Lightworks-free-beta_miniW kwietniu pojawiła się sensacyjne informacje o nowym/starym programie do montażu, który przechodzi w wersję open source. Lightworks – bo o nim mowa – to jeden ze starszych programów edycyjnych, który był używany do największych produkcji wszechczasów. Wystarczy tu wymienić: Pulp Fiction, Avatar Aviator i wiele innych. Od wczoraj wersja beta programu dostępna do pobrania.

Sytuacja taka jest chyba pierwszą tego typu w historii. W pełni profesjonalny program do edycji wideo z dwudziestoletnią tradycją i wieloma mega produkcjami na koncie przechodzi całkowicie w wersję darmową i dostępną każdemu.

Każdy po uprzednim zarejestrowaniu się może pobrać program z poniższej strony

lightworks-download-free

Program na razie dostępny jest tylko na platformę Windows, jednak już w drugiej połowie 2011 roku pojawi się wersja dla systemów Linux i OSX.

Program, jako że został udostępniony w wersji beta może jeszcze nie działać do końca stabilnie i nie posiada wszystkich zapowiadanych funkcji, jednak mimo tego lista dostępnych możliwości jest niesamowicie długa i imponująca.

Specyfikacja i funkcje

Interesująca jest także lista przyszłych udoskonaleń, które mają się pojawić w roku 2011:

Pierwszy i drugi kwartał 2011

Blackmagic support
AJA support
DVS support
Stereoscopic adjustment toolset
Export options for DVD and BluRay
Titling tool
Interoperability improvements with AAF and XML
 
Trzeci kwartał 2011
 
New effects such as image stabilisation
Audio plugins
File delivery
Remote editing
 
2011-czwarty kwartał
 
Full 64 bit version
Linux & OSX support

Lightworks-interface-beta-download

 

Aplikacja nastawiona jest na pracę z materiałem profesjonalnym, wysoko rozdzielczościowym oraz materiałem stereoskopowym. Przy tych wszystkich funkcjonalnościach oraz wieloplatformowości Lightworks ma szansę zatrząść rynkiem edycji wideo i bezpośrednio zagrozić przyszłości takich gigantów jak Premiere Pro, Avid, Final Cut, Edius czy Vegas.

PS.

W sieci pojawiły się doniesienia o problemach z instalacją i uruchomieniem programu na różnych systemach operacyjnych. Od wczorajszego wieczoru przeprowadziliśmy testy instalacji i uruchamiania programu na kilku maszynach i systemach operacyjnych i zapewniamy, że program uruchamia się bezproblemowo na następujących systemach: Windows XP Professional SP2/SP3, Windows Vista 32bit, Windows 7 64bit. Należy tylko pamiętać, aby uruchamiać instalację z prawami administratora i resetować komputer po instalacji. Wszystkie szczegóły instalacji można znaleźć w tejże instrukcji: Instalation Guide.

Doszliśmy do wniosku, że program może przerazić szczególnie mniej doświadczoną część naszych czytelników w związku z tym polecamy pobranie małego poradnika do programu: Lightworks Guide. Ze swojej strony obiecujemy rozpocząć testy programu i systematycznie umieszczać informacje i poradniki do tegoż programu.

Wszystkich, którzy mają jakiekolwiek problemy czy pytania związane z programem prosimy o komentowanie – postaramy się odpowiedzieć na wszystkie.