jak zbudowac showreel - poradnikW zasadzie, od kiedy istnieje Motionfreaks.pl to pojawiają się pytania na temat tworzenia własnego portfolio i showreel czy demoreel materiałów. I mimo że wielokrotnie odpowiadaliśmy – pytanie dalej się pojawia. Dziś, zatem krótki poradnik pt. “Jak zrobić showreel, który uczyni mnie sławnym?” Zapraszam do lektury.

Na początek może małe wyjaśnienie, czym jest showreel i czy istnieje jakakolwiek różnica pomiędzy showreelem a demoreelem.

Showreel i demoreel to w tej chwili wymiennie stosowane określenia dokładnie tego samego –  krótkiego filmu przedstawiającego najciekawsze i najlepsze fragmenty prac wideo i animacji. Najczęściej showreel przygotowują twórcy wideo, montażyści, specjaliści tworzący efekty specjalne, oraz twórcy animacji 2d i 3D.

showreel lepszy niz curiculum vitae

Jeśli czytacie ten tekst to prawie na pewno zajmujecie się którąś z wyżej wymienionych dziedzin i zastanawiacie się, co zrobić, aby wasz showreel wyróżniał się na tle innych podobnych i spowodował, że to właśnie wam zostanie powierzona kolejna duża realizacja. Przejdę, więc do sedna i w kilku punktach wymienię kilka moim zdaniem najważniejszych rzeczy.

Jak stworzyć showreel lub demoreel?

1. Twórz dobre prace

– pierwszą i najważniejsza rzeczą be, z której w zasadzie do showreela nie ma, co siadać jest posiadanie dobrych realizacji, dobrych prac. Jeśli nie mamy dobrych prac to nie będziemy w stanie skonstruować dobrego showreela.

Oczywiście nie zrażaj się tym, że Twoje prace są złe, kiepskie, zbyt proste – myśląc o swoich pracach patrz na nie obiektywnie – okiem osoby z zewnątrz. Jeśli Twoje realizacje są dopracowane, jeśli nie są kopiami innych prac lub realizacjami tutoriali z sieci to już połowa sukcesu.

2. Długość ma znaczenie

– bardzo ważna jest długość showreela, którego tworzysz. Dobry showreel powinien mieścić się gdzieś pomiędzy 45 a 90 sekund. Jeśli masz już za sobą 20 lat pracy w branży, lub reprezentujesz nie siebie, a duże studio produkcyjne z 10 letnim doświadczeniem – możesz sobie pozwolić na 2 i 2,5 minuty – w innym wypadku trzymaj się dolnych partii pierwszego zakresu.

Showreel nie może zanudzać, nie powinien powodować, że oglądając go zaczniemy się zastanawiać nad włączeniem kolejnego – jeśli tak jest to znaczy, że popełniliśmy błąd.

3. Tylko to, co najlepsze

– to Ty tworzysz swój showreel i to ty decydujesz, co się w nim znajdzie, dlatego też nie dodawaj do niego nie do końca dobrych realizacji. Zdecydowanie lepiej jest pokazać mniej, ale lepszych realizacji niż zanudzić średnimi. Jak mawiał mistrz suspensu Alfred Hitchcock: Film powinien zaczynać się od trzęsienia ziemi, potem zaś napięcie ma nieprzerwanie rosnąć. Jeśli zastosujecie tę zasadę podczas tworzenia showreela i nie pozwolicie widzowi oderwać wzroku od niego aż do ostatnich sekund z twoim adresem i numerem telefonu – tylko tak zdobędziecie ciekawe zlecenia i pracę.

4. Nie interesuje mnie, to kim jesteś dopóki nie pokażesz, co robisz

– dokładnie tak wygląda sytuacja kogoś, kto ogląda Twój showreel. Nie interesuje go jak się nazywasz, jakie ładne masz logo, jaki jest adres Twojej strony www, ani numer telefonu, więc nie rozpoczynaj showreela od 20 sekundowej animacji z informacjami o Tobie. Zacznij od najlepszego projektu, jaki kiedykolwiek wykonałeś, przyciągnij uwagę widza tak, aby z chęcią obejrzał reel do końca gdzie zobaczy Twoje logo oraz informacje kontaktowe, które skrzętnie zanotuje i się z Tobą skontaktuje.

5. Co jest Twoje w Twoim reelu

– ten punkt dotyczy głównie osoby pracujące przy większych projektach lub pracujące grupowo. Chodzi o to abyś wyraźnie napisał, która część pracy nad animacją czy filmem należała do Ciebie, czy wy robiłeś efekty, czy może montaż, czy rigowanie modeli 3D, a może tylko modelowanie. Opisz tak swój reel, aby widz dokładnie wiedział ile z tego, co ogląda to Twoja praca lub Twojej firmy.

showreel-i-demoreel---poradnikTo by było na tyle – jeśli będziesz pamiętać o tych kilku prostych zasadach – stworzysz showreel, który wszystkim przypadnie do gustu. Jeśli zaś dopiero zaczynasz i zastanawiasz się jak szybko zbudować ciekawe portfolio – tu mała rada, o której wspominaliśmy kilkukrotnie podczas spotkań Motionfreaks Hangouts. Znajdź jakąś organizację charytatywną w swojej okolicy i stwórz dla nich animację, film czy cokolwiek, w czym jesteś dobry, rozejrzyj się również w sieci i poszukaj konkursów, w których mógłbyś wziąć udział – w ten sposób nie dość, że zbudujesz showreel to masz jeszcze szansę na ciekawe nagrody.

Osobiście raczej nie zalecam realizowana komercyjnych projektów na samym początku swojej drogi – wykonajcie kilka projektów niekomercyjnych, dzięki którym zdobędziecie doświadczenie, a projektów komercyjnych szukajcie, gdy już będziecie mieli coś im do zaoferowania.

A jesli chcecie zobaczyć jak wyglądają reele innych zapoznajcie się ze stroną ReelRoulette