini

7. Otwiera nam się okno, w którym możemy utworzyć swój artykuł.

Uwaga!

Tu polecamy skonstruowanie artykułu gdzieś poza edytorem. Najlepiej napisać go w Wordzie, notatniku etc, przygotować grafiki i po otwarciu okna tylko przekopiować to co napisaliśmy.

a) Wpisujemy tytuł naszego artykułu.

b) To pole polecamy pozostawić puste – alias zostanie wygenerowany automatycznie na podstawie tytułu.

c) Wybierzmy kategorię, w której chcemy, aby nasz artykuł się ukazał.

d) Wybieramy etykiety, zwane również tagami  – czyli słowa/frazy oddzielone przecinkami, dzięki którym inni łatwiej odnajdą nasze teksty. Np. jeśli ktoś będzie szukał czegoś na temat programu After Effects, a my w swoim wpisie umieścimy właśnie taką etykietę, to użytkownik po zaznaczeniu tagu After Effects odnajdzie wszystkie artykuły z tym tagiem łącznie z naszym.

e) Wyróżniony – tu pozostawmy niezmienione czyli Nie.

f) Jeśli chcemy, aby artykuł został opublikowany i był dostępny dla wszystkich do przeczytania zaraz po napisaniu, pozostawmy Tak. Jeśli zaś chcemy pozostawić artykuł dostępny tylko dla nas i jeszcze go poprawić przed publikacją zmieńmy na Nie.

g) W polu Treść zamieszczamy treść naszego wpisu, dodajemy grafiki, linki etc. (ewentualne instrukcje jak dokładnie umieszczać grafiki i linki znajdą się na naszym forum, w razie gdyby się pojawiły pytania. Należy tylko pamiętać że wielkość pojedynczego liku graficznego jaki uploadujecie nie powinien przekraczać 0,5MB)

blogi-na-MF-metadane---blog mini 8. Po prawej stronie okna tworzenia i edycji artykułu znajdują się dwa rozwijane okna:

a) Status publikacji autora – które odpowiada za to, kiedy rozpoczynamy publikację, czy nasz wpis będzie dostępny dla każdego, kto pojawi się na stronie, czy może będzie dostępny tylko dla zalogowanych (mocno polecamy pozostawienie artykułów domyślnie publicznymi… ograniczając dostęp narażamy się na to że nikt lub bardzo niewiele osób przeczyta nasz wpis)

b) UWAGA WAŻNE! druga zakładką jest zakładka Metadane, która nie jest widoczna po opublikowaniu artykułu (chyba że podajemy link do naszego artykułu na FB – wtedy opis z metadanych jest właśnie tym opisem który się wyświetli na FB) i nie będzie widoczna dla czytelnika danego artykułu, ale jest ona wyjątkowo ważna dla wujka Google. Jeśli chcemy, aby nasz artykuł miał jakiekolwiek znaczenie dla Google i aby artykuł można było znaleźć w przeglądarce, w miejscu Opis należy umieścić krótki opis artykułu, a w miejscu Słowa kluczowe wpisać oddzielone przecinkami słowa oraz frazy, które najlepiej charakteryzują to co napisaliśmy. Umieszczenie meta opisu oraz słów kluczowych nie jest obowiązkowe, ale z pewnością umieszczając te dane pomagamy promować to co piszemy.

9. Po uzupełnieniu wszystkich pól klikamy Zapisz.

… i gotowe… Nasz artykuł jest już dostępny dla wszystkich, którym prześlemy link do niego, gdy opublikujemy go na naszym FB, G+ oraz gdy ktoś będzie szukał informacji na dany temat w Google.
Mamy nadzieję, że dzięki naszym blogom będziecie mogli promować siebie, dzielić się swoją wiedzą i spostrzeżeniami, promować swoje produkcje, swoje firmy (każdy może założyć również swój profil firmowy i prowadzić bloga promującego jej pracę), amatorskie ekipy filmowe czy tutoriale, które sami tworzymy.

Najciekawsze wpisy będą miały szansę znaleźć się na naszej stronie głównej, a także najaktywniejsi bloggerzy otrzymają dostęp do panelu, w którym będą mogli wybrać swój własny wygląd strony oraz promować przez siebie wybrane wpisy, linki i prace.

blogi-na-MF--moje-konto mini
Po zalogowaniu jesteś również zalogowany na naszym forum, na którym możesz dyskutować o wszystkim, co Cię interesuje. Będąc zalogowanym po kliknięciu na przycisk Your Account (przed zalogowaniem Login), otrzymujesz dostęp do możliwości edycji swojego konta, otwarcia swojego bloga, dodawania nowych postów oraz zarządzania komentarzami pod wpisami na Twoim blogu.

Życzymy owocnego pisania, a w razie jakichkolwiek problemów prosimy o komentarz poniżej, informację na naszym Forum lub mail na skrzynkę kontaktową z opisem problemu.