Adobe przedstawia Creative Suite 5.5 Web Premium

Nowa wersja oferuje projektantom i programistom znacznie ulepszone narzędzia HTML5 i Flash

Adobe przedstawia Creative Suite 5.5 Web Premium

Warszawa, 11 kwietnia 2011 r. – Firma Adobe Systems Incorporated przedstawiła pakiet Adobe Creative Suite 5.5 Web Premium, nową wersję wielokrotnie nagradzanego oprogramowania do projektowania i programowania stron internetowych. Nowością w tym pakiecie są uaktualnione wersje produktów Adobe Dreamweaver, Adobe Flash Professional, Adobe Flash Catalyst, Adobe Flash Builder, całkowicie nowe środowisko Flex do urządzeń mobilnych oraz Adobe Device Central i Adobe Acrobat X Pro. Najważniejsze innowacje to znacznie ulepszona obsługa HTML5 w produkcie Dreamweaver, nowe możliwości tworzenia aplikacji na tablety i smartfony w produktach Flash Professional CS5.5 i Flash Builder Premium 4.5 oraz rozbudowane funkcje testowania na różnych przeglądarkach, emulacja urządzeń mobilnych i debugowanie na urządzeniach. Nowe funkcje CS5.5 umożliwiają wyświetlanie atrakcyjnych treści i uruchamianie aplikacji RIA na najnowszych urządzeniach mobilnych Android, BlackBerry Playbook i iOS.

Ponadto firma Adobe wprowadza nowy plan elastycznego ustalania przystępnych cen na zasadzie subskrypcji. Będzie on atrakcyjny dla klientów, którzy chcą mieć zawsze aktualne wersje Creative Suite, mają potrzeby zależne od realizowanych projektów lub chcą wypróbować to oprogramowanie po raz pierwszy. Nowy plan Subscription Editions gwarantuje klientom z aktywną subskrypcją, że zawsze będą pracować z najbardziej aktualnymi wersjami oprogramowania, bez konieczności płacenia od razu pełnej ceny. Mogą oni używać wersji Adobe Web Premium 5.5 płacąc zaledwie 89 Euro miesięcznie.

„Lawinowy wzrost liczby smartfonów i tabletów radykalnie zmienia sposób dystrybucji i odbioru treści. Web Premium CS5.5 umożliwia projektantom i programistom optymalizowanie swoich rozwiązań pod kątem platform mobilnych, dzięki czemu tworzone przez nich interaktywne treści i aplikacje będą docierać do bardzo wielu urządzeń” – powiedziała Lea Hickman, wiceprezes działu projektowania Creative Suite i zarządzania produktami internetowymi (Creative Suite Design and Web product management) w firmie Adobe. „Dzięki ulepszonym narzędziom HTML5 i Flash dostarczanie treści na przeglądarki i nowych zaawansowanych, interaktywnych aplikacji  do urządzeń Android, BlackBerry i iOS stało się wyjątkowo łatwe”.

Istotne ulepszenia w narzędziach HTML5 i Flash

Web Premium CS5.5 ma znacznie ulepszone narzędzia do tworzenia treści HTML5, co świadczy o stałym dążeniu firmy Adobe do oferowania projektantom i programistom najlepszych rozwiązań umożliwiających opracowywanie atrakcyjnych materiałów przeznaczonych do łatwego wyświetlania w przeglądarce na dowolnym ekranie. Rozszerzona obsługa HTML5 w produkcie Dreamweaver CS5.5 obejmuje integrację mobilnego środowiska jQuery, co ułatwia tworzenia treści na przeglądarkę, oraz środowiska PhoneGap, co umożliwia opracowywanie rodzimych aplikacji mobilnych. Dreamweaver ma także udoskonalony panel podglądu wieloekranowego, który obsługuje teraz najnowsze zapytania medialne, uaktualnienia modułu WebKit i atrybuty CSS3, co umożliwia równoczesny podgląd, jak dany projekt wygląda na ekranach różnych urządzeń.

„Współpracując z Adobe firma jQuery Project poświęciła dużo czasu na badania i opracowanie interfejsów użytkownika do mobilnych przeglądarek, czego efektem jest utworzenie środowiska jQuery Mobile” – powiedział John Resig, założyciel jQuery Project. „Jesteśmy bardzo zadowoleni z integracji jQuery Mobile z oprogramowaniem Adobe Creative Suite 5.5 Web Premium, ponieważ umożliwi to projektantom tworzenie dopracowanych aplikacji internetowych działających zarówno na urządzeniach mobilnych, jak i stacjonarnych”.

