Creative Suite 6 Master CS6logo

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami dziś odbyła się amerykańska premiera nowej usługi od Adobe – Creative Cloud – a wraz z nią, kolejna odsłona klasycznego już pakietu – Creative Suite 6.  Przybliżamy główne udogodnienia zastosowane przez Adobe.


O zbliżającej się premierze Creative Cloud i pakietu CS6 pisaliśmy już w serwisie. Dziś jako redakcja MotionFreaks będziemy mieli okazję wziąć udział w przedpremierowym pokazie możliwości nowego oprogramowania. Dla wszystkich polskich użytkowników pokaz ten będzie dostępny online jutro o godzinie 17: http://adobe.ly/HIkZNA.


Creative Cloud

Największą nowością jest samo wprowadzenie Creative Cloud – usługi umożliwiającej dostęp do całości pakietu Master Collection, jak i wielu darmowych programów udostępnionych przez Adobe. Tak zwana chmura to platforma online, pozwalająca na błyskawiczne zarządzanie i aktualizowanie zainstalowanego na dysku oprogramowania. W ramach Creative Cloud otrzymujemy 20GB wirtualnego dysku do przechowywania swoich prac. W jej skład wchodzi także szereg działających online programów od Adobe, między innymi aplikacje Adobe Touch Apps, przeznaczone do obsługi na urządzeniach mobilnych. Creative Cloud jest więc udogodnieniem, które pozwala nam pracować w terenie i na bieżąco dzielić się efektami swojej pracy. Jedną z zalet usługi jest jej cena – pełny dostęp to około 50 euro miesięcznie przy wykupieniu rocznego abonamentu.

Oczywiście, można też będzie zakupić samodzielny pakiet CS6, bez dostępu do Creative Cloud. Oto najważniejsze udogodnienia dla grafików i motiondesignerów:

 

Photoshop CS6

Dzięki nowemu silnikowi Adobe Mercury Graphics Engine ten najpopularniejszy składnik pakietu stał się jeszcze bardziej wydajny i jeszcze szybszy. Jest to szczególnie istotne przy używaniu popularnych narzędzi, których zastosowanie będzie teraz trwało jedynie chwilę. Ponadto, przełomowe narzędzie znane użytkownikom angielskiej wersji pod nazwą Content-Aware, zyska kilka nowych zaawansowanych funkcjonalności.

Adobe Illustrator CS6

Tu zmiany dotyczą przede wszystkim interfejsu – bardziej nowoczesny i jeszcze bardziej funkcjonalny. Podobnie jak Photoshop, dzięki nowemu mechanizmowi, jest jeszcze wydajniejszy. Wprowadzono tu szereg nowych narzędzi, między innymi możliwość łatwiejszego tworzenia deseni czy obrysowywania. 

InDesign CS6

Modyfikacje w tym programie zabłysnęły przede wszystkim 4 nowymi narzędziami układu adaptacyjnego. Dzięki temu proces tworzenia wielu układów tej samej zawartości został zoptymalizowany i znacznie ułatwiony.

Adobe Premier Pro CS6

Zmiany w tym programie ucieszą profesjonalistów – wielbicieli Apple. Specjaliści, poza tym że uczynili interfejs i środowisko edycji wideo jeszcze bardziej eleganckim, poszerzyli możliwości mechanizmu Mercury Playback Engine o obsługę OpenCL na MacBookach Pro.

Adobe After Effects CS6

I tutaj, podobnie jak w Photoshopie, specjaliści Adobe postawili na znaczne zwiększenie wydajności i szybkości działania. Global Performance Cache to mechanizm przyspieszający zapisywanie i odtwarzanie podglądu. 

Co żegnamy?

Niedostępny będzie już pakiet Design Premium, podobnie jak program Flash Calysta. Ten ostatni zostanie zastąpiony nowymi programami dostępnymi na platformie Creative Cloud. 

Całkowite nowości

W skład najnowszego oprogramowania od Adobe wejdą następujące programy:

– Adobe Muse, umożliwiające tworzenie i publikację stron internetowych HTML 5 bez pisania kodu

– Adobe Prelude, służący do optymalizowania procesów importowania danych wideo

– Adobe SpeedGrade, pozwalający na manipulację kolorami

 

Zarówno platforma Creative Cloud, jak i nowa wersja pakietu Creative Suite, wydają się nam niezwykle atrakcyjnymi narzędziami… Wkrótce opublikujemy relację z przedpremierowego pokazu ich możliwości, wraz z recenzjami.