CS5-5-oficjalna-premieraFirma Adobe prezentuje nową linię produktów Adobe Creative Suite 5.5, która umożliwia projektantom i programistom tworzyć treści przeznaczone na popularne i nowe platformy smartfonów i tabletów. To ważne innowacje, ponieważ rewolucja w komunikacji mobilnej radykalnie zmieniła sposób dystrybucji i odbioru tych treści.

 

Jednocześnie Adobe w istotny sposób zmienia strategię wprowadzania nowych wersji Creative Suite, najlepszego w branży oprogramowania do tworzenia niemal wszystkich rodzajów treści – przeznaczonych do druku, do urządzeń mobilnych, do publikacji w Internecie oraz filmów wideo. Poczynając od Creative Suite 5.5 Adobe planuje wprowadzanie nowych wersji co dwa lata – pozwoli to społeczności twórców na całym świecie dotrzymywać kroku najnowszym postępom w dziedzinie przygotowywania treści.

CS5ipol-premiera

Ponadto firma Adobe wprowadza nowy plan ustalania przystępnych cen na zasadzie subskrypcji. Będzie on atrakcyjny dla klientów, którzy chcą mieć zawsze aktualne wersje Creative Suite, mają potrzeby zależne od realizowanych projektów lub chcą wypróbować to oprogramowanie po raz pierwszy. Nowy plan Subscription Editions gwarantuje klientom, że zawsze będą pracować z najbardziej aktualnymi wersjami oprogramowania, bez konieczności płacenia od razu pełnej ceny. W ramach subskrypcji klienci mogą używać najważniejszych produktów ponosząc niewielkie koszty – na przykład Adobe Photoshop już za 35 Euro, Adobe Design Premium CS5.5 za 89 Euro miesięcznie, a Adobe Creative Suite 5.5 Master Collection za 145 Euro miesięcznie.

?” daje nowe możliwości tworzenia treści cyfrowych przeznaczonych na różne urządzenia, w tym na wszystkie najważniejsze smartfony i tablety” – powiedział Shantanu Narayen, prezes i dyrektor generalny firmy Adobe. „Wydawcy, media, reklamodawcy i przedsiębiorstwa modyfikują sposoby opracowywania i dystrybucji treści, zaś Adobe będzie ich wspomagać innowacjami technicznymi w dziedzinie tworzenia i dystrybucji treści, zarządzania nimi i pomiarów”.

Nowy pakiet oprogramowania Creative Suite 5.5 Web Premium (patrz osobna informacja prasowa) zawiera wiele nowatorskich narzędzi HTML5 i Adobe Flash, które umożliwiają  tworzenie bogatych treści i aplikacji przeznaczonych niemal na każdy ekran oraz osiąganie z nich przychodów. Wersja ta pozwala projektantom 

i programistom opracowywać aplikacje mobilne na różne platformy, w tym takie jak Android, BlackBerry Tablet OS 
i iOS, tworzyć bogate treści w języku HTML5 oparte na wykorzystaniu przeglądarki oraz wykorzystywać program Flash Player do dostarczania filmów wideo, gier i aplikacji RIA.

Prezentowane obecnie rozwiązania Adobe rozszerzają proces twórczy poza komputer stacjonarny i umożliwiają włączenie do niego urządzeń typu tablet. Nowy mechanizm skryptowy w Adobe Photoshop i rozszerzony pakiet dla programistów Photoshop Software Development Kit (SDK) pozwalają na tworzenie aplikacji na tablety współpracujących z urządzeniami Android, BlackBerry i iOS. Firma Adobe przedstawiła także trzy nowe aplikacje na iPad, które pokazują możliwości tworzenia za pomocą tabletów, przez sterowanie popularnymi przepływami pracy programu Photoshop – Adobe Color Lava for Photoshop, Adobe Eazel for Photoshop i Adobe Nav for Photoshop (patrz osobna informacja prasowa).

Pakiet Adobe Creative Suite 5.5 Production Premium (patrz osobna informacja prasowa) oferuje profesjonalnym twórcom materiału dźwiękowego i wideo radykalną poprawę wydajności, usprawnienie przepływu pracy, kreatywne innowacje i nowe, efektywne funkcje edycji dźwięku. Oprogramowanie Production Premium jest szeroko wykorzystywane przez stacje nadawcze, producentów filmów i twórców wideo na całym świecie. Przykładowo tylko jedna z tych innowacji, Adobe Mercury Playback Engine, wprowadzona w Adobe PremierePro CS5, rozszerza wspomaganie sprzętowe przez procesor graficzny na laptopy i dodatkowe karty, co umożliwia użytkownikom szybsze uruchamianie projektów, uzyskiwanie informacji zwrotnych w czasie rzeczywistym oraz bardzkiej płynną pracę z wyższą rozdzielczością.

