Podczas właśnie kończącej się konferencji Adobe MAX w Los Angeles (USA), jak co roku zaprezentowano wiele nowości. Zapraszamy na druga część naszego podsumowania – zobaczcie, jakie nowości trafiły do flagowych aplikacji z pakietu Creative Cloud.

adobe-max-october-2014-news

Jeśli jeszcze nie mieliście okazji przeczytać na temat nowości mobilnych od Adobe zapraszamy do naszego poprzedniego artykułu: MOBILNE PREMIERY OD ADOBE – ADOBE MAX 2014

Przejdźmy jednak do flagowców i zobaczmy, co nowego i dobrego ze sobą niosą nowe wersje najbardziej znanych programów Adobe.

Adobe Photoshop CC 2014.2

photoshop-cc2014-adobemax

Wśród najbardziej znaczących zmian należy wymienić przede wszystkim dodanie Biblioteki zasobów Creative Cloud, do której możemy dodawać swoje ulubione kolory, fonty, obrazy czy pędzle. Biblioteki integrują się również z programem Illustrator czy mobilnymi Sketch i Draw, co pozwala nam na korzystanie z nich wszędzie gdzie tego potrzebujemy.

Kolejną nowością jest wyodrębnianie zasobów, czyli możliwość wyodrębniania elementów naszych grafik z warstw i możliwość zapisania ich w różnych formatach, rozdzielczościach oraz pozwala na automatyczne aktualizowanie zasobów w miarę zmian w nich wprowadzanych.

Warto jeszcze wymienić nowe profile drukarek 3D, możliwość eksportowania grafik w formacie SVG, obsługę plików PDF 3D czy obsługę pozycji figur i animacji na potrzeby druku 3D.

Pełną listę zmian znajdziecie tu: Photoshop – nowe funkcje

Adobe Illustrator CC 2014.1

adobe-illustrator-2014-adobemax

Tak jak w opisywanym powyżej programie Photoshop tak i tu mamy dostęp do naszych bibliotek Creative Cloud i również z poziomu Illustratora możemy z nich korzystać i dodawać nowe elementy. Pojawiło się narzędzie Krzywizna, dzięki któremu jeszcze szybciej i precyzyjniej możemy tworzyć nasze grafiki. Dzięki zaś narzędziu Dołącz szybko poprawimy ścieżki, które się krzyżują, nachodzą na siebie czy są niepołączone.

Wśród nowości znalazło się również automatyczne dopasowywanie rozmiaru pola tekstu obszarowego.

Aplikacja dzięki nowością w świecie mobilnym, (o którym mówiliśmy w poprzednim artykule na temat nowości z Adobe MAX 2014) oaz integracji z bibliotekami CC integruje się doskonale z Photoshopem oraz mobilnymi Sketch, Line i Draw oraz zbierającymi inspiracje Brush CC, Shape CC i Color CC.

Pełną listę zmian znajdziecie tu: Illustrator – nowe funkcje

Adobe After Effects CC 2014.1

adobe-after-effects-cc-2014-adobemax

Nasz ulubiony program nie przeszedł zbyt wielu rewolucyjnych zmian podczas tej aktualizacji, ale wśród tych, które się pojawiły warto wymienić poprawiony interfejs użytkownika wraz z obsługą wyświetlaczy o wysokiej rozdzielczości, poprawiono współpracę pomiędzy programem Cinema 4D dzięki dodatkowi Maxon Cineware 2.0.

Pełną listę zmian znajdziecie tu: After Effects – nowe funkcje

Adobe Premiere Pro CC 2014.1

premiere-pro-cc-2014-adobemax

Nowa wersja PPro – podobnie jak AE – posiada nową zaktualizowaną wersję interfejsu użytkownika ze wsparciem dla monitorów wysokiej rozdzielczości. Wprowadzono możliwość wyszukiwania, przeszukiwania i organizowania mediów na podstawie metadanych. Wprowadzono również zaawansowaną możliwość przeszukiwania linii czasu na podstawie nazwy pliku czy etykiety.

Jeśli w naszym projekcie znajdują się np. kompozycje z Adobe After Effects możemy je wyrenderować w tle korzystając z polecenia Render and Replace – oczywiście w razie potrzeby wprowadzenia zmian możemy w każdym momencie wrócić do wersji przed renderowaniem.

W kolejnej wersji PPro spora nowością było wprowadzenie prostego maskowania w programie. W tej aktualizacji otrzymujemy już zaawansowaną możliwość maskowania i tworzenia skomplikowanych kształtów oraz funkcję feather, czyli wtapiania/rozmywania krawędzi maski. Od tej wersji również bez problemu będziemy mogli importować materiały z kamer GoPro dzięki wprowadzonemu wsparciu kodeka GoPro CineForm.

Pełną listę zmian znajdziecie tu: Premiere Pro – nowe funkcje

Adobe InDesign CC 14.1

indesign-cc-2014-adobemax

Program uzyskał – dzięki panelowi aplikacji Color (wcześniej Kuler) – dostęp do schematów kolorów i możliwość tworzenia nowych. Zupełnie nowy panel podglądu elementów interaktywnych EPUB oraz inne ulepszenia związane z tym formatem.

Pełną listę zmian znajdziecie tu: InDesign – nowe funkcje

Warto również wspomnieć już krótko, że program Adobe Muse CC 2014.1 otrzymał wsparcie plików SVG oraz synchronizacja tekstu pomiędzy urządzeniami. Dreamweaver CC 2014.1 otrzymał rozszerzony podgląd na żywo, program od tej wersji wspiera urządzenia 64 bitowe. Program Flash Pro CC 2014.1 otrzymał wsparcie autorskich pędzli, rozszerzono obsługę WebGL i dodano możliwość importowanie plików SWF do projektów.

Wszystkie nowe wersje programów powinny być już dostępne dla każdego użytkownika usług Creative Cloud. Jeśli jeszcze nie korzystasz z CC a chciałbyś przetestować nowości możesz pobrać wersję trial aplikacji np. tu: Creative Cloud Download