flashbezkoduFirma Adobe kilka dni temu pokazała nową wersję programów składających się na pakiet CS5. Największą nowością pakietu jest program Adobe Flash Catalyst służący do projektowania w technologii flash bez znajomości programowania. Program ten może okazać się ratunkiem dla wszystkich, którzy zawsze chcieli opanować Flash’a jednak nie potrafili przebić się przez warstwę programowania. Poniżej zapraszamy do przeczytania oficjalnej informacji prasowej – otrzymanej prosto ze źródła –  Adobe na temat tego programu.

 

 

flashbezkodu_big

 

Flash Catalyst CS5 ? nowe narzędzie do projektowania treści interaktywnych od Adobe

Firma Adobe zaprezentowała program Adobe Flash Catalyst CS5. Jest to nowe, profesjonalne narzędzie do projektowania i edycji interaktywnych treści w technologii Flash bez konieczności pisania kodu.  Nowe oprogramowanie, wraz z programami Adobe Flash Professional CS5

i Adobe Flash Builder zdecydowanie ułatwia wydajniejszą współpracę między projektantami i programistami. Oprogramowanie Flash Catalyst CS5 dostępne będzie jako samodzielny produkt oraz w pakietach: Adobe CS5 Master Collection, Design Premium, Web Premium i Production Premium.

?Firma Adobe skupia swoją uwagę na wspieraniu nowatorskich rozwiązań w Internecie, zapewniając projektantom i programistom dostęp do najlepszych narzędzi?, powiedział John Loiacono, wiceprezes i dyrektor generalny działu rozwiązań kreatywnych w firmie Adobe. ?Nowe narzędzia platformy Flash pozwalają

z projektantom i programistom wydajniej ze sobą współpracować, skracając czas niezbędny do opracowania atrakcyjnych aplikacji i materiałów, których użytkownicy oczekują w Internecie i urządzeniach mobilnych?.

Interaktywne materiały Flash bez konieczności pisania kodu

Oprogramowanie Flash Catalyst CS5 pozwala projektantom w prosty sposób dodawać materiały Flash do serwisów internetowych i aplikacji, przekształcając standardową grafikę Adobe Photoshop i Adobe Illustrator, jak również pliki z programu Adobe Fireworks CS5, interaktywne materiały. Gotowy plik zapisany w formacie SWF można importować do programu Adobe Flash Builder, w którym programista dodaje do niego funkcje oraz integruje go z serwerami i usługami.

Flash Builder 4 – wydajniejsza współpraca przy tworzeniu aplikacji RIA

Kolejną nowością w pakiecie CS5 Web Premium i CS5 Master Collection jest aplikacja Flash Builder 4. Nowy program to profesjonalne narzędzie programistyczne, oparte na technologii Eclipse i opracowane z myślą

o programistach, którzy będą mogli szybko tworzyć aplikacje RIA przeznaczone dla różnych platform, przy użyciu szkieletu Flex. Dzięki programowi Flash Builder 4 programiści mogą skuteczniej współpracować z projektantami

i szybko tworzyć oraz wdrażać interaktywne i uniwersalne aplikacje.

Flash Professional – rozbudowane funkcje projektowania z myślą o większej interaktywności

Oprogramowanie Flash Professional CS5 pozwala projektantom i programistom tworzyć, testować oraz udostępniać treści interaktywne na różnorodnych platformach i urządzeniach przenośnych, w tym smartfonach, tabletach, netbookach, smartbookach i innych urządzeniach elektronicznych powszechnego użytku. Mogą oni wdrażać treści w przeglądarce obsługującej program Flash Player 10.1 oraz w samodzielnej aplikacji, obsługującej system AIR 2. Ponadto przy użyciu nowego narzędzia o nazwie Packager for iPhone, będącego komponentem pakietu Flash Professional CS5, można również tworzyć aplikacje AIR przeznaczone do wdrożenia na urządzeniach iPhone oraz iPad. Planowana jest także obsługa systemów Android, BlackBerry oraz Palm webOS.

Nowy Flash Professional CS5 to przede wszystkim nowy mechanizm obsługi tekstu, zapewniający pełną swobodę i kontrolę nad tekstem, rozszerzone funkcje zespołowej realizacji projektów oraz fabrycznie wbudowany panel Code Snippets, umożliwiający szybkie dodawanie obiektów interaktywnych oraz integrację

z programem Flash Builder, umożliwiającą zaawansowaną edycję kodu ActionScript?.

Ceny i dostępność

Adobe Flash Catalyst CS5 i Adobe Flash Professional CS5 będą dostępne w połowie maja u autoryzowanych przedstawicieli firmy Adobe. Aktualnie dostępne są edycje Adobe Flash Builder 4 Standard i Premium. Sugerowana cena detaliczna programu Adobe Flash Catalyst CS5 EU wynosi 449 ? netto a Adobe Flash Professional CS5 PL? 525 ? netto. Programy Flash Catalyst i Flash Professional będą dostępne w edycjach CS5 Master Collection, CS5 Design Premium, CS5 Web Premium i CS5 Production Premium. Program Flash Builder 4 Standard będzie dostępny w edycjach CS5 Master Collection i CS5 Web Premium. Szczegółowe informacje o nowych funkcjach, obsługiwanych systemach operacyjnych, zasadach aktualizacji oraz wersjach międzynarodowych można znaleźć w serwisie www.adobe.com/go/flashcatalyst.

Platforma Adobe Flash

Platforma Adobe Flash to kompleksowy system zintegrowanych narzędzi, infrastruktur i serwerów służących do tworzenia internetowych aplikacji, treści i materiałów wideo, które działają w sposób spójny w różnych systemach operacyjnych i na różnych urządzeniach.

 


 

Zapraszamy również do zapoznania się z innymi artykułami publikowanymi w naszym serwisie na temat nowości w całym pakiecie CS5 oraz ze stroną Adobe programu Catalyst:

http://www.adobe.com/products/flashcatalyst/