… wyruszyłyby w podróż, idąc śladem bohaterów animacji Home Sweet Home. A wyruszyć– to dopiero początek.

homesweethome lead

Home Sweet Home to animacja dyplomowa Pierra Cleneta, Alejandra Diaza, Romaina Mazeveta i Stephana Paccolata, studentów francuskiej szkoły Supinfocom w Arles.  Przedstawia historię domu, który pragnąc wyrwać się z przygnębiającego, wymarłego osiedla opuszcza fundamenty i rozpoczyna podróż swojego życia. Jego zachowanie inspiruje inne budynki i opowieść nabiera kolorów.  Choć uniwersytet Supinfocom znany jest z wysokiej jakości produkcji, studencka animacja o ruchomych domach naprawdę imponuje poziomem wykonania. Porównywana jest do filmów znanych branżowych gigantów takich jak DreamWorks czy Pixar.   

homesweethome 1

Inspiracją dla twórców stały się wyludnione zakątki Detroit, a w szerszym ujęciu – amerykański kryzys mieszkaniowy.  W pokazanym przez nich świecie nie istnieją ludzie, ale ich cechy, marzenia i emocje dostały się bohaterom o spadzistych dachach. W niecałych dziesięciu minutach trwania film porusza tematy przyjaźni, przygody i śmierci, połączone motywem wielkiej wędrówki przez Amerykę.  Pomimo podejmowania trudnych kwestii, animacja wytwarza ciepłą atmosferę dobrego, krótkiego filmu familijnego.

homesweethome 2

Home Sweet Home okazał się wielkim debiutem czterech studentów, gościł na wielu prestiżowych festiwalach na całym świecie i zdobył tytuł Najlepszego Krótkometrażowego Filmu Animowanego na SIGGRAPH 2014.  Gdziekolwiek się nie pojawił, łącznie z Internetem, gdzie osiągnął 160 tysięcy wyświetleń w ciągu pierwszego tygodnia po pojawieniu się, urzekał widzów wspaniałym stylem i czarującą historią.

homesweethome 3

Dla tych, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej na temat ich pracy, twórcy pozostawili w sieci garść materiałów. Na profilu vimeo Pierra Claneta (http://vimeo.com/pierreclenet)  można znaleźć krótkie filmy backstage, a na fanpejdżu produkcji (https://www.facebook.com/HomeSweetHomeTheFilm) dostępne są inspiracje i szkice koncepcyjne.