disneyJakiś czas temu pisaliśmy o bardzo starych, acz ciągle aktualnych zasadach animacji stworzonych przez studio Walta Disneya (12 tajemnic Disneya). Dziś chciałbym wam przedstawić historie opowiadającą o kulisach powstania tych zasad, a dokładniej o kulisach powstania animacji, jako takiej.

Chciałbym przedstawić film o nazwie History of Animation opowiadający o historii powstawania wielkich wytwórni amerykańskich i podwalin samej sztuki animacji. Osobiście, co prawda skłaniałbym się do nazwania go historia amerykańskiej animacji i wielkich wytwórni, ale jestem gotów wybaczyć to drobne potknięcie autora i zaproponować wam zapoznanie się z tym nader ciekawym dokumentem.

Film przedstawia nam historię animacji od pierwszych prób z nią związanych jeszcze w XIX wieku, poprzez pierwsze urządzenia i techniki służące do ich tworzenia, a także historii powstania takich wytwórni jak Disney, Hanna-Barbera, UPA, Warner Bross, MGM i wielu innych , aż do ich – moim osobistym zdaniem pozornego schyłku.

Zapraszam do oglądania:

Cz 1.

Cz 2.

Cz 3.