Metronomy - The Bay

Z okazji rozpoczynającego się sezonu wakacyjnego brytyjska grupa Metronomy zaserwowała nam swój najnowszy teledysk do piosenki „The Bay”, pochodzącej z płyty „The English Riviera”. Klip wyreżyserowany przez Davida Wilsona być może nie powala na kolana, wart jest jednak zainteresowania ze względu na „całościowy efekt wizualny”.

Zabiegi techniczne w postaci insertów czy roletek przywodzą na myśl rozwiązania formalne znane ze starych filmów, całość tryska zaś energią rodem z lat ’80. Myślę, że klip jest całkiem fajną stylizacją i odświeżeniem trochę już archaicznych „efektów specjalnych”.

metronomy_abba

Nie ma wprawdzie zawrotnego tempa akcji, nie ma szalonych pościgów, nikt nie strzela i nic nie wybucha, montaż jednak całkiem zgrabnie zgrywa się z muzyką, przejścia między poszczególnymi ujęciami rytmicznie podporządkowują się ścieżce audialnej, same zaś ujęcia mogą przywoływać skojarzenia chociażby z teledyskami Abby (charakterystycznie odwrócone do siebie profile wokalistek) czy teledyskiem do „Addicted To Love” Roberta Palmera (głównie przez wzgląd na ponętne panie i  ich ogniście czerwone usta).

Metronomy - The Bay

Metronomy - The Bay

Metronomy - The Bay

A jak Wam podoba się wideoklipowy „powrót do przeszłości”?