Czy jest ktoś, kto pracuje w branży związanej z grafiką i nie słyszał o firmie Adobe i jej produktach? Z pewnością nie. Dlatego każda zmiana, jaką wprowadza Adobe zawsze rodzi dyskusje i ta było z wprowadzeniem modelu subskrypcyjnego Creative Cloud. Dzisiejszy dzień można nazwać końcem epoki, ponieważ od 9 stycznia – ciągle jeszcze dostępny – pakiet CS6 znika ze sklepu Adobe.

adobe cs6 dead

W czerwcu 2013 roku premierę miała usługa Creative Cloud – czyli usługa subskrypcyjna na oprogramowanie firmy Adobe, co rozpoczęło długą – i w niektórych środowiskach trwającą do 9 stycznia – dyskusję na temat tego typu rozwiązań, związanych z tym wątpliwości i niewiadomych. Rozwiązanie tego typu ma wiele plusów, jednak – jak wszystko – nie jest to idealne rozwiązanie dla każdego. Do całej dość mocno zaognionej sytuacji dochodziła również spora ilość, nieścisłości, niewiadomych, niedomówień i czasem przekłamań – które – przynajmniej częściowo próbowaliśmy rozwiewać w naszych tekstach np. FAKTY I MITY NA TEMAT ADOBE CREATIVE CLOUD, FAKTY I MITY PROMOCJI CREATIVE CLOUD DLA FOTOGRAFÓW i MITY NA TEMAT CREATIVE CLOUD DLA FIRM I STUDENTÓW.

Do dziś te dyskusje trwają i o ile baza zadowolonych użytkowników Creative Cloud ciągle się powiększa to nadal jest wiele osób, które krytykują takie rozwiązania. Faktem jednak jest to, że Creative Cloud się przyjęło i firma Adobe nie zamierza z tej ścieżki obranej w 2013 roku schodzić – dlatego też kontestatorzy mogą korzystać z wersji oprogramowania sprzed 2013 roku, lub szukać alternatyw w produktach innych firm.

9 stycznia jak już wspomniałem definitywnie kończy się epoka oprogramowania nie subskrypcyjnego – Adobe całkowicie zrezygnowało ze sprzedaży pakietu CS6. Od tej chwili osoby chcące posiadać np. Photoshopa “na stałe” a nie w subskrypcji – są skazane na zakup z drugiej ręki – oczywiście mówimy o wersji CS6 a nie nowszych – każda nowsza wersja dostępna jest tylko w ramach CC.

Od chwili zaprezentowania CC przez Adobe również inne firmy z branży wdrażają lub zapowiadają wdrożenie podobnych rozwiązań tak, więc można powiedzieć, że jest to raczej dość nieunikniona przyszłość, ale oczywiście nadal są alternatywy – o kilku z nich pisaliśmy już w 2013 roku w artykule JAK UNIKNĄĆ CREATIVE CLOUD OD ADOBE.

Każdy, kto myśli o zakupie subskrypcji Creative Cloud i chce mieć dostęp do najnowszych wersji programów pod linkiem znajdzie cennik poszczególnych planów i link do zakupu:

KUP CREATIVE CLOUD 2017