Pod wodzą Alexandre Gauthiera projekt Natron rozwija się dość szybko i sprawnie. W połowie 2015 roku zaprezentowaną po raz pierwszy stabilną wersję programu. Dziś udostępniony został Natron 2 zupełnie darmowy, open-sourceowy i mocno rozbudowany profesjonalny program do compositingu i pracy z grafiką oraz wideo.

natron-2-free-compositing---node-based

Przyznam, że kilka miesięcy temu pracując nad nową serią poradników dotyczących darmowego oprogramowania i oprogramowania na systemy Linux do pracy z wideo trafiłem na jeszcze niepełną wersję programu Naron i od razu przyciągnął moją uwagę. Jak na zupełnie otwarty i darmowy program jego interface jest bardzo czytelny a dla każdego, kto kiedykolwiek pracował z programami opartymi na nodach program jest banalnie prostym i przyjemnym w obsłudze programem.

Natron 2 czyli compositing na nodach

Natron 2 to program zupełnie darmowy i otwarty oparty na nodach – czyli systemie pracy z materiałem znanym już z np. programów Fusion, Nuke, Flame etc. Najnowsza wersja 2 przynosi jeszcze większą ilość nodów/funkcji, wsparcie dla Pythona, nowy node do tworzenia tekstu, lepsze wsparcie dla widoków multi-view oraz wiele innych. Pełna lista zmian dostępna tu: Natron 2.0.0 new features

Ciekawe jest również to, że Natron 2 obsługuje również np. paczki dodatków HitFilm Ignite, o którym więcej możecie przeczytać w jednym z naszych wcześniejszych artykułów: HITFILM 4 PRO i IGNITE – ZUPEŁNIE NOWY Z NOWYMI MOŻLIWOŚCIAMI, a także inne znane plug-iny, których używamy w Adobe After Effects czy Premiere Pro oparte na standardzie OpenFX

Program Natron 2 dostępny jest na wszystkie znane systemy operacyjne MacOS, Linux(32 i 64bit) i Windows (32 i 64 bit).

Oczywiście zapraszamy do pobierania, testowania i używania – program jest w pełni darmowy, więc “grzech nie skorzystać” – jak mawiała moja babcia 😉 a w kolejnym naszym artykule (NATRON 2 – TUTORIALE I PORADNIKI) znajdziecie listę stron i linków z poradnikami i tutorialami do programu Natron 2 w wersji obecnej jak i w wersjach wcześniejszych.

Strona projektu: Natron 2