film-video-foto-lodz-2011-relacjaW ostatnią sobotę (16 kwietnia 2011) zakończyły się tegoroczne już XIV targi Sprzętu Fotograficznego, Filmowego i Video FILM VIDEO FOTO 2011 w Łodzi. Wielu wystawców, wiele atrakcji, kilka nowości, tłumy zwiedzających – w tym wycieczki szkolne. W drugim dniu targów (piątek) staraliśmy się wmieszać w tłum i podejrzeć, co nowego w tym roku proponuje nam polski rynek.

W tym roku wystawcy dopisali -pojawiło się ponad 160 firm z polski i zza granicy, wśród nich znalazły się przeróżne firmy od ściśle związanych z branżą potentatów takich jak Sony, Panasonic, Eizo czy Epson a skończywszy na firmach zajmujących się sprzedażą albumów fotograficznych czy producentów gadgetów reklamowych.

Wystawcy starali się przyciągnąć naszą uwagę na wszelkie sposoby. W tym roku liczyła się atrakcyjność hostess, które od wczesnych godzin porannych aż do ostatnichfilmvideofoto2011lodz-relacja minut dnia targów były oblegane przez tłumy fotografów i fotoreporterów, a było, w czym wybierać- wzrok przyciągały półnagie Avatarki, ponętne panie leżące na „wypasionych” motocyklach i quadach oraz retro stylizowane panie wkomponowane w barokowy wystrój stoiska.

Tyle o rzeczach „interesujących” 🙂 przejdźmy do omówienia prezentacji.

Najwięksi na rynku postawili na 3D, firma Sony oraz Panasonic dawała możliwość zabawy z technikami stereoskopowymi, podziwiania ich możliwości oraz możliwości sprzętu. Firma Nikon tym razem nie stawiała na hostessy – postawiła na wiedzę i jej punkt serwisowy cieszył się ogromnym zainteresowaniem a kolejka właścicieli lustrzanek się nie kończyła. Oczywiście lustrzanki rządziły również nie tylko, w charakterze aparatów fotograficzneych, ale również jako kamery. Mogliśmy znaleźć kilka firm prezentujących krany, slidery, steadycamy oraz całą gamę osprzętu w postaci podglądów czy follow focusów do naszych DSLRów.

Dopisały również firmy proponujące szkolenia, książki i inne wydawnictwa. Wśród nich oczywiście znalazło się stoisko ComputerArts gdzie każdy mógł przyjść, zaprezentować swoje prace, nawiązać współpracę z miesięcznikiem, zasięgnąć porady.

Strona Filmowiec.pl również dopisała – poza swoim stoiskiem z książkami oraz wyposażeniem planu filmowego, zaproponowała dwa wykłady na temat teorii i praktyki oraz tajemnic montażu filmowego

Wspomnieć również należy, o – co prawda – niedużym, ale dość mocno obleganym stoisku firmy Eduweb.pl, gdzie każdy mógł podejść, porozmawiać o planach firmy, ich kursach oraz zapytać bezpośrednio jednego z guru motion design w naszym kraju, czyli Jerzego Drozdę Jr. zwanego maltaannonem o dowolny trick i efekt, jaki nam tylko do głowy przychodzi. Udało nam się znaleźć moment, w którym Jerzy i Grzegorz mieli chwilę wytchnienia i zamienić kilka słów na temat planów co do nowych kursów oraz dalszych działań, ale o tym w osobnym tekście już wkrótce – w tej chwili pozdrawiamy Jerzego i Grześka i mamy nadzieję, że ostatniego dnia targów mieli takie same tłumy jak w piątek.

IMG20110415_023IMG20110415_005IMG20110415_007IMG20110415_009IMG20110415_011IMG20110415_0111IMG20110415_013IMG20110415_014

Udało nam się również porozmawiać z panią Małgorzatą Aiston – specjalistą ds. reklamy wydawnictwa Unit – wydawcy kwartalnika Film&TV KAMERA, który ostatnio do nas wrócił. Udało nam się dowiedzieć, dlaczego kwartalnik zniknął oraz jakie są dalsze plany na przyszłość wydawnictwa, ale o tym również w osobnym tekście wkrótce.

Całe targi poza stoiskami konkretnych wystawców, poza możliwością porozmawiania oraz „podotykania” sprzętu oraz wypróbowania go w ciągu całych trzech dni wzbogacony był wykładami i warsztatami organizowanymi przez niektórych wystawców. I tak z pewnością warto było się pojawić na wspomnianym przeze mnie wykładzie organizowanym przez filmowiec.pl pt. Praktyczne podejście do teorii montażu oraz na kilku innych. Podsumowując każda osoba żądna wiedzy mogła znaleźć coś dla siebie.

Oczywiście porównując targi w Łodzi do innych tego typu wydarzeń – chociażby do organizowanych w tym samym czasie trwających targów NAB w Las Vegas nie wypadają najmocniej. Ogrom nowości na świecie w kontekście targów jest przytłaczający, jednak trzeba przyznać ze jak na nasze polskie warunki jest bardzo dobrze. Mamy tylko nadzieje, że w przyszłym roku będzie jeszcze więcej wystawców oraz jeszcze więcej tych, których produkty i usługi oscylują wokół ruchomego obrazu, animacji i filmu.

Strona targów: filmvideofoto.pl/