jaka-szkole-wybrac-miniKażdy kiedyś chodził do jakiejś szkoły. Niezależnie od tego czy to podstawówka, gimnazjum, szkoła średnia, studia czy cokolwiek innego. Każda z tych szkół jest dobrą, a nawet doskonałą drogą do osiągnięcia tego, co chcemy w życiu robić. Wszystko zależy tylko i wyłącznie od tego jak wykorzystamy ten czas.

Ciągle słyszę pytania o to, jaką szkołę wybrać, jakie studia będą najlepsze? Czy liceum? Czy może technikum? Studia artystyczne? czy może bardziej programistyczno-techniczne? Wszystko oczywiście zależy od tego, co dokładnie chcemy w życiu robić, ale nie do końca. Nie jest najważniejsze to, gdzie się czegoś uczymy i czego dokładnie się uczymy – ważne jest to, JAK i czy w ogóle się uczymy – czy tylko zaliczamy kolejne semestry w celu uzyskania takiego czy innego tytułu czy dokumentu ukończenia.

tablica-jakie-studia-wybrac

Doskonałą ilustracją tego, co chcę przekazać, będzie odpowiedź jednego z moich znajomych na obronie swojego dyplomu z malarstwa na jednym z największych uniwersytetów we wschodniej Polsce 🙂 Na pytanie jednego z profesorów, czy nie uważa w kontekście tego, co pokazał jako swój dyplom, lat spędzonych na studiach za stracone? On pewnie odpowiedział: Nie! Ponieważ nie uważa pięciu lat czasu wolnego spędzonego na malowaniu za stracone. I w ten sposób zaliczył, otrzymując na dyplomie 5.

Przy tej okazji oczywiście pozdrawiam serdecznie całą kadrę wydziału artystycznego tegoż uniwersytetu oraz wszystkich jego studentów – korzystajcie z czasu wolnego:) Ale wracając do tematu:jak-zostac-wilmowcem-gdzie-sie-uczyc

Nawet najlepsza szkoła nie nauczy Was myślenia oraz korzystania z już nabytej wiedzy. Dlatego uważam, że niezależnie od tego, co i gdzie studiujecie, starajcie się pochłaniać tę wiedzę i przekładać na swoje potrzeby, a przede wszystkim ten czas spędzajcie na – jakby to nazwać… Integrowanie się.

Nic – nawet najciekawszy wykład nie zastąpi wam burzy mózgów w ciekawym gronie znajomych. Nie chcę zabrzmieć jak stary trep, ale uważam, że czas, w którym możesz pozwolić sobie na eksperymentowanie, niekończące się plany i teorie bardzo szybko mija bezpowrotnie i już nie wraca. Później musicie pracować „For The Big Boss”, albo sami musicie być the big boss – i czas umyka. Już nie za bardzo możecie pozwolić sobie na eksperymentowanie, dyskutowanie i doświadczenia.

Dlatego też nieważne – czy studiujesz grafikę warsztatową i masz okazję poeksperymentować z wytrawianiem blach, czy studiujesz na jakiejś politechnice i masz okazję poeksperymentować z kabelkami i programowaniem w Pascalu czy innym C++. Korzystaj z tego, a to, czego Ci się nie uda nauczyć – posiądziesz samodzielnie w miarę zagłębiania się w temat. Czyli, mówiąc krótko – korzystaj dokładnie ze wszystkich okazji nauczenia się czegoś nowego i poeksperymentowania.

szkola-dla-grafika-i-filmowca

Kolejny ważny aspekt to ludzie i to również jest absolutnie ważne niezależnie od miejsca i szkoły, do jakiej uczęszczasz. Ludzie i kontakty z nimi to największa wartość, jaką możesz wynieść z lat szkolnych. Wymiana myśli – długie, często niekończące się rozmowy – to świetne źródło pomysłów.

To chyba tyle w temacie szkoły i studiów. Reasumując temat w jednym zdaniu: Nie zastanawiaj się, co i gdzie – ważniejsze jest – JAK! I jeśli chcesz studiować tylko po to, żeby rodzice Ci nie truli lub dla tzw. „papierka” to lepiej zostań w domu.