muzaOd 2002 roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Twórców Filmu Animowanego, świętuje 28 października Międzynarodowy Dzień Animacji. Z tej okazji na całym świecie odbywają się pokazy filmów animowanych, wystawy, seminaria i warsztaty. Także w Kinie Muza w Poznaniu, od godz. 19:00, będzie miał miejsce seans poświęcony animacji, na który serdecznie was zapraszamy!

 

Data ta nie jest przypadkowa, bowiem tego dnia niemal 120 lat temu, a dokładnie w 1892 roku w Grevin Museum w Paryżu, odbył się pierwszy publiczny pokaz animacji Theatre Optique Emile’a Reynauda.

 

Międzynarodowy Dzień Animacji jest okazją do prezentacji dokonań animacji w danym kraju oraz wymiany z innymi grupami narodowymi. W poznańskim Kinie Muza odbędzie się pokaz pt. „OD FILOZOFII DO ANIMACJI. TWÓRCZOŚĆ LESZKA KOŁAKOWSKIEGO W POZNAŃSKIM FILMIE ANIMOWANYM”. Będzie można także spotkać się z Janem Zamojskim – scenarzystą serii.

 

Podczas pokazu zostaną zaprezentowane filmy:

  • JAK BÓG MAIOR UTRACIŁ TRON, czyli o tym, jak stałość praw prowadzi do ich upadku.
  • NAJWIĘKSZEJ KŁÓTNI, czyli o tym, że choć poszukiwanie szczęścia może skończyć się tragicznie, to warto go szukać.

Oraz filmy z cyklu „Impresje”:

  • MARC CHAGALL
  • VINCENT VAN GOGH
  • JOAN MIRÓ
 

Więcej informacji nt. tego pokazu znajdziecie na stronie Kina Muza

 

Imprezy towarzyszące Międzynarodowemu dniu Animacji odbywają się także w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Sopocie, Łodzi i Krośnie. Informacje na ten temat znajdziecie na stronie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.