Wczoraj informowaliśmy o nowej promocji firmy Adobe na pakiety Creative Cloud oraz Creative Cloud dla uczniów i nauczycieli. Dość tradycyjnie przy okazji promocji Adobe pojawiły się dyskusje i pojawiły się pytania odnośnie licencji, warunków kupna, tego, kto i  jak może kupić. Dziś chcielibyśmy jednoznacznie odpowiedzieć na wszystkie te pytania raz na zawsze i przedstawić oficjalne stanowisko firmy Adobe.

creative-cloud--mity-firma

Mimo że już jakiś czas temu odpowiadaliśmy na wiele pytań dotyczących firmy Adobe ciągle pojawiają się kolejne. Poprzednie artykuły na ten temat to:

FAKTY I MITY NA TEMAT ADOBE CREATIVE CLOUD

FAKTY I MITY PROMOCJI CREATIVE CLOUD DLA FOTOGRAFÓW

Zachęcam do zapoznania się z nimi – myślę, że rozwieją kilka mitów.

Teraz przejdźmy do sedna, czyli do pytań, które pojawiły się przy okazji najnowszej promocji. Oczywiście, aby nie być gołosłownym i nie bazować tylko na doniesieniach internetowych (nawet tych oficjalnych) skontaktowaliśmy się z firmą Adobe Systems Europe i zadaliśmy te pytania, które właśnie Wy nam zadajecie i … myślę, że nie przesadzę, gdy powiem, że będziecie zadowoleni -przynajmniej większość z Was – z odpowiedzi, jakie otrzymaliśmy.

Czy Creative Cloud dla ucznia/studenta mogę używać w swojej firmie?

Wyobraźmy sobie sytuację, w której jesteśmy uczniem/studentem i w trakcie jeszcze nauki lub tuż po jej zakończeniu otwieramy jednoosobową pozarolniczą działalność gospodarczą (tak brzmi oficjalna nazwa tzw. działalności, które prowadzą freelancerzy i nieduże studia graficzne). Czy gdy kupimy Creative Cloud na rok w promocji dla uczniów/studentów to czy możemy wykorzystać go w naszej firmie?

Odpowiedź brzmi – TAK! Możecie bez problemu i zgodnie z licencją używać w swojej firmie legalnie pakietu CC student/uczeń do końca rocznego okresu, na jaki wykupiliście pakiet. Po tym czasie, jeśli jesteście nadal studentami oczywiście możecie przedłużyć dalej korzystając z promocji dla studentów i korzystać również w swojej firmie. Jeśli zaś nie jesteście już uczniami/studentami to przy podpisywaniu kontraktu na kolejny rok musicie zapłacić regularną cenę, lub skorzystać z aktualnie trwającej promocji, (ale już nie studenckiej).

Czy firmy muszą kupować Creative Cloud for Teams?

To pytanie powtarza się dość często i jest to pomyłka dość często pojawiająca się, a wynikająca prawdopodobnie z różnic językowych pomiędzy USA a Polską.

Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą (niezależnie czy pracuje sama czy zatrudnia pracowników) może kupić pakiet Creative Cloud zupełnie legalnie, “na firmę” i korzystać z niego w firmie. Pewien problem pojawia się, gdy taki szef, (czyli ja – właściciel firmy) przyjmuję pracownika i chce dla niego również kupić pakiet CC. W ofercie CC (tzw.indywidualnej) do jednego Adobe ID może być przypisana tylko jedna osoba, więc nie będziemy mieli możliwości kupienia drugiego pakietu CC na to samo Adobe ID. W takiej sytuacji należy przejść na pakiet Creative Cloud for Teams. Jak się dowiedzieliśmy dziś w trakcie rozmowy z przedstawicielem firmy Adobe takie przejście jest bezbolesne i nie wymaga ponoszenia żadnych kosztów związanych z rezygnacją z dotychczasowego kontraktu na CC. W takiej sytuacji należy skontaktować się z firmą Adobe, zadeklarować potrzebę przejścia i nasz pakiet z CC przechodzi na CC for Teams, (czyli na wiele stanowisk).

Oczywiście osoby chcące od razu kupić CC dla kilku pracowników powinny kupić CC for Teams, ponieważ ten pakiet daje zdecydowanie wygodniejsze i sprawniejsze możliwości zarządzania licencjami i pracownikami używającymi programów Adobe w naszej firmie.

ccteam Adobe

Czy otrzymam fakturę VAT, jeśli kupię Creative Cloud a nie CC for Teams?

Tak. Fakturę VAT otrzymuje każdy, kto kupi/subskrybuje usługi Creative Cloud niezależnie czy mówimy o licencji CC, CC for Teams, CC dla uczniów/nauczycieli czy CC dla fotografów.

Czy faktura na CC będzie wystawiona na firmę jednoosobową czy na właściciela?

W danych faktury pojawią się wszystkie dane, które umieścimy podczas zakupu, czyli jeśli kupując pakiet CC wpiszemy pełną nazwę naszej firmy i podamy numer NIP (musimy posiadać tzw. NIP europejski, czyli VAT UE) to faktura zostanie wystawiona na naszą firmę.

Czy firmy kupujące CC płacą VAT?

Nie. Jeśli jesteś firmą – czyli podczas rejestracji podajesz w formularzu swój numer NIP (VAT UE) to automatycznie cena podana na stronie Adobe dla użytkownika pojedynczego, którą płacisz pomniejszana jest o wysokość podatku VAT, (czyli, 23%) przez co otrzymujesz fakturę z 0% podatku VAT.

Czy mieszkaniec Europy może zapłacić cenę w dolarach?

Niestety tu się nic nie zmieniło – osoba mieszkająca np. w Polsce i posługująca się polską kartą kredytową niezależnie, jaką walutę zaznaczy na początku swojej rejestracji – na końcowym etapie cena zostanie przeliczona na euro.

Ktoś dziś zapytał mnie czy istnieje możliwość jednak zapłacenia w dolarach legalnie? Tak jednak nie będzie to tanie, ponieważ jedynym sposobem będzie przelot do USA, zdobycie imiennej karty kredytowej w amerykańskim banku, powrót do polski i kupienie Pakietu CC przy pomocy właśnie tej karty.

To tyle z najbardziej palących pytań, na które od wczoraj – od kiedy umieściliśmy informację o promocji – próbujemy Wam pojedynczo odpowiadać. Teraz macie powyższy artykuł, który mam nadzieję – rozwiewa Wasze wątpliwości.

Dlatego też, jeśli zastanawialiście się czy firma może skorzystać z promocji, która właśnie trwa lub czy jako student możecie używać pakietu studenckiego w swojej firmie – teraz już znacie odpowiedź, więc nie pozostaje nic innego jak zaprosić Was do zakupów:

KUP CREATIVE CLOUD COMPLETE

KUP CREATIVE CLOUD DLA UCZNIÓW/STUDENTÓW

Więcej szczegółów na temat promocji: CYBER MONDAY/BLACK FRIDAY, CZYLI ADOBE W PROMOCJI

Na koniec chciałbym podziękować firmie Adobe za szybki kontakt z naszą redakcją i panu Sebastianowi Knap (Customer Service and Technical Support

Adobe Systems Europe) za miłą rozmowę i odpowiedzi na powyższe Wasze pytania.