lista-spolecznosciowa-forum-cz-1_miniForum – wielu uważa, że fora internetowe przemijają i nie można tego zatrzymać. Ciągle jednak w polskiej sieci istnieje spora ilość naprawdę dobrych i dynamicznie działających społeczności forumowych, którym udało się zgromadzić ogromną bazę wiedzy w swoich dyskusjach. Poniżej przedstawiamy subiektywną listę forów, na które warto zaglądać i społeczności, w których warto działać wraz z krótkimi opisami.

Fora internetowe częstopowstają dla już istniejących serwisów/stron internetowych, często także w miarę rozwoju forów na ich bazie powstają strony internetowe. W związku z tym ciężko jest oddzielić fora od stron/serwisów lub zająć się tylko forami, które istnieją samodzielnie – pominęłoby się wtedy kilka naprawdę ważnych społeczności. Postaramy się jednak wymienione przez nas fora opisać niezależnie od tego czy przynależą do jakiegoś serwisu czy nie.

Animacja:

max3d-pl-forum-head

Max3d.pl – większość z Was z pewnością zna ten adres, ale tym bardziej powinna się on tu znaleźć. Max3d.pl sprawia ważenie serwisu i był nim w pierwszych latach istnienia, jednak teraz główne działania krążą wokół forum, dlatego adres ten trafił właśnie do części z forami internetowymi. Historia forum sięga 1999 roku, był to serwis z poradnikami i materiałami do programu 3dsMAx. Przez kolejne lata do materiałów dostępnych na stronie i forum dołączały kolejne programy i w tej chwili max3d.pl kojarzone jest głównie, jako forum zajmujące się tematyka grafiki i animacji 3d oraz 2d, a także związanych z nią elementów postprodukcji filmowej.

W skrócie max3d.pl to: 22746 zarejestrowanych użytkowników, 888736 postów w 62754 wątkach, co stanowi całkiem pokaźną bazę wiedzy na temat oprogramowania związanego z 3d i jego obsługi.

Na stronie organizowane są konkursy zwane bitwami.

Strona forum: Max3d.pl

animuj-pl-forum-head

Animuj.pl – to portal/serwis, który głównie rozwija się wokół forum. Już na wstępie należy dodać, że niestety sprawia wrażenie podupadającego, a szkoda ponieważ jest to jedno z niewielu miejsc nawet w światowej sieci, gdzie można zasięgnąć informacji i podyskutować na temat klasycznych technik animacyjnych oraz komputerowej animacji 2d. Forum i strona pomimo tego, że istnieje od +/- 2004 roku rozwija się dość powoli. Na forum zarejestrowanych jest 777 osób, mimo tak małej ilości zarejestrowanych użytkowników forum jest bogate w informacje, o które ciężko znaleźć gdzieś indziej.

Strona forum: Animuj.pl

c4d-pl-forum-head

c4d-pl.org – to polski serwis użytkowników programu Cinema 4D, którego częścią jest również forum. Wstępnie chcieliśmy o nim napisać, okazuje się jednak, że aby móc cokolwiek przeczytać, czy choćby zobaczyć strukturę działów na forum należy się zarejestrować. Mimo szczerych chęci nie napiszemy nic na temat tego forum, gdyż naszym zdaniem takie „blokowanie” i ograniczanie dostępu do treści nie służy, ani samemu forum, ani społeczności.

Mamy nadzieję, że do czasu, gdy będziemy pisali o polskich stronach/serwisach, administracja nie zablokuje całej strony i będziemy mogli cokolwiek zobaczyć. A może jednak dojdzie do wniosku, że blokowanie forum nie było dobrym pomysłem i przy tej okazji napiszemy już o odblokowanym forum. Osobiście trzymamy kciuki za dobrą decyzję administratorów.

Strona forum: c4d-pl.org

aftereffects-pl-forum-head

AfterEffects.pl – polskie forum skupiające swoje zainteresowania wokół programu Adobe After Effects i tego wszystkiego, co jest z nim związane. W miarę rozwijania się forum rozrosło się i zaczęło również poruszać tematykę ogólnie pojętej postprodukcji, filmowania, oprogramowania i sprzętu z tym związanego. Forum istnieje od roku 2007 ma 3980 zarejestrowanych użytkowników i 4071 tematów. Mimo naszych dość mocnych powiązań (przynajmniej części z naszej redakcji) i jednak dość sporej bazy informacji to forum cierpi na niedobory kadrowe w moderacji, a co za tym idzie problemy z utrzymaniem porządku. Forum jednak mimo tych- miejmy nadzieję – chwilowych problemów dalej będzie się rozwijało i służyło wszystkim szukającym odpowiedzi na pytania związane z AE.

