film_art_sztuka_filmowaZ dniem 22 września, za pośrednictwem Filmowego Wydawnictwa Wojciech Marzec do księgarni trafiła kolejna pozycja o sztuce tworzenia filmów. Wcześniej pisaliśmy już o książce poświęconej storyboardowi wydanej przez to wydawnictwo. Kolejna publikacja nosi tytuł: „FILM ART. SZTUKA FILMOWA. WPROWADZENIE”. Podręcznik ten jest niemalże kultowy, bardzo często cytowany przez wykładowców wiedzy o filmie na całym świecie.

 

Autorzy uczą patrzenia na film w sposób całościowy, jako na pewien formalny system, którego poszczególne elementy, wchodząc ze sobą w relacje i wzajemnie uzupełniając, składają się na jego artystyczną formę i styl. Aby czytelnik mógł w pełni docenić artystyczne możliwości, jakie wiążą się z podstawowymi technikami filmowymi, autorzy skrupulatnie omawiają główne składowe filmu: metody inscenizacyjne, zdjęcia i pracę kamery, montaż oraz dźwięk. Książka Bordwella i Thompson pomaga także zrozumieć, w jaki sposób film oddziałuje na swoich odbiorców i za pomocą jakich technik twórca filmowy osiąga zamierzony przez siebie efekt. Autorzy dokładnie opisują zarówno zagadnienia związane z procesem powstawania filmu – kwestie techniczne i produkcyjne – jak i zagadnienia estetyczne, a swoje rozważania bogato ilustrują kadrami z filmów.

Książka dostępna jest już w księgarniach, w cenie 59zł. W najbliższym czasie na łamach serwisu MotionFreaks.pl pojawi się nasza subiektywna recenzja. 

Strona internetowa wydawnictwa: http://www.w-wm.pl/