Gdy mistrz przemawia, reszta słucha. W trakcie specjalnego wykładu dotyczącego filmu, telewizji, wszelkich form obrazu i przekazu oraz nowych mediów, studenci i wykładowcy z kanadyjskich uniwersytetów mieli okazję spotkać i posłuchać prawdziwą ikonę kina – Douglasa Trumbulla.

Douglas-Trumbulle-vfx-master

Legendarny filmowiec, specjalista i jednocześnie prawdziwy pionier efektów specjalnych, odpowiedzialny m.in. za FX w „Łowcy Androidów”,  „2001: Odyseja kosmiczna”, czy też „Bliskie spotkania trzeciego stopnia” był gościem spotkania mającego miejsce w TIFF Bell Lightbox w Toronto.Douglas-Trumbulle-vfx-master-mini

 

Podczas trwających blisko 2 godziny prelekcji Trumbull opowiedział o swojej karierze, jak też o efektach specjalnych i ich wpływie na kinematografię. Przedstawił on również dokładne sprawozdanie na temat swojej pracy z reżyserem Stanleyem Kubrickiem, wprowadzając w tematykę efektów, które w obecnych czasach uważane są za przełomowe. Z innych ciekawych, poruszanych zagadnień wyróżnić należy historię kina panoramicznego – od Cineramy (zaprezentowanej po raz pierwszy w 1952 roku na Broadwayu w Nowym Jorku) aż do współczesnej technologii IMAX, pracę Trumbulla nad ruchomymi symulatorami oraz dywagację na temat obecnego stanu przemysłu VFX i wkład bohatera artykułu w obecnie stosowane techniki wizualizacji.

Douglas-Trumbulle-directs

Laureat nagrody Gordona E. Sawyera (przyznawanej twórcom, którzy przyczynili się do technologicznego rozwoju przemysłu filmowego) uraczył widownie także krótkim, aczkolwiek bardzo ekskluzywnym wglądem w zza kulisowe niuanse dotyczące swoich reżyserskich projektów, czyli „Niemego wyścigu” (1972) i „Burzy mózgów” (1983).

Poniżej zapis wideo z wykładu Douglasa Turnbulla. Zdecydowanie warto się z nim zapoznać.

Turnbulla metoda na gwiezdne wrota

stargate-efekty-specjalne

Zainteresowani tym, jak Douglas Turnbull poradził sobie z efektem gwiezdnych wrót z filmu „2001: Odyseja kosmiczna”? Zapraszam do 15-minutowego materiału w którym John Hess z Filmmaker IQ opowiada o technice Slit Scan, o tym jak legendarnemu weteranowi optycznych efektów wizualnych udało się osiągnąć zamierzony cel oraz jak zrobić to samo….z zestawu Lego.