Strona forum: AfterEffects.pl

Filmowanie:

swiatobrazu-pl-forum-head

Światobrazu.pl – serwis z dość bogatym forum, a dokładniej dwoma – fotograficznym i filmowym. Strona istnieje od 1999 roku. Tematyka forum filmowego krąży dookoła techniki związanej z filmowaniem, oprogramowania, kamer i montażu. Znajdziemy tu także dyskusje na temat kompresji plików, konfiguracji komputerów przystosowanych do pracy z wideo oraz kwestii technicznych związanych z samą emisją obrazu (rodzaje odbiorników, telewizorów etc.).

Forum posiada 40410 zarejestrowanych użytkowników.

Strona forum: Światobrazu.pl

filmowiec-pl-forum-head

Filmowiec.pl – to strona wraz z forum – jak sama nazwa wskazuje – zajmująca się filmowaniem. Historia strony sięga wg. naszych wyliczeń przełomu 2000-2001 roku. Forum skupia wokół siebie sympatyków filmowania i działalności gospodarczej z tym związanej. Głównie poruszanymi wątkami na forum są problemy związane z wyborem odpowiedniej kamery, dobrze skonfigurowanym komputerem do edycji wideo etc. Forum posiada dział – kino niezależne, w którym można obejrzeć niezależne produkcje użytkowników forum oraz publikując swoje dzieła poddać się dość ostrej krytyce stałych bywalców.

Strona forum: Filmowiec.pl

kameraakcja-pl-forum-head

Kameraakcja.pl – forum istniejące od kilku lat i skupia wokół siebie filmowców amatorów. W tym miejscu możecie zasięgnąć informacji na temat tworzenia filmów na wszystkich etapach, od preprodukcji i pomysłu aż do ostatecznego wydania filmu. Jest to także miejsce, w którym możemy usłyszeć wiele cennych rad na temat swoich filmowych dzieł i publikując na forum możemy mieć pewność, że zostaną one poddane dogłębnej krytyce. Forum niestety przeżywa ostatnio mały spadek popularności i aktywności na nim. Mamy jednak nadzieję, że to tylko chwilowe.

Strona forum: Kameraakcja.pl

efix-forum-head

forum.efix.pl – jak sam założyciel pisze: „Forum EFIX jest integralną częścią witryny EFIX i głównym miejscem wymiany doświadczeń i informacji na temat szeroko pojętej techniki i sztuki filmowej wśród miłośników efektów specjalnych.” Witryna EFIX jak i forum jest dość autorytarnie zarządzaną społecznością. Mimo silnej ręki administratora, forum a tym bardziej sama strona sprawiają wrażenie dość zapomnianego, tak przez twórcę jak i użytkowników. Mimo tego forum może stanowić dość rzetelne źródło wiedzy i platformę wymiany doświadczeń dla twórców.

Strona forum: forum.efix.pl

sonyvegas-forum-head

sonyvegas.info – stosunkowo młode forum użytkowników programu Sony Vegas, na którym oczywiście można znaleźć informacje i zasięgnąć porady na temat wszystkiego, co związane z tym programem.  Posiada 2239 zarejestrowanych użytkowników.

Strona forum: sonyvegas.info

To tyle na dziś. Tak jak zapowiadaliśmy społeczności będą opisywane w częściach, jako cykl. Z racji tego, że forów typowo graficznych – związanych z grafiką 2d, programami do jej tworzenia etc. jest dość sporo, pozostawimy sobie tę przyjemność na następną część.

Takim małym nawiasem przypominamy oczywiście, że nasz serwis również posiada forum, na którym oczywiście możecie dyskutować o wszystkim tym, co jest związane z działaniami naszego serwisu, tym, o czym piszemy, tym, o czym chcielibyście abyśmy pisali, lub o czym nie powinniśmy pisać.

Liczymy, że odwiedzicie – jeśli oczywiście jeszcze nie znacie powyższych forów – i podzielicie się swoimi wrażeniami na temat wybranych przez nas społeczności. Mamy też nadzieję, że jeśli jakimś cudem zapomnieliśmy o jakimś adresie, o którym warto wspomnieć to poinformujecie nas w komentarzach poniżej.