Jak-uniknac-adobe-creative-cloudOd momentu, gdy pojawiła się informacja o przejściu Adobe na Creative Cloud i rezygnacji z Creative Suite rozpoczęła się burza i dyskusja na temat tej decyzji. Dlatego dziś nasza subiektywna lista sposobów jak uniknąć chmury (Creative Cloud) od Adobe.

Od razu na wstępie chciałbym podkreślić, że lista programów i rozwiązań została stworzona w oparciu o kilka założeń:

– jest to w pełni subiektywne zestawienie

– chcieliśmy być jak najbliżej programów i technik pracy, które znamy

– rozwiązania podane poniżej nie będą idealne dla każdego

Jeśli tu mamy jasne – przejdźmy dalej.

Głównym zarzutem ze strony przeciwników Adobe Creative Cloud jest to, że chcieliby pozostać przy dotychczasowym systemie licencjonowania – czyli płacę raz i otrzymuję dożywotnią licencję na użytkowanie – i ten warunek postaram się spełnić.

Czym zastąpić Adobe Premiere Pro CC?

premiere-elements-alternatywa-dla-ppro-ccOdpowiedzi może być wiele, a wszystko jest uzależnione od tego na jak zaawansowanym poziomie zajmujemy się montażem. Programów do montażu jest bardzo wiele i różnią się one dość znacznie, ale zasada pozostaje ta sama zawsze – pozbyć się z materiału tego, czego nie chcemy a pozostawić tylko to, co najlepsze. Jako że zasadą, jaką obraliśmy sobie była bliskość do programów z CC to najlepszą alternatywą dla Premiere Pro wydaje się być Adobe Premiere Elements.

Jak to? Przecież to amatorski program? – również tak myślałem. Na potrzeby tego artykułu jednak od kilku dni testuję Adobe Premiere Elements i z czystym sumieniem mogę go polecić większości użytkowników. Program na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie prostego – zbyt prostego żeby nadawał się do pracy, jednak po dłuższym przyjrzeniu się okazuje się, że program posiada wszystko to, co jest nam potrzebne m.in.

– multitrack

– import i eksport większości znanych formatów

– efekty na klatkach kluczowych

– moduł Tittle – do tworzenia napisów i plansz tytułowych

Czy Premiere Elements może być alternatywą dla dużych produkcji w studiach filmowych – oczywiście, że nie, ale z całą pewnością jest to wystarczający program dla doskonałej większości montażystów tworzących filmy korporacyjne, krótkie filmy promocyjne, filmy reklamowe, relacje wideo z imprez/eventów, a nawet dla osób tworzących animacje i motion design. Największym atutem jest to, że program po krótkim przyjrzeniu się jest bardzo podobny do Premiere Pro, więc nie będziemy musieli uczyć się nowego programu za długo. Dajcie Premiere Elements szansę, zainstalujcie w wersji trial – macie 30 dni na testowanie.

 

Pobierz Adobe Premire Elements

Czym zastąpić Adobe After Effects CC?

hitfilm-2-alternatywa-dla-after-effectsTu niestety sytuacja nie jest tak prosta – After Effects nie ma na rynku zbyt wielu alternatyw, a i Adobe niestety nie wydał jeszcze niczego na kształt After Effects Elements. Oczywiście możemy próbować używając kilku aplikacji “skopiować” AE, ale cena w takim wypadku jest kosmiczna. Jakiś czas temu jednak pojawiła się iskra nadziei – program HitFilm. Jest to nowy produkt, a wśród jego funkcji znajdziemy wiele już dobrze znanych z AE m.in.

– kluczowanie

– 3D compositing

– trakowanie ruchu i stabilizacja

– emitery drobin i praca na nich

– korekcja kolorów

Czy program przypadnie Wam do gustu – nie wiem, ale jest on najbliższy AE wśród w tej chwili dostępnych na rynku.

Zobaczcie sami, jakie ma możliwości:

 

HitFilm 2 Ultimate

Czym zastąpić Adobe Photoshop CC

photoshop-elements---alternatywa-dla-ps-ccTu tak jak i w przypadku Premiere Pro pierwszym naszym wyborem powinien być Photoshop Elements, który posiada większość funkcji Photoshop CC. Również można go pobrać i testować przez 30 dni, do czego oczywiście zapraszam. Jeśli to rozwiązanie Wam nie przypadnie do gustu zawsze mamy produkty konkurencyjne do pracy na grafice rastrowej.

 

Pobierz Adobe Photoshop Elements

 

 

 

 

Czym zastąpić Illustrator CC?

inkscape-alternatywa-dla-illustrator-ccTu najbardziej znaną alternatywą jest znany chyba wszystkim i przez wielu bardzo nielubiany konkurencyjny do Illustratora Corel Draw. To alternatywa oczywista, a gdyby ktoś jeszcze bardziej chciał ograniczyć koszty zawsze może spróbować Inkscape – darmowego programu do obróbki grafiki wektorowej.

 

Pobierz Corel Draw

Pobierz Inkscape

 

Na tym zakończę subiektywną listę alternatyw do aplikacji, na których przychodzi mi najczęściej pracować. W kwestii takich rozwiązań jak InDesign, (choć tu jest Quark) Dreamweaver czy Flash wolałbym, aby wypowiedziały się osoby bardziej kompetentne. Jak widzicie, jeśli ktoś bardzo nie chce subskrybować chmury Adobe może spokojnie znaleźć alternatywy. Dajcie znać czy zdecydowaliście się ba którąkolwiek z nich.

Ze swojej strony przyznam, że właśnie podczas testów Premiere Elements skontaktował się ze mną dobry znajomy pracujący w branży związanej z oprawą wizualną imprez. Po krótkim poszukiwaniu alternatywy dla Premiere Pro dla niego – a szukałem wśród takich jak Sony Vegas, Avid, Final Cut – zaprosiłem go do nas i pokazałem Premiere Elements.. wpierw sceptycznie, ale pytając o kolejne funkcje, których używał w PPro okazywało się, że bez problemu mógł je znaleźć i w Premiere Elements. Reasumując: całe spotkanie zakończyło się zainstalowaną wersją trial “Elemnta” w jego komputerze i wiadomością SMS do mnie kilkanaście godzin później z podziękowaniem i informacją, że właśnie z sukcesem dokonał zakupu 3 licencji Premiere Elements – czego i Wam życzę 🙂