W Polskim internecie bardzo ciężko znaleźć jakiekolwiek informacje na temat różnic pomiędzy montażem offline i online, dlatego postanowiłem w tym wpisie krótko opowiedzieć czym się różni jedno od drugiego.

 

 

Montaż offline

Jest to nic innego, jak montaż materiału w bardzo niskiej rozdzielczości i dużą kompresją.

Dobrze jest go stosować w przypadku słabych komputerów, które nie są w stanie odtworzyć materiału w pełnej rozdzielczości (jak 1920×1080, 2k, 4k).

 

Mając taki materiał przeskalowujemy go np. do rozdzielczości 640×480 (lub nawet mniejszej) i nadajemy mu w miarę dużą kompresję, a pliki zapisujemy pod taka samą nazwą i w takim samym formacie w jakim są pliki w pełnej rozdzielczości.

Po tym zabiegu przystępujemy do montażu naszego filmu na plikach offline.

Montaż powinien przebiegać szybko i sprawnie gdyż komputer nie ma już tak wielu informacji do przeliczenia.

 

Gdy już mamy zmontowany cały film, podmieniamy pliki offline na te w pełnej rozdzielczości i renderujemy film.

 

W tym momencie chciałbym wspomnieć, że nazwy i format plików offline powinny być takie same jak te w pełnej rozdzielczości ze względu na to, że cała operacja podmiany nie uda się i program nie odczyta plików w pełnej rozdzielczości jak tych które były zmontowane w niskiej rozdzielczości, a co za tym idzie będzie nie możliwe wyrenderowanie zmontowanego filmu w pełnej rozdzielczości

 

Montaż online

To tak na prawdę montaż plików w pełnej rozdzielczości i bez kompresji czyli takich, które zostały wyeksportowane lub zeskanowane z kamery