Każda scena w dobrze wykonanym filmie zawiera dziesiątki przykładów tego, jak sztuka kinematografii może oddziaływać na widza i jeszcze bardziej przyciągać go w stronę opowiadanej historii i bohatera. Wszystko co musisz zrobić, to studiować te filmy i być gotowym na naukę, aby stać się lepszym operatorem filmowym.
Kinematografii, jej podstaw i wszystkiego co się z nią wiąże można się nauczyć poprzez zwyczajowe oglądanie filmów. Dziedziny tej uczymy się także w momencie, gdy głos zabierają operatorzy zdjęć, jak i Ci znajdujący się za kamerą.
Rzadko jednak kiedy mamy możliwość poznać dokładny pogląd operatorów na temat danej produkcji, jej realizacji i wszelkich niuansów z tym związanych. W takiej sytuacji musimy posiłkować się reżyserskim komentarzem znajdującym się zazwyczaj w materiałach „behind the scenes” do filmu lub autorskim komentarzem znajdującym się na DVD.
Gdybyśmy chcieli posłuchać tego samego, lecz ze strony operatorskiej, z nieco innym podejściem do tematu, musimy przeglądać rozsiane po różnych mediach wywiady lub przeszukać internet w poszukiwaniu dokumentów produkcyjnych. Chciałoby się rzec: dość czasochłonna i niezbyt sprawdzona metoda.
Dzięki operatorowi filmowemu, Stephenowi Murphy’emu mamy teraz możliwość uzyskać tak bardzo pożądaną wiedzę w tym zakresie.
Stworzył on serię dokumentów w formacie PDF, zawierających kompilację cytatów od poszczególnych operatorów w zestawieniu z ich filmowymi ujęciami. Wszystko to w przejrzysty i bardzo szczegółowy sposób opisane, skupione w jednym źródle.
Murphy na stronie theblackandblue.com podzielił się ekskluzywnym, mającym 85 stron dokumentem „case study” (studium przypadku) dotyczącym Janusza Kamińskiego, czyli dwukrotnego laureata Oscara, reżysera i operatora filmowego, członka Amerykańskiego Stowarzyszenia Filmowców. Kamiński jest głównie znany ze współpracy ze Stevenem Spielbergiem, w produkcjach takich jak: Lista Schindlera, Szeregowiec Ryan, A.I. Sztuczna Inteligencja, czy wydanym w 2012 roku Lincolnie, opowiadającym o życiu szesnastego prezydenta Stanów Zjednoczonych – Abrahamie Lincolnie.
Przykładowe strony z dokumentu:
Case study JanuszaKamińskiego :
http://www.theblackandblue.com/go/kaminski
Polecam zapoznanie się z tym dokumentem, bo to prawdziwa skarbnica wiedzy, a ilość ciekawostek i metody naszego rodaka mogą wiele nauczyć i myślę też zaciekawić nawet osoby niezwiązane bezpośrednio z filmowym światkiem.
Na blogu Stephena Murphy’ego znaleźć możemy także więcej tego typu kolekcji stworzonych dla różnych filmowców. Zdecydowanie warto się z nimi wszystkimi zaznajomić, tak samo jak resztą bloga i jego zawartości.
http://stephenmurphydop.blogspot.com/2013/11/paul-cameron-asc-document.html
http://stephenmurphydop.blogspot.com/2013/02/john-toll-document.html
http://stephenmurphydop.blogspot.com/2012/09/jan-de-bont-document.html
http://stephenmurphydop.blogspot.com/2012/08/adrian-biddle-document.html
http://stephenmurphydop.blogspot.com/2012/08/jordan-cronenweth-document.html