edytor wideo youtubeCo jakiś czas na rynku pojawiają się nowe programy, lub dodatki do programów służących do montażu filmowego. Jak wiecie najbardziej lubię darmowe rozwiązania ego typu, których niestety nie ma zbyt wielu. W związku z tym warto napisać o nowej usłudze serwisu YouTube, którą jest program online służący do montażu.

Narzędzie jest raczej przeznaczone dla początkujących „filmowców” i montażystów, myślę jednak, że właśnie dzięki swojej prostocie oraz byciu częścią kolosa, jakim jest YouTube ma szansę stać się dość popularne. Przybliżymy, więc może jego działanie.

youtube editor

Po otwarciu edytora naszym oczom ukazuje się dość prosty interface składający się z trzech części

przeglądarka plików, w której znajdziemy wszystkie pliki dodane przez nas do YouTube oraz zakładkę z muzyką, którą możemy dodać do naszego filmu

okno podglądu, w którym możemy podejrzeć nasz film

linia czasu, na której będziemy układać i montować nasz nowy film

you tube editor

Dodawanie plików do naszego montażu polega na przeciągnięciu pożądanego fragmentu z listy plików na naszą linię czasu. Tak samo dodajemy muzykę z dostępnej listy chcąc podmienić naszą oryginalną ścieżkę dźwiękową.

edytotr wideo od youtube

Chcąc skrócić jeden z naszych plików wystarczy kliknąć na wybrany z nich na linii czasu i ukarze nam się nowe okno, w którym mamy możliwość skrócenia pliku poprzez przesunięcie znacznika początku i końca w wybrane przez nas miejsce. Po wybraniu zatwierdzamy klikając Save i tak samo robimy z wszystkimi plikami, które wymagają takiej edycji.

darmowy program do montażu

Gdy już uda nam się odpowiednio złożyć film przychodzi czas na jego zapisanie.

– Nadajemy tytuł naszemu nowemu filmowi nad oknem podglądu i klikamy Opublikuj

– przechodzimy do kolejnego okna, w którym – tak jak przy standardowym dodaniu pliku do YouTube uzupełniamy wszystkie podane dane takie jak opis, słowa kluczowe etc. I zatwierdzamy klikając Zapisz zmiany.

Pojawia nam się informacja o poprawnej zmianie danych filmu oraz o tym, że nasz film będzie dostępny w naszym profilu po przetworzeniu go przez system.

Reasumując:

Jak widzicie nie jest to zbyt skomplikowane i zbytnio przydatne narzędzie dla profesjonalistów, ale myślę, że może okazać się wybawieniem dla tych wszystkich domorosłych filmowców, którzy w nieskończoność pytali o „programik do robienia filmów” – oto i on.

Osobiście mam nadzieję, że projekt będzie się rozwijał i zostaną dodane nowe funkcje – jak chociażby możliwość dodawania swojej muzyki. A co Wy o tym sądzicie? Czy taki gadżet się przyjmie?

Pod tym adresem: http://www.youtube.com/user/MotionFreakspl możecie znaleźć nasz kanał YouTube i testowy film który powstał podczas tworzenia tej prezentacji.