lista-spolecznosciowa-wstep_mini

Jakie strony odwiedzacie? Na jakich forach piszecie? Jakie blogi czytacie? Jeśli nie czytacie i nie piszecie to najwyższy czas zacząć. W związku z tym, rozpoczynamy cykl artykułów prezentujących najciekawsze naszym zdaniem miejsca w sieci, które warto odwiedzać i z których warto korzystać.

 

Większość z nas, siadając codziennie do komputera i łącząc się z Internetem, odwiedza najpierw swoje ulubione serwisy, blogi i fora, na których często bywa. Potem przeglądamy parę kolejnych, jednak najczęściej ograniczamy się do kilku, maksymalnie kilkunastu witryn. Dzięki temu ułatwiamy sobie poruszanie się po sieci, ale też pozbawiamy się możliwości zapoznania się z mnogością innych wartościowych stron. Skutkiem tego typu przyzwyczajeń jest często bezpodstawne wywyższanie się środowisk związanych z pewnymi serwisami ponad inne. Jest to dla ich użytkowników tym bardziej niekorzystne, że ograniczając się do korzystania z jednej strony na dany temat, pozostają nieświadomi bogactwa innych witryn. Naszym zdaniem, lepiej jest czerpać to, co najlepsze, z wielu miejsc w sieci, a nie tylko z jednego.

lista-spolecznosciowa-wrong-way

 

W związku z tym, na łamach Motionfeaks.pl w najbliższym czasie przedstawimy listę polskojęzycznych, związanych z szeroko pojętym tworzeniem – grafiką, animacją, filmem etc. – forów internetowych, blogów i serwisów, które warto znać, na które warto zaglądać i o których warto pamiętać – szczególnie, gdy potrzebujemy pomocy czy też inspiracji, a ich przecież nigdy za wiele w pracy grafika.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego chcemy pisać o – jak mogłoby powiedzieć wielu – konkurencji. Jest nim chęć pokazania, że myślenie o innych serwisach na dany temat jako o rywalach, a nawet, jak dzieje się to w wielu miejscach w sieci, blokowanie możliwości linkowania innych stron, czy informowania w miejscu X o tym, co się dzieje w miejscu Y i grożenie wyrzuceniem z danej społeczności lub banem, nie ma sensu. Co najzabawniejsze, najczęściej zdarza się, że osoby prowadzące te witryny blokują informacje tylko z polskich źródeł, nie mając absolutnie nic przeciwko linkowaniu społeczności, serwisów i blogów anglojęzycznych. Nie chciałbym zabrzmieć patetycznie, ale czy nie lepiej byłoby, gdybyśmy działali razem, wspierając się i tworząc społeczności dla wspólnego dobra? Obecnie, zamiast tego, wielu chce tworzyć społeczności wzorowane raczej na strukturach kibiców piłkarskich, którzy „banują” każdego, kto ośmielił się na ich dzielnicy założyć szalik innego koloru.

lista-spolecznosciowa-laczmy-sie

Mamy nadzieję, że dzięki temu rankingowi tendencje te ulegną zmianie i zaczniemy działać wspólnie, by rozwijać polską bazę informacji dotyczących grafiki i animacji, które są przecież przydatne każdemu z nas.

Dlatego w poniedziałek spodziewajcie się listy ciekawych naszym zdaniem forów internetowych, które warto znać, odwiedzać i uczestniczyć w ich życiu. W kolejnych artykułach postaramy się zaprezentować interesujące blogi tematyczne oraz strony/serwisy internetowe. Przypominamy jednak, że ranking ten będzie dość subiektywny – jeśli pominiemy coś waszym zdaniem istotnego, jeśli macie jakieś miejsca w sieci, o których zapomnieliśmy, a o których warto wspomnieć – piszcie. Po opublikowaniu wszystkich części obiecujemy małą erratę do cyklu, która uzupełni go o wasze propozycje.

Oczywiście do poniedziałku możecie komentować i dawać znać na temat społeczności o któych warto napisać, a o których moglibyśmy zapomnieć.