W trakcie ostatnich targów NAB w Las Vegas firma FXHome zaprezentowała pakiet dodatków HitFilm Plugins dla programów edycyjnych oraz After Effects (pisaliśmy o tym w artykule: DODATKI HITFILM W ADOBE AFTER EFFECTS). Dziś zapraszamy na naszą prezentację dodatku oraz nasza subiektywną opinię na ich temat.

hitfilm-plugins-review-and-demo

Jeśli chcecie poznać kilka suchych faktów na temat tego, co zawiera paczka dodatków HitFilm Plugins  – zapraszamy do przeczytania artykułu, do którego link znajduje się powyżej.

Czy HitFilm Plugins sprawdza się w After Effects?

Pakiet dostępny jest dla znanych programów do montażu nieliniowego takich jak Premiere Pro, Sony Vegas, Final Cut oraz dla Adobe After Effects i jeśli mam być całkowicie szczery to paczka ta nie do końca jest stworzona dla Adobe After Effects, ale może po kolei. Pakiet HitFilm Plugins został stworzony na bazie dodatków dostępnych w aplikacji HitFilm 2 czyli programu do montażu nieliniowego oraz motion design. Jako że program Adobe After Effects to narzędzie do animacji i motion design, na którym w dużym stopniu – jako jednym z niewielu tego typu programie na rynku – twórcy HitFilm 2 się wzorowali tworząc swój produkt to wiele dodatków w pakiecie HitFilm Plugins służy do tego samego, co wiele z dodatków już obecnych w programie Adobe After Effects.

hitfilm-plugins-recenzja-fxgome

Są jednak wyjątki, dla których pakiet HitFilm Plugins może okazać się również pomocny i w Adobe After Effects. Pierwsze to fakt, że dodatki te działają bardzo szybko, ponieważ z jednej strony wszystkie są wspomagane przez GPU, a z drugiej są przygotowane w większości, jako dodatki – jak ja to lubię nazywać – plug and play, czyli z predefiniowanym presetem i łatwym interfejsem obsługi. Drugim powodem jest kilka dodatków, które oferuje HitFilm Plugins a których nie ma w programie Adobe After Effects. Wśród nich moim zdaniem najciekawsze to:

Gunfire – dodatek dla wszystkich, którzy planują produkcję filmu akcji czy filmów wojennych, służący do generowania efektów wystrzałów tzw. muzzle flash

Cinestyle – dodatek do szybkiego generowania: efektu kinowego” na materiale

Atomic Particles – efekt będący w zasadzie kopia efektu Form od firmy Red Giant. Minusem niestety jest to, że efekt nie współpracuje z kamerami After Effects (oczywiście możemy go do tego przekonać dodają null do własciwości 3D efektu)

Paralax – dodatek służący do bardzo szybkiego i prostego wygenerowania efektu paralaksy – czyli, różnica przesuwania się planów w zależności od odległości od widza – dla pojedynczych grafik i zdjęć

Grain Removal – szybko działający i całkiem dobrze dodatek służący do usuwania ziarna z materiału wideo

Montażyści wszystkich krajów…

Myślę, że to właśnie dla montażystów pracujących na programach Adobe Premiere Pro, Sony Vegas czy Final Cut został stworzony pakiet HitFilm Plugins – to właśnie oni dzięki nie mu mocno rozbudują paletę możliwości swoich programów edycyjnych. Pakiet zawiera poza wymienionymi już powyżej dodatkami, oraz dość standardowym – szczególnie dla użytkowników After Effects – zestawem rozmyć (Blur) czy zniekształceń (Distortion) pakiet posiada bardzo przyzwoity zestaw do compositingu, kluczowania czy dodawania flar i efektów świetlnych.

hitfilm-plugins-recenzja-ae

Myślę, że ta paczka jest właśnie dla tych osób, które zajmują się montażem i chcieliby rozbudować swój warsztat o nowe możliwości, a jednocześnie czując się najlepiej w znanym już sobie środowisku programu edycyjnego nie chcą poznawać nowych programów i pracować na materiale w nich.

Czy więc warto inwestować w HitFilm?

Jak już wspomniałem powyżej – pakiet działa sprawnie i szybko i z pewnością przypadnie do gustu bardziej początkującym użytkownikom program Adobe After Effects, ale z całą pewnością może stać się bardzo przydatnym i potrzebnym narzędziem w warsztacie każdego montażysty pracującego na Premiere Pro, Sony Vegas czy Final Cut. Co najważniejsze płacąc raz za produkt otrzymujemy możliwość instalowania go na dowolnym programie, z jakiego korzystamy oraz w dowolnym systemie operacyjnym – nie musimy płacić za osobną wersję dla Final Cut i osobno dla After Effects.

Pakiet kosztuje w tej chwili 499 dolarów amerykańskich i dostępny jest od kwietnia dla każdego.

Strona produktu HitFilm Plugins