zajączek-parauszek Tę łódzką wytwórnię znacie z pewnością. Jeśli nie z Tanga, nagrodzonego w 1983 roku Oscarem, to z którejś z licznych kultowych bajek – Miś Uszatek, Zaczarowany Ołówek… Na serialach lalkowych i rysunkowych Se-ma-fora wychowały się pokolenia, które teraz zapewne westchnęły z sentymentem. Mamy dobrą wiadomość!

 

Ruszyły prace nad kolejnym serialem lalkowym dla dzieci, przygotowywanym techniką animacji poklatkowej, pod tytułem Zajączek Parauszek. Starszemu pokoleniu konwencja bajki jest doskonale znana – są to przygody społeczności pozytywnych zwierzątek, które mają uczyć dzieci wrażliwości i przekazywać istotne wartości. Na tle wszechobecnych kreskówek o brutalnej fabule – jest to coś nowego. Technika, jaką tworzona jest bajka, też nie jest obecnie zbyt popularna – polsko – szwajcarsko – brytyjska koprodukcja Zajączek Parauszek to jedyny serial lalkowy dla dzieci w wieku przedszkolnym powstający obecnie w Europie. 

Nie ma się co dziwić – ta tradycyjna technika jest nie tylko pracochłonna, ale i kosztowna. Minuta serialu kręconego metodą animacji poklatkowej to koszt 30-40 tysięcy złotych, zaś poprzednia animacja Se-ma-fora, nagrodzona Oscarem – Piotruś i Wilk – kosztowała aż 117 tysięcy złotych za minutę! Czas przygotowania jednego dziesięciominutowego odcinka szacowany jest na około miesiąc.

Poniżej prezentujemy kilka kadrów z planu filmowego:

plan parauszek 1 plan parauszek 2

plan parauszek 3

fot. Rafał Czekajewski dla: Se-ma-for

Źródło: kultura.gazeta.pl