HitFilm Pro 12 – zupełnie przebudowany

O programie HitFilm od FXHome pisałem już wielokrotnie – był to przez długi czas jedyny program łączący w sobie montaż i motion design, który posiadał swoją wersję darmową. Stosunkowo jednak młody na tym rynku miał sporo niedociągnięć. Kilka dni temu upubliczniona wersja HitFilm Pro 12 – ma się z nimi uporać.

Dokładnie 14 lutego, czyli w walentynki zaprezentowano najnowszą wersję programu HitFilm Pro 12 (aktualizację otrzymała również darmowa wersja programu HitFilm Express). I jak sami twórcy zapewniają – jest to największa i najwięcej zmieniająca aktualizacja od lat.

hitfilm pro 12 gowny interface

HitFilm, gdy pojawił się na rynku kilka już ładnych lat temu i sam go polecałem jak w sumie wtedy jedyną alternatywę łączącą w sobie zalety Premiere Pro i After Effects – jednak w zasadzie od samego początku programowi towarzyszył jeden dość spory minus –  program był dość wolny. Tak na poziomie renderowania jak i samej edycji materiałów. Nawet na szybkich i wydajnych komputerach cokolwiek powyżej Full HD działało strasznie. Obecna aktualizacja po wielu latach w końcu odpowiada na ten problem.

HitFilm Pro 12 – czyli szybkość, szybkość, szybkość

Program prezentowany jest, jako 10 razy szybszy od swoich wcześniejszych wydań, z deokodowaniem przy użyciu GPU. Program został zupełnie przebudowany przez jego twórców i tak interface, jak efekty jak i render końcowy powinien działać znacznie szybciej. Jednak to nie wszystko – został również przebudowany interface i program zyskał nowe narzędzia m. in.

  • zmodernizowany UI
  • wielowątkowy render
  • dekodowanie przy użyciu GPU
  • Cache animacji modeli 3D
  • eksportowanie prevek ze znakiem wodnym
  • możliwość importowania i eksportowania tempejtów composit shotów między projektami

Pełną listę zmian i poprawek znajdziecie pod tym adresem: https://fxhome.com/hitfilm-pro/whats-new/

HitFilm Pro 12 jest kompatybilny z systemami Windows  i OS X a jego cena to 299 dolarów a wersja Express jest zupełnie darmowa.

HitFilm Pro 12 czy aż taki super?

Na tę chwilę nie jestem w stanie tego x10 przyspieszenia potwierdzić, ale po zainstalowaniu wersji trial HitFilm Pro 12 i wcześniejszym używaniu wersji 4 i robieniu na niej kilku szkoleń dla młodzieży a potem używaniu wersji 2017 muszę przyznać, że jest lepiej. W tych poprzednich wersjach jak już wspomniałem – o pracy na materiale 4K można było zapomnieć – dziś szybka korekcja kolorów, kilka cięć i przejść, plus jedno ujęcie stabilizowane i wszystko na materiale 4K i bez zarzutu. Pewnie w późniejszym terminie dokładniej przyjrzę się np. czasom renderowania i stabilności, ale po pobieżnym przejrzeniu – polecam zainstalowanie i potestowanie albo wersji darmowej (link poniżej) lub zainstalowanie wersję trial wersji Pro.

Tu możesz pobrać i kupić program: HitFilm Pro

Tu możesz pobrać darmowy program: HitFilm Express