historia

Na kanale YouTube Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości pojawił się w całej swej okazałości krótki film animowany „Historia Polski” promujący polską wystawę na targach EXPO 2010 w Szanghaju.

Po pojawieniu się trailera tej animacji z niecierpliwością czekaliśmy w redakcji na premierę pełnego filmu. Doniesienia o milionach gości odwiedzających Polską wystawę w Szanghaju powiększały jedynie apetyt. W końcu nowe dzieło Tomasza Bagińskiego ujrzało światło dzienne i możemy je Wam zaprezentować.

Animacja powstała na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości a wykonawcą projektu jest Tomasz Bagiński i Platige Image. Jest to kolejny w krótkim czasie projekt Tomka (po „Bitwie pod Grunwaldem” i „Mieście Ruin”) związany z historią Polski.

Historia Polski, jak zresztą historia każdego kraju, to ogrom wydarzeń, ludzi i dat. Mnogość danych. Nie tylko aktów, także rzeczy mniej uchwytnych — przedstawia ideę filmu Bagiński. Jak to wszystko zawrzeć w kilkuminutowym filmie? Widzowie chcą wrażeń. Zaskoczeń. Odpłynięcia w inną rzeczywistość, zachwytu obrazem i muzyką, uczuć.  Jeśli nawet pragną wiedzy, to raczej chcą dowiedzieć się czegoś o wnętrzu Polaków, o tym, czym nasz kraj się wyróżnia. Chcą wiedzieć, dlaczego warto nas znać i co to za europejskie plemię Polacy. Odszedłem więc od dosłownego traktowania tematu ?Historia Polski”. W ośmiu minutach da się przekazać tylko wrażenia ogólne, nastroje i klimat, więc taki też jest nasz film. Wizualny poemat, wiersz opowiadany obrazem, zainspirowany przez polską historię. Gigantyczny kolaż najróżniejszych elementów, połączonych ze sobą bardzo płynnie”.

Merytoryczną stronę projektu nadzorował prof. Henryk Samsonowicz.