sculptrisTak więc latka lecą. Sztandarowy produkt stajni Adobe obchodził dokładnie wczoraj, czyli 18-go lutego 2010 roku swoje 20-ste urodziny. Oficjalnie zaczęło się wszystko 18-go lutego 1990 roku od premiery wersji 1.0 i po wieloletniej ewolucji doszło do jedenastej odsłony programu, czyli aktualnie najnowszej wersji  CS4.

 

Ciut historii.  Long, long time ago pewien napaleniec Thomas Knoll zaczął na swoim Macintosh’u i supernowoczesnym monochromatycznym monitorze pisanie programu, który miał służyć do rozróżniania skali szarości. Szybko do projektu przyłączył się jego brat John, który zaproponował, aby do programu dodać funkcje edycji. Bracia tak poświęcili się temu przedsięwzięciu, iż Thomas na jakis czas przerwał swoje studia, aby w pełni oddać się temu projektowi o roboczej nazwie ImagePro. Nie trzeba było długo czekać na sukces. Po podpisaniu umowy z producentem skanerów, został on dołączony do oprogramowania firmy Barneyscan i sprzedany w 200 egzemplarzach – już pod nazwą Photoshop. Może, na tym by się to zakończyło, gdyby nie ambicje John’a, który postanowił zaprezentować ich produkt korporacjom Adobe i Apple. Która zdecydowała się zaryzykować i kupić prawa autorskie pisać nie muszę. Po wprowadzeniu przez John’a kilku wtyczek – dokładnie 18-go lutego 1990 roku ukazała się pierwsza edycja aplikacji Photoshop 1.0 przeznaczona wyłącznie dla Macintosh.

 

 

Dalej już poszło z górki:

Listopad 1993   – wersja 2.0, pierwsza dostępna pod Windows

Wrzesień 1995  – wersja 3.0, pojawiają się warstwy i zakładki

Nastepnie w wersji 4.0 dodane są makra oraz adjustment layer

Wersja 5.0 umożliwia edycje tekstu bez resteryzacji oraz wprowadza zarządzanie kolorem, dodaje funkcję magnetycznego lasso i wprowadza style warstw.

Wersja 5.5 staje się przyjazna dla współpracy z Internetem – funkcja „Save for Web”)

Wersja 6.0 wprowadza obsługę wektorów

Wreszcie wersja 7.0 to duży skok. Odnowiony interfejs i cała masa nowych funkcji, gdzie w zmodyfikowanej wersji 7.0.1 dodana zostaje wtyczka Camera RAW

Photoshop 8.0 to pierwszy CS (program staje się częścią pakietu Creative Suite – stąd ten skrót)

Potem kolejne, które większość z Was już zna, czyli CS2, CS3 i najnowsza, pierwsza 64-bitowa wersja CS4 czyli 11.0

 

Z okazji 20-lecia programu mały żarcik filmowy „Jak gotować z Photoshopem”

{vimeo}9338549{/vimeo}

 

Pozostają gratulacje i nadzieja na kolejne wersje tego fantastycznego oprogramowania.