Od momentu premiery najnowszej odsłony produktów Adobe Creative Cloud 2014 coraz częściej pojawiają się zarzuty wobec Adobe, że usunęło najpopularniejsze formaty (m.in. mpg2, mp4, flv, f4v) wideo ze swoich aplikacji. Oczywiście pojawiło się również wiele nieścisłości, dlatego też poniżej postaramy się kilka z nich wyprostować.

adobe-cc-2014-flv-mpg2-wmv-remove s

Na początku należy powiedzieć, że tak – Adobe usunęło niektóre formaty z programu After Effects CC 2014 oraz z innych aplikacji wideo – dlaczego? Po co? O tym poniżej.

Co zniknęło z Adobe After Effects CC 2014

Z Render Queue programu Adobe After Effects zniknęło kilka dość popularnych formatów. W najnowszej wersji nie znajdziemy już możliwości eksportu do FLV/F4V, MPEG-2, H.264, WMV i SWF. Dlaczego? Jak tłumaczy firma Adobe utrzymywanie tych eksporterów w After Effects oraz poprawianie błędów z tym związanych  pochłaniało zbyt wiele zasobów ludzkich i kosztowało zbyt wiele pracy. Dlatego tez firma uznała, że ich usunięcie będzie najlepszym rozwiązaniem – szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że w rodzinie produktów firmy znajduje się Adobe Media Encoder, który doskonale radzi sobie z eksportem tych formatów.             

Gdzie jest FLV i F4V?

Formaty FLV i F4V zniknęły jak się okazuje nie tylko z After Effects, ale także z Adobe Media Encoder. Formaty zniknęły z tych samych powodów, co w przypadku AE, oraz dlatego też, że flash powoli i systematycznie jest uśmiercany w branży. Adobe zaleca aby w playerach flash umieszczać pliki mp4.

Jak żyć Adobe? Jak żyć?

No właśnie – pytanie brzmi, więc co zrobić, gdy jednak potrzebujemy filmu w mp4 z Adobe After Effects (chociażby, dlatego że to jeden z popularniejszych formatów końcowych)? Prosta odpowiedź brzmi – możecie to zrobić przy pomocy Adobe Media Encoder, a sposoby na to są dwa:

1. Możemy eksportować plik wideo z AE przy używając jednego z bezstratnych kodeków w celu zachowania idealnej, jakości i wykorzystując w pełni pamięć ram., Jeśli plik zostanie wyeksportowany do folderu powiązanego z AME – program samodzielnie wychwyci to i rozpocznie renderowanie plików do wcześniej wyznaczonych formatów np. mp4, mpg lub wmv. Oczywiście możemy również ręcznie przenieść wyrenderowany plik z AE do AME, aby go konwertować.

2. Możemy bezpośrednio z After Effects eksportować projekt do Adobe Media Encoder, aby ten go wyrenderował ręcznie go otwierając w AME, lub używając polecenia eksportu Cmposition > Add To Adobe Media Encoder Queue.

A co gdy jednak chcemy mp4 i FLV w AE oraz AME?

W takiej sytuacji nie pozostaje nam nic innego jak tylko korzystanie z wcześniejszych wersji programów Adobe After Effects i Adobe Media Encoder. Subskrypcja Creative Cloud w tej chwili pozwala na pobieranie i używanie aż trzech wersji wstecz CS6, CC oraz najnowszej CC 2014.

Co sądzicie o takiej decyzji? Czy to bardzo mocno psuje wasz workflow? Czy uważacie że rezygnowanie z funkcjonalności w jednym programie na rzecz integracji z innymi to dobry pomysł? Czekamy na Wasze komentarze.