Niedawno informowaliśmy Was o kupieniu przez firmę Blackmagic Design znanego i cenionego programu do compositingu Fusion – będącego uznawanym za głównego konkurenta programu Adobe After Effects. W trakcie naszego długiego weekendu firma zaprezentowała nową wersję programu zupełnie za darmo.

blackmagic-fusion-free

Program Fusion to jak już wspomniałem główny konkurent programu Adobe After Effects – przynajmniej za taki jest uznawany przez większość, choć osobiście uważam bardziej, iż Fusion jest programem przede wszystkim do compositingu – i robi to nawet lepiej od AE, ale gorzej mu idzie w świecie Motion Designu. Od tej chwili jednak nie będziecie musieli się zdawać na moja opinię i możecie sami program pobrać oraz przetestować.

Podstawową i na pierwszy rzut oka widoczną różnicą pomiędzy Adobe After Effects A Fusion jest fakt, iż ten pierwszy jest programem opartym na warstwach a Fusion to program oparty na nodach.

blackmagic-fusion-free-vs-fusion-studio

Od teraz program Fusion dostępny jest w dwóch wersjach – wersji darmowej (Free) oraz wersji pełnej (Studio). Wersja darmowa kierowana jest do freelancerów, osób uczących się jeszcze tego fachu oraz małych studiów produkcyjnych. Funkcje, jakich brakuje w wersji Studio tak naprawdę są funkacjami, z których raczej freelancer nie będzie korzystał m.in.

  • network rendering
  • stereoscopic 3D Toolkit
  • zewnętrzne dodatki
  • Pełną listę funkcji i różnic znajdziecie tu: Fusion Compare

Program w tej chwili – tak jak dotychczas zanim jeszcze został kupiony przez Blackmagic – dostępny jest tylko dla systemów Windows, ale dyrektor firmy już zapowiedział, iż zespół developerów pracuje nad wersją dla systemów Mac.

fusion-7-free-download

Program nie posiada żadnych ograniczeń, co do pól wykorzystania tak, więc można używać go w projektach prywatnych jak i w komercyjnych.

Zapraszam do pobierania i korzystania a na naszych stronach już wkrótce znajdziecie poradniki i tutoriale dotyczące tego programu.

Pobierz za darmo: Blackmagic Fusion 7