Dostęp do najnowszych technologii tworzenia publikacji cyfrowych

Pakiet Creative Suite 5.5 Design Premium (patrz osobna informacja prasowa) zawiera najnowsze innowacje Adobe w dziedzinie publikacji cyfrowych. Są już one wykorzystywane przez niektórych największych wydawców magazynów i czasopism biznesowych do tworzenia znakomitych edycji przeznaczonych do tabletów. Używając InDesign CS5.5 w połączeniu z zintegrowanym zestawem narzędzi Folio Producer projektanci mogą wprowadzać w układy stron nowe poziomy interaktywności dla użytkowników tabletów. Dokumenty mogą zawierać materiały dźwiękowe i wideo, widoki panoramiczne, obiekty obracane o 360 stopni, funkcje przesuwania i skalowania obrazów, integrację treści HTML i HTML5 oraz inne interaktywne nakładki. Dzięki temu są one znacznie bardziej atrakcyjne dla czytelnika. Pakiet Creative Suite 5.5 jest ściśle zintegrowany z pakietem Adobe Digital Publishing Suite, co umożliwia publikowanie, sprzedaż i analizę treści z wykorzystaniem różnych typów tabletów.

Tworzenie aplikacji mobilnych na urządzenia Android, BlackBerry Playbook i iOS

Wprowadzenie na rynek oprogramowania Creative Suite 5.5 następuje w okresie lawinowego wzrostu sprzedaży urządzeń mobilnych i znacznego zwiększania ich możliwości, co radykalnie zmienia sposób tworzenia i użytkowania treści i aplikacji. Wprowadzenie produktu Adobe Flash Builder 4.5 (obecnie dostępnego w pakiecie Creative Suite 5.5 Web Premium) i platformy Flex 4.5 umożliwiło programistom łatwe opracowywanie i wdrażanie aplikacji mobilnych, które będą mogły być wykorzystywane na ponad 200 milionach urządzeń Android, BlackBerry Playbook 

i iOS, jakie według prognoz znajdą się na rynku pod koniec 2011 roku.

Wzrost liczby urządzeń z obsługą technologii Flash

Przewiduje się, że do końca tego roku ponad 131 milionów smartfonów będzie miało zainstalowany program Flash Player, który umożliwia wyświetlanie bogatych treści na ekranie za pomocą przeglądarki. Flash Player już obecnie jest obsługiwany przez systemy Android, HP webOS i Google TV. Wkrótce będzie także obsługiwany przez BlackBerry Tablet OS, nowe wersje Windows Phone, Samsung SmartTV i inne systemy operacyjne. Więcej informacji na temat platformy Adobe Flash można znaleźć pod adresem http://www.adobe.com/flashplatform/

Przyspieszenie i optymalizacja procesów twórczych

Produkty z rodziny Adobe Creative Suite 5.5 integrują się z nowymi usługami Adobe CS Live. Jest to zestaw usług online umożliwiających przyspieszenie podstawowych elementów procesów twórczych i skoncentrowanie się przez projektantów na najważniejszych zadaniach. W skład zestawu CS Live wchodzą usługi Adobe BrowserLab, Adobe CS Review, Acrobat.com, Adobe Story i SiteCatalyst NetAverages firmy Omniture.

Głównym elementem nowej linii produktów Creative Suite jest pakiet Adobe Creative Suite 5.5 Master Collection, zawierający zawiera wszystkie kształtujące branżę narzędzia twórcze Adobe, takie jak Photoshop, Illustrator, InDesign, Acrobat, Flash Builder, Flash Catalyst, Flash Professional, Dreamweaver, Adobe Premiere Pro i After Effects. Produkty te są dostępne osobno lub w ramach jednej z pięciu wersji pakietu Creative Suite. Kompletna linia Creative Suite 5 zawiera Creative Suite 5.5 Master Collection, Creative Suite 5.5 Design Premium, Creative Suite 5.5 Web Premium, Creative Suite 5.5 Production Premium i Creative Suite 5.5 Design Standard.

Ceny i dostępność

Oprogramowanie Adobe Creative Suite 5.5 Web Premium będzie dostępne w ciągu 30 dni u resellerów oferujących produkty Adobe, w sklepie internetowym Adobe Store pod adresem adobe.com/pl. Sugerowana cena detaliczna pakietu Master Collection CS5.5 to 2169 Euro, CS5.5 Design Premium – 1609 Euro, CS5.5 Web Premium – 1399 Euro, CS5.5 Production Premium – 1899 Euro, a CS5.5 Design Standard – 1119 Euro. Określono także ceny aktualizacji oprogramowania do nowych wersji i zasady licencjonowania grupowego.

Klienci, którzy zdecydują się na subskrypcję Creative Suite, mogą wybrać plan roczny z niższymi opłatami lub dające większą elastyczność odnawianie subskrypcji co miesiąc. Więcej informacji na temat subskrypcji można znaleźć pod adresem www.adobe.com/go/cssubscription

Ceny dla studentów i kadry naukowej na poziomie edukacji K-12 lub wyższym są dostępne u autoryzowanych przedstawicieli handlowych Adobe dla instytucji edukacyjnych oraz w sklepie internetowym Adobe Education Store pod adresem www.adobe.com/education/purchasing/education_pricing.html. Więcej informacji na temat licencji grupowych dla szkół wyższych i instytucji edukacyjnych K-12 można znaleźć pod adresem www.adobe.com/aboutadobe/volumelicensing/education

Szczegółowe informacje o nowych funkcjach, obsługiwanych systemach operacyjnych, zasadach aktualizacji, cenach oraz wersjach językowych można znaleźć w serwisie http://www.adobe.com/go/creativesuitemaster