Jedną z nowości w produkcie Flash Professional CS5.5 jest funkcja skalowania treści, która pozwala łatwo dostosowywać je do różnych wielkości ekranu. Daje to dużą oszczędność czasu. Flash Professional CS5.5 ma także nową funkcję współużytkowania zasobów, która upraszcza tworzenie publikacji, a także ponad 20 nowych modułów kodu do tworzenia aplikacji mobilnych i aplikacji Adobe AIR. Moduły te służą do obsługi różnych funkcji, takich jak akcelerometr, wielodotyk, gesty oraz zapisywanie i ładowanie danych.

Rozszerzone możliwości tworzenia aplikacji do urządzeń mobilnych

Adobe CS5.5 Web Premium daje nowe możliwości tworzenia bogatych aplikacji interaktywnych do najnowszych urządzeń Android, Blackberry i iOS. Zmodyfikowany Flash Builder 4.5 daje użytkownikom nowe możliwości mobilnej obsługi formatu ActionScript i mobilnych projektów Flex, a także lepszej współpracy projektantów i programistów w całym procesie tworzenia aplikacji w oparciu o nowy, dwukierunkowy przepływ pracy z wykorzystaniem Flash Catalyst CS5.5 i Flash Professional CS5.5.

Nowe funkcje w programie Adobe Flash Builder 4.5, Flash Professional CS5.5 i wprowadzenie środowiska Flex 4.5 pozwalają projektantom i programistom tworzyć aplikacje mobilne działające na urządzeniach iPhone, iPad, Android i BlackBerry Playbook.  Aplikacje te mogą być łatwo rozprowadzane za pośrednictwem takich rynków, jak iTunes App Store firmy Apple, Google Marketplace i BlackBerry AppWorld.

„Firma Burton Snowboards, jeden z najstarszych i największych producentów na rynku snowboardów, zawsze stawiała na pierwszym miejscu najnowsze technologie” – powiedział Ian MacDowell, kierownik odpowiedzialny za projekt techniczny interaktywnego serwisu internetowego Burton Snowboards. „Nowa wersja pokazuje, że Adobe słucha naszych opinii i integruje w oprogramowaniu Creative Suite 5.5 Web Premium technologię, która umożliwia naszym projektantom przezwyciężenie trudności spowodowanych przez szybkie zmiany w obszarze aplikacji mobilnych internetowych”.

Nowe narzędzia do testowania zgodności z przeglądarkami

Aby ułatwić projektantom rozwiązań internetowych dotrzymywanie kroku szybkim zmianom technologii, wprowadzono nowe funkcje emulacji HTML5 w Web Premium CS5.5 i obsługę najnowszych urządzeń mobilnych 

w oprogramowaniu Adobe Device Central, które upraszcza tworzenie nowatorskich, atrakcyjnych treści do telefonów komórkowych i urządzeń elektronicznych powszechnego użytku. Adobe BrowserLab, główny składnik zestawu usług internetowych Adobe CS Live, również został uaktualniony i umożliwia testowanie zgodności różnych najnowszych przeglądarek, co pozwala dokładnie sprawdzać działanie projektów na wielu przeglądarkach.

Ceny i dostępność

Oprogramowanie Adobe Creative Suite 5.5 Web Premium będzie dostępne w ciągu 30 dni u resellerów oferujących produkty Adobe, w sklepie internetowym Adobe Store pod adresem adobe.com/pl. Sugerowana cena detaliczna pakietu CS5.5 Master Collection to 2169 Euro, CS5.5 Design Premium – 1609 Euro, CS5.5 Web Premium – 1399 Euro, CS5.5 Production Premium – 1899 Euro, a CS5.5 Design Standard – 1119 Euro. Określono także ceny aktualizacji oprogramowania do nowych wersji i zasady licencjonowania grupowego.

Klienci, którzy zdecydują się na subskrypcję Creative Suite, mogą wybrać plan roczny z niższymi opłatami lub dające większą elastyczność odnawianie subskrypcji co miesiąc. Więcej informacji na temat subskrypcji można znaleźć pod adresem www.adobe.com/go/cssubscription

Ceny dla studentów i kadry naukowej na poziomie edukacji K-12 lub wyższym są dostępne u autoryzowanych przedstawicieli handlowych Adobe dla instytucji edukacyjnych oraz w sklepie internetowym Adobe Education Store pod adresem www.adobe.com/education/purchasing/education_pricing.html. Więcej informacji na temat licencji grupowych dla szkół wyższych i instytucji edukacyjnych K-12 można znaleźć pod adresem www.adobe.com/aboutadobe/volumelicensing/education

Szczegółowe informacje o nowych funkcjach, obsługiwanych systemach operacyjnych, zasadach aktualizacji, cenach oraz wersjach językowych można znaleźć w serwisie www.adobe.com/go/creativesuiteweb. Creative Suite 5.5 Web Premium integruje się z usługami online Adobe CS Live, które są bezpłatne do 12 kwietnia 2012 roku.