ae speedZastanawialiście się kiedyś czy wasz ulubiony program do tworzenia animacji – After Effects nie może chodzić szybciej? Odpowiedź brzmi tak, może.Trzeba jednak pamiętać o paru ważnych radach!

O czym należy pamiętać pracując w programie After Effects alby praca była w miarę szybka? Jak można zwiększyć wydajność aplikacji? To dość proste, jeśli pamięta się o paru wskazówkach zawartych w tym artykule.

 

Zacznijmy od zwiększenia wydajności przed włączeniem After Effects.

-Należy upewnić się, że używa się ostatniej wersji programu – ma się zainstalowane wszystkie aktualizacje. Aby sprawdzić bądź zainstalować aktualizacje, wybierz Help > Updates.

-Upewnij się, że masz zainstalowane najnowsze sterowniki szczególnie do karty graficznej.

-Używaj najnowszej dostępnej wersji pluginów.

-Upewnij się, że Twój system ma wystarczającą ilość pamięci RAM. Mówi się że, optymalna ilość pamięci jest wtedy, gdy na każdy rdzeń procesora przypada co najmniej 2GB pamięci RAM.

-Zamknij niepotrzebne aplikacje przed rozpoczęciem pracy z After Effects.

-Zatrzymaj lub wstrzymaj operacje które wymagają dużej ilości zasobów w innych aplikacjach, jak na przykład pogląd video w Adobe Brdge.

-Upewnij się, że posiadasz kartę graficzną, która obsługuje OpenGL 2.0 lub nowszy. After Effects może funkcjonować bez OpenGL, ale pamiętajmy, że przyśpiesza miedzy innymi rendering na ekran podglądu.

-W Windows-ie najlepiej wyłączyć interfejs AERO. Przyśpieszenie sprzętowe panelów i OpenGL działa lepiej w After Effects, kiedy Windows działa na podstawowym interfejsie użytkownika.

-Jeśli to możliwe trzymaj pliki źródłowe i materiały na szybkim lokalnym dysku twardym.

 

Zwiększenie wydajności poprzez zoptymalizowanie pamięci, cache i ustawień wielozadaniowości.

-Przydziel odpowiednią ilość pamięci dla After Effects i innych aplikacji. (Edit > Preferences > Memory & Multiprocessing)

-Użyj opcji renderowania za pomocą wielu rdzeni, aby renderować wiele klatek jednocześnie poprzez włączenie opcji „Render Multiple Frames Simultaneously”.

-Włącz buforowanie klatek na dysk dla standardowego podglądu wybierając opcje „Enable Disk Cache”.

-Rozpocznij od użycia jedynie paru rdzeni procesora (na przykład cztery w systemie komputerowym z ośmioma rdzeniami) do renderu wielu klatek jednocześnie, a następnie zwiększaj liczbę rdzeni- do momentu znalezienia optymalnej ich liczby.

 

Zwiększanie wydajności przez uproszczenie projektu.

Poprzez uproszczenie i podzielenie projektu, można zapobiec używaniu przez After Effects pamięci i innych zasobów w procesach  które nie są aktualnie uruchomione. Również poprzez kontrolowanie kiedy After Effects wykonuje pewne przetwarzanie, można znacznie poprawić ogólną wydajność. Na przykład, można uniknąć powtarzających się działań, które muszą zdarzyć się tylko raz, lub można odłożyć akcje do momentu kiedy będzie Ci to bardziej na rękę.

-skasuj nieużywane elementy projektu.

-Podziel zaawansowane, długie projekty na krótkie , proste. Połącz je dopiero w końcowym etapie produkcji.

-Przed renderingiem umieśc wszystkie pliki źródłowe projektu na szybkim dysku lokalnym, ale nie tym na który exportujesz , renderujesz.

-Zrób Pre-render zagnieżdżonych kompozycji.

-Używaj proxy zastępują obszerne pliki, plikami w niskiej rozdzieloczści lub nieruchomymi obrazami, kiedy nie pracujesz na nich bezposrednio.

-Zmiejsz rozdzielczość dla kompozycji.

-Wyizoluj  warstwę na ktorej pracujesz używając przełącznika”Solo”.


Zwiększanie wydajności przez zmianę ekranu produkcji

Możesz zwiększyć wydajność na wiele sposobów, które nie wpływają na to jak After Effects traktuje dane twojego projektu, tylko jak podgląd jest generowany na twoim ekranie podczas pracy. Choć często jest to przydatne, aby zobaczyć niektóre elementy i informacje w trakcie pracy, After Effects wykorzystuje zasoby procesora i pamięci, aby zaktualizować te informacje, więc zastanów się, co jest Ci najbardziej potrzebne do pracy, a niepotrzebne elementy wyłącz. Trzeba zobaczyć różne aspekty projektu w różnych punktach pracy, można, więc zastosować następujące sugestie w różnych kombinacjach na różnych etapach.

-Wyłączyć wyświetlanie zarządzania kolorami, gdy nie jest potrzebne.

-Włącz sprzętową akcelerację podglądu, który korzysta z procesora graficznego, aby pomóc w przygotowaniu podglądu na ekranie.

-Zamknij niepotrzebne panele. After Effects musi używać pamięci i zasobów procesora do aktualizacji otwartych paneli, które mogą spowolnić prace, które robisz w innym panelu.

-Stwórz pole zainteresowania. Jeśli pracujesz w małej część kompozycji, wyznacz część kompozycji   która będzie  wyświetlana na ekranie w czasie podglądu. Przeczytaj artykuł na ten temat.

-odznacz „Show Cache Indicators”

-Odznacz „Show Rendering Progress ” w panelu „Info”  i w  ustawieniach schematu blokowego (Flowchart), aby zapobiec pokazywaniu na ekranie szczegółów dla każdej klatki.

-Ukryj szczegóły aktualnego renderu w panelu „Render Queue” , klikając trójkąt obok „Current Render Details”   w panelu „Render Queue”.

-Naciśnij klawisz Caps Lock, aby wyłączyć podgląd w oknie podglądu, panelu Project , Footage, Layer, lub panelu kompozycji. Jeżeli dokonasz zmian w kompozycji After  Effects poinformuje Cie, że podgląd zmian został wyłączony. Można go włączyć ponownie wciskając Caps Lock, po ustawieniu wszystkich parametrów, naciśnij Caps Lock ponownie.

-Obniż jakość wyświetlania w oknie podglądu, gdy nie potrzebujesz widzieć wielu szczegółów.

-Wybierz „Draft 3D ” w panelu menu „Timeline” – wyłączy to wszystkie światła i cienie które padają na warstwy 3D, wyłączy to również głebie ostrości( depth-of-field )i rozmycie (blur)dla kamery.

-Odznacz „Live Update” w menu panelu „Timeline”, aby zapobiec uaktualnieniu kompozycji dynamicznie.

-Wyświetlaj optyczny podgląd dziwęku (waveform) w panelu „Timeline” tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

-Wyłącz korektę proporcji pikseli, klikając „Toggle Pixel Aspect Ratio Correction”

(Przycisk na dole  okna podglądu).

-Odznacz klonowanie widoku  na monitorze podczas podglądu wideo na zewnętrznym monitorze.

-Ukryj warstwy kontroli, takie jak maski, osie odniesienia 3D.

-Mniejsze powiększenie kompozycji. Kiedy After Effects wyświetla podgląd kompozycji, w powiększeń powyżej 100%, zmniejsza szybkość odświeżania ekranu.

Zwiększanie wydajności podczas korzystania z efektów

Niektóre efekty takie jak, rozmazania i zniekształcenia potrzebują dużej ilości pamięci i zasobów procesora.  Przez rozsądne wybieranie, kiedy i jak zastosujesz te efekty możesz poprawić ogólną wydajność.

-Zastosuj wymagające efekty dopiero gdy nie będziesz potrzebował  podglądu w czasie rzeczywistym.

-Tymczasowe  wyłączenie  efektów zwiększa szybkość podglądu.

-Ogranicz  liczbę cząstek generowanych przez efekty cząsteczkowe.

-Nie stosuj tego samego efektu dla wielu warstw, lepiej zastosuj go raz dla warstwy ?adjustment layer? umieszczonej nad nimi. W razie potrzeby zrób pre-compose wraz z nią(aby nie działała na niższe warstwy ,nie wymagające efektu).

 

 

Mam nadzieję ze stosując się do tych rad zaoszczędzicie wiele nerwów związanych z powolnym działaniem aplikacji!

___________________________________________

Rady zaczerpniete ze strony Adobe