Hit_z_wielkopolzki_poznaniloveyou_mini

 Czy można pokazać w kreatywny sposób naszą najbliższą okolicę? Pewna grupa znajomych fotografów z Poznania udowodniła że tak, zaś ich filmy już znalazły się na szczycie popularności lokalnych mediów. Jednak to dla serwisu motionfreaks.pl zdecydowali się udzielić krótkiego wywiadu!

MF Przyznam szczerzę, rzadko widuje osoby, które w tak krótkim czasie potrafią w pewnym sensie wstrząsnąć lokalną społecznością. Kim są osoby, których filmy w tak krótkim czasie osiągnęły wynik stu tysięcy wyświetleń?

Jesteśmy przyjacielską grupą produkcyjną 🙂 Większość z nas pracuje w branży marketingowo-reklamowo-PR-owej, mamy też wśród nas jednego finansistę. Interesujemy się Poznaniem, reklamą, fotografią i eksperymentujemy z nowymi technikami.

MF Dlaczego zdecydowaliście się na wykonanie filmu o waszym mieście?

Jak sama nazwa wskazuje, z miłości do Poznania!  Lubimy to miasto, cieszymy się, że mieszkamy w tak przyjaznym otoczeniu i chcemy to pokazać z ciekawej, niebanalnej strony, jego bardziej i mniej znane, urokliwe i ważne dla nas zakątki.  Wszystko po to, żeby podzielić się naszą fascynacją, zarazić entuzjazmem i zachęcić do odwiedzenia Poznania i znalezienia sobie swojego kawałka tego miasta. To dobra okazja żeby zaprezentować potencjał jego mieszkańców. Żeby pokazać ludziom że dzięki dobremu pomysłowi, energii oraz odrobinie wiedzy, można realizować swoje projekty nie mając niewiadomo jakich budżetów.

MF Rozumiem, jest jednak wiele technik, dzięki którym można by pokazać kreatywnie wasze miasto. Dlaczego zdecydowaliście się na najbardziej klasyczną z nich – animację poklatkową?

Aby wzmocnić dynamikę ujęć, pozwolić poczuć się widzowi jakby to on na własnych nogach spacerował po mieście i nie tylko obserwował życie miasta ale także stanowił jego integralną część. Poza tym to tak naprawdę jedna z najstarszych technik poruszenia obrazu. A w tej chwili przeżywa renesans. Praktycznie każdy już dysponuje aparatem cyfrowym, od idioten-camery po profesjonalne DSLRy. Ta dostępność powoduje, że możesz zrobić taki film w domu.

MF Wybrana przez was technika ma jednak pewne minusy, począwszy od montażu bez odpowiedniego oprogramowania, na czasie realizacji skończywszy. Jak to było w przypadku waszych krótkich produkcji?

2 tygodnie pracy po godzinach, 8000 zdjęć, zerowy budżet, dużo pasji, zacięcia i energii. Burze mózgów, wielogodzinne dyskusje aby ustalić końcowy scenariusz a potem pozwoliliśmy jak to mówił Henry Cartier Bresson –  „żeby zdjęcia i film zrobiły się same”. Zdjęcia w tygodniu robiliśmy po pracy plus weekendy. Musieliśmy liczyć się też z pogodą. W sumie zajęło to koło 2 tygodni a potem kolejne 2 dni samego montażu. Pierwszy montaż był ciężki, używaliśmy Photoshopa do korekcji zdjęć, darmowego MonkeyJam do składu klatek w filmy, efekty w After Effects, następnie montaż filmu i ścieżki dzwiękowej w Premiere Pro. Z drugą częścią było już dużo łatwiej. Poza małymi smaczkami całość ogarneliśmy w Adobe After Effects.Jeśli chodzi o stylizację, to ukłon w kierunku historii. Większość z nas pamięta te wspaniałe kolory zdjęć uzyskiwane na materiałach enerdowskiej firmy ORWO.

MF Jeśli możecie ujawnić mały sekret, to jakie projekty planujecie w przyszłości? Wyjdziecie tematyką poza miasto Poznań? Będziecie nadal doskonalić animację poklatkową, czy zaryzykujecie inne techniki animacji lub stylizacji wideo, które być może poznacie dzięki portalowi motionfreaks.pl ?

Mamy dużo pomysłów, które będziemy realizować już od października. Na pewno będą to kolejne filmiki czy etiudy filmowe. Będziemy eksperymentować z nowymi technikami produkcji na pograniczu wielu nurtów sztuk wizualnych i designu. Oprócz filmów planujemy także inne działania związane z historią, kulturą i turystyką naszego miasta. Tak, aby każdy mógł odnaleźć w Poznaniu to, co kocha. Bez względu czy jest weekendowym turystą, studentem, pracownikiem, czy rodowitym Poznaniakiem. Od października przygotowujemy nowe niespodzianki dla fanów naszego miasta. Nie chcemy za dużo zdradzać ? wolimy działać niż mówić.

Na pewno nasza działalność wyjdzie z Internetu, na którym dotychczas się skupiliśmy i będzie bliższa miastu i jego mieszkańcom.

MF Z całą pewnością mieszkańcy Poznania nie będą zawiedzieni. Dziękuję wam za udzielenie wywiadu. Naszych użytkowników zapraszam do obejrzenia obu filmów.

Poznań i love you:

Poznań i love you more: