i-am-sitting-in-a-video-room_mini

Często słyszę pytania typu: -jakiego kodeka użyć? Dlaczego mój filmik z Premiere Pro czy innego Adobe After Effects jest aż tak duży? Dlaczego nie mogę używać plików flv czy mpg w np. AE? Najczęściej w takich sytuacjach rozpoczynam długi wywód na temat kompresji, kodeków, ich znaczenia zastosowania i różnic między nimi. Dziś jednak w myśl zasady, że obraz jest wart więcej niż tysiąc słów, chciałbym zaprezentować dość ciekawy eksperyment.

 

Jeden z użytkowników serwisu youtube o pseudonimie canzona znalazł dość kreatywny, ciekawy i żmudny sposób na zaprezentowanie tego jak destrukcyjne są kodeki A/V przy pomocy, których kompresowane są filmy w serwisie Youtube.

Canzona nagrał krótki filmik ze sobą w roli głównej i „wrzucił” do serwisu Youtube (film nosi tytuł: „I Am Sitting in a Video Room” możecie go zobaczyć poniżej:

https://www.youtube.com/watch?v=jEIzS_27Vt0

Eksperyment polegał na pobieraniu tegoż filmu z YT, ponowne jego uploadowanie, czekanie aż Youtube go wyenkoduje, ponowne pobranie itd.

Cały cykl został powtórzony 1000 razy – tak tysiąc (słownie: tysiąc), to nie pomyłka – a realizacja eksperymentu zabrała autorowi cały rok, a na obejrzenie efektu zapraszam:

https://www.youtube.com/watch?v=8qKz5YW5J-U

Pytanie brzmi – po co? A odpowiedzi są, co najmniej trzy.

1. Dla samej satysfakcji o możliwości osiągnięcia bardzo ciekawego efektu dźwiękowo- wizualnego.

2. Dlaczego my o tym piszemy?

– Ponieważ jest to świetna ilustracja do promowanego przeze mnie i nasz serwis podejścia, – o którym często nawet doświadczeni montażyści i twórcy wszelkich „ruchomych obrazków” zapominają, mianowicie: kodeki są zawsze stratne i choć nie widać różnicy na pierwszy rzut oka to materiał ulega zniszczeniu. Dlatego przypominamy – starajcie się utrzymywać materiał w postaci nieskompresowanej tak długo jak tylko jest to możliwe. Kompresja go niszczy.

3. Aby przeprowadzić eksperyment Alvina Luciera w warunkach technologii XXI wieku.

Dla tych, którzy zajmują się muzyką nazwisko to powinno być znane. Alvin Lucier jest amerykańskim twórcą muzycznym i eksperymentatorem a jego najbardziej znanym projektem jest eksperyment pt. I am sitting in a room wykonany w 1969 roku. Lucier siedząc w zamkniętym pokoju nagrał swój głos, potem to nagranie odtworzył w tym samym pokoju nagrywając je jednocześnie. Proces ten został powtórzony wielokrotnie aż do całkowitego zatracenia walorów ludzkich dźwięku.

Cały roczny proces tworzenia tego dzieła przez canzona można oczywiście obejrzeć. Wszystkie 1000 nagrań jest dostępne – oczywiście w serwisie YouTube – pod tym linkiem:

i-am-sitting-in-a-